Ezeket látta már?

Fél életét önkívületben töltötte ez a nő, mire kiderült, mi is a valódi betegsége

skizofrénia pszichiátria lupusz tünetei

Korábban is felépülhetett volna, ha rájönnek a tünetek kiváltó okára. A nő története megváltoztathatja a pszichiátriát.

Az új kutatások azt sugallják, hogy a pszichiátriai betegségekben, például skizofréniában szenvedő betegek egy részének autoimmun betegsége lehet, amely megtámadja az agyat - számolt be az esetről The Washington Post. Egy nő, April Burrell több mint két évtizedet töltött el katatón állapotban, szinte semmit sem érzékelve a külvilágból, magatehetetlenül, kiszolgáltatva az őt gondozóknak egy pszichiátrián. A fiatal nő önkívületi állapotban élt, ápolásra szorult, s így az intézményben ragadt – nem mozdult, nem pislogott, nem tudta, hol van és kicsoda ő.

Skizofrénnek hitték, pedig autoimmun betegsége volt

Csak hosszú-hosszú évekkel később derült ki: egész más gyökere van az állapotának. Amikor erre rájöttek, képesek voltak kezelni a betegsége valódi okát – eddigre azonban már a fél élete eltelt.

A Baltimore-ban felnőtt April Burrell egészen 1995-ig átlagos életet élt. Mielőtt beteg lett volna, April a Maryland East Shore Egyetemen számvitel szakos hallgatóként tanult, és végezte el tanulmányait. Ám egyik pillanatról a másikra összeomlott az élete: hallucinációk gyötörték, gyorsan romlott az állapota, míg már arra sem volt képes, hogy önmagát ellássa, kommunikáljon, egyen, tisztálkodjon, vagy vigyázzon magára. Pszichiátriára szállítva az orvosok megállapították: skizofréniában szenved.

Sander Markx 2000-ben, fiatal orvosként találkozott Aprillel

- Ő volt a legelső betegem, és egyben a legbetegebb páciensem, akivel a praxisom során találkoztam – magyarázta Markx.

Végül ez az orvos volt az is, aki rájött, noha a nő tünetei szinte tankönyvi pontossággal lefedik a skizofrénia diagnózisát, valójában egész más baja van: lupusz. Majdnem két évtizednek kellett eltelnie ehhez, és hogy útjaik újra keresztezzék egymást: 2018-ban egy véletlen újbóli találkozás vezetett a helyes diagnózishoz, és az ebből eredő orvosi felfedezésekhez is.

A lupus egy – főként fogamzóképes korban lévő nőket érintő – krónikus autoimmun betegség, amelyben az immunrendszer megtámadja a szervezet saját sejtjeit, szöveteit - akár az agysejteket is.

Így, hogy tudták, mi a baja valójában Aprilnek, megkezdhették a gyógyszeres kezelését, és 2020-ra az immáron negyvenes éveiben járó nő több mint két évtized óta magához tért. Megkezdődhetett a rehabilitációja, mostanra elhagyhatta az intézetet, és folytatathatja, pontosabban újrakezdheti az életét.

Elfeledett lelkek: sok érintett lehet hasonló állapotban

A New York állam mentálhigiénés rendszerével dolgozó kutatók körülbelül 200 autoimmun betegségben szenvedő beteget azonosítottak, akik közül néhányat évek óta intézményesítettek, és akiket segíthet ez a felfedezés.

A tudósok szerte a világon, így Németországban és Nagy-Britanniában is hasonló kutatásokat végeznek, és arra a következtetésre jutottak, hogy a mögöttes autoimmun és gyulladásos folyamatok gyakoribbak lehetnek a különféle pszichiátriai szindrómában szenvedő betegeknél, mint azt korábban hitték.

„Ezek az emberek elfeledett lelkek” – mondta Markx. „Nemcsak javítjuk ezeknek a pácienseknek az életminőségét, hanem visszahozhatjuk őket egy olyan állapotból, ahonnan nem hittük volna, hogy valaha még visszatérhetnek.”

Mi az a lupusz?

A betegség általában több szervrendszert is érint, így a tünetek nagyon változatosak, betegenként különbözők lehetnek. Jellemző a bőr, az ízületek, a szív, a tüdő, a vese és a vérsejtek érintettsége. A lupus nem gyógyítható, de ha időben felismerik, a betegség jól kezelhető, és csökken a szövődmények kialakulásának valószínűsége is.

A lupusz típusai:

  • szisztémás lupus erythematosus (szinte bármelyik szervet, szervrendszert érintheti);
  • diszkoid lupus (főleg bőrtünetekkel jár);
  • szubakut kután lupus (hasonló a diszkoidhoz, de enyhébb lefolyású);
  • gyógyszer indukálta lupus (gyógyszer hatására alakul ki; általában megszűnik, amint a gyógyszer szedése abbamarad).

Lupusz főbb tünetei

A lupusz tünetek alapján enyhe, mérsékelt és súlyos intenzitású betegséglefolyást különböztetjük meg.

  1.  enyhe, ha csak a bőr és az ízületek érintettek;
  2. mérsékelt, ha a tüdő, a szív és a vese érintett;
  3. súlyos, ha a gyulladás szervkárosodást (tüdő, szív, vese, agy) okoz.

A betegség tünetei a következők lehetnek:

  • fáradékonyság;
  • étvágytalanság, fogyás;
  • tartós hőemelkedés, láz;
  • ízületi fájdalom, duzzadt, merev ízületek;
  • izomfájdalom;
  • pillangó eritéma (az orcákat és az orrnyerget takaró piros bőrkiütés);
  • bőrsérülések, amelyek napfény hatására alakulnak ki vagy rosszabbodnak;
  • nyálkahártyafekélyek;
  • hajhullás;
  • Raynaud-szindróma;
  • fulladás, nehézlégzés;
  • mellkasi fájdalom, amit mellhártyagyulladás vagy szívburokgyulladás okoz;
  • szárazszem-betegség;
  • fejfájás;
  • memóriazavar;
  • vérszegénység;
  • görcsrohamok;
  • látásproblémák.

A lupusz tünetei hirtelen vagy akár lassan is kialakulhatnak. A tünetek lehetnek tartósak vagy átmenetiek. A betegség általában enyhe tünetekkel jár, amelyek hirtelen rosszabbodhatnak, ezt nevezzük fellángolásnak. Ez általában néhány hétig tart. A tünetek ezután javulnak, vagy teljesen el is tűnnek egy időre, ez a remisszió.

Olvasta már?

Kövesse az Egészségkalauz cikkeit a Google Hírek-ben, a Facebook-on, az Instagramon vagy a Twitter-en is!

<KÖVETKEZŐ CIKK>

Raynaud-kór: ha sokszor hidegek az ujjai, ez a betegség is okozhatja

Mi a Tünetkereső? Ingyenes tünetellenőrző, ami percek alatt segíthet beazonosítani a problémáját!



Forrás: TWP
Google Hírek ikon
Adja hozzá a Híreket a Google hírfolyamához