Ezeket látta már?

Bivalyerősnek mutatkozik a Pfizer új koronavírus elleni gyógyszerjelöltje

Betegségek
2021. november 08. 12:04
pfizer, tabletta, koronavírus, gyógyszer, covid-19 hatékony, PAXLOVID

A Pfizer nemcsak az oltásban, hanem a szintetikus gyógyszerfejlesztében is megmutatta izmait.

A cég PAXLOVID nevű, szájon át adott kombinált gyógyszerjelöltje 89%-kal csökkentette a bármely ok miatti kórházba utalások vagy halálozások kockázatát egy EPIC-HR elnevezésű, placebo-kontrollos Fázis 2+3 vizsgálat időközi elemzése szerint.

A ritonavir már egy régebb óta használt HIV/AIDS ellenes (úgynevezett proteázgátló) gyógyszer, amelyet kombinációkban alkalmaznak erre a célra. Ezt a PF-07321332 nevű hatóanyaggal kombinálták, amely gátolja a koronavírus SARS-CoV2-3CL proteáz enzimjének működését; ez az enzim szükséges a vírus szaporodásához - írta meg Dobson Szabolcs, gyógyszerengedélyeztetési szakértő közösségi oldalán.

Áttörés: ennyivel hatásosabb az oltásnál a Pfizer kísérleti tablettája

A Pfizer cég ezt a kombinációt PAXLOVID néven COVID-19 ellen kezdte vizsgálni, és a fent nevezett klinikai vizsgálatban értékelte hatásosságát és biztonságosságát. A mostani időközi elemzésben 1219 beteg adatait értékelték, akiket 2021. 09. 29-ig válogattak be. A vizsgálati helyek Észak és Dél-Amerikában, Európában, Afrikában és Ázsiában helyezkedtek el (a betegek 45%-a az USA-ban él). A bevont betegek laboratóriumban igazolt SARS-CoV2 fertőzésben szenvedtek, amelyet az enyhe, illetve közepesen súlyos tünetek kezdetétől számított 5 napon belül mutattak ki, és legalább egy olyan jellemzővel vagy alapbetegséggel kellett rendelkezniük, amely fokozza a COVID-19 súlyos kimenetelének kockázatát. A PAXLOVID-ot 12 óránként szedték a kezelt csoportba beválogatott betegek (a többiek hatóanyagot nem tartalmazó placebo gyógyszert kaptak).

Az eredmények szerint a PAXLOVID kezelést a tünetek kezdetétől számított három napon belü megkezdve a bármely okú kórházba utalások vagy halálozások kockázata 89%-kal csökken. A PAXLOVID-ot szedők körében a randomizálást követő 28 napban a betegek 0,8%-át utalták kórházba (3/389 fő; halálozás: 0 fő), szemben a placebo csoportban megfigyelt 7%-kal (27/385 fő; 7 ezt követő halálozás). A különbség statisztikailag nagyon jelentős.

Ez is érdekelheti:

Ha a PAXLOVID-ot a tünetek megjelenését követő 5 napon belül kezdték adni, a fenti időtartományban a betegek 1%-a került kórházba (6/607 fő; halálozás: 0 fő), szemben a placebo csoportban megfigyelt 6,7%-kal (41/612 fő; 10 ezt követő halálozás).

Összességében a 28-ik napig a PAXLOVID csoportban 0 fő, míg a placebo csoportban 10 fő (1,6%) hunyt el.

A biztonságossági elemzésbe nagyobb, 1881 fős mintát vontak be. A kezelés nyomán kialakult nemkívánatos események hasonlóak voltak a kezelt és a placebo csoport között. Előfordulásuk a megadott sorrendben 19%, illetve 21% volt, többségükben enyhe intenzitással. A PAXLOVID csoportban 1,7%-os gyakorisággal fordult elő súlyos nemkívánatos esemény, míg a kezelést ilyenek miatt 21,% esetében szakították félbe. A placebo csoportban a súlyos nemkívánatos események gyakorisága 6,6%, míg a kezelés megszakításához vezető eseményeké 4,1% volt.

Az alacsony adagban alkalmazott ritonavir segíti a PF-07321332 hatóanyag lebomlásának lassítását, így az tovább képes nagy koncentrációban hatást kifejteni.

A független adatvizsgáló bizottság ajánlása alapján és az amerikai gyógyszerhatósággal, az FDA-val egyeztetve a Pfizer a rendkívül markáns hatásosság miatt leállította a további betegek toborzását és a lehető leghamarabb tervezi a vizsgálat alapján a PAXLOVID vészhelyzeti engedélyezési kérelmének benyújtását.

Kövesse az Egészségkalauz cikkeit a Google Hírek-ben , a Facebook-on, az Instagramon vagy a X-en, Tiktok-on is!

Forrás: egeszsegkalauz.hu
# pfizer # tabletta # koronavírus # gyógyszer # Covid-19 # hatékony # PAXLOVID

TÜNETKERESŐ

pulzus ikon

Milyen betegségre utalhatnak a tünetei?

keresés

Keresés, pl. fejfájás

Írja be a keresőmezőbe a tünetet vagy kattintson a testmodellen arra a testrészre, ahol a tüneteket észleli.

emberi test ábra

Mi a tünetkereső?

Ingyenes tünetellenőrző, ami percek alatt segíthet beazonosítani a problémáját!

Adja hozzá a Híreket a Google hírfolyamához
Tünetkereső illusztráció Tünetkereső Orvos válaszol illusztráció Orvos válaszol Gyógyszerkereső illusztráció Gyógyszerkereső Kalkulátorok illusztráció Kalkulátorok

Extra ajánló

Értesüljön legújabb híreinkről hírlevelünkből

Legnépszerűbb

egészségkalauz logo

TÜNETKERESŐ

pulzus ikon

Milyen betegségre utalhatnak a tünetei?

keresés

Keresés, pl. fejfájás

Keresés