Ezeket látta már?

Egy új vérvizsgálat segíthet azonosítani, hogy milyen stádiumban van az Alzheimer-kór

Orvostudományi kutatások
2025. április 08. 12:24
véralvadásgátló, heparin mellékhatás, vérzékenység, vérzés, vérvétel vérrög

A WashU Medicine kutatói olyan vérvizsgálatot fejlesztettek ki, amely nemcsak az Alzheimer-kór diagnosztizálásában segíthet, hanem arról is tájékoztatja az orvosokat, hogy a betegség mennyire van előrehaladott állapotban.

Az Alzheimer-kór világszerte több tízmillió ember életét nehezíti meg; ez a demencia egyik formája, amely súlyosan érinti az emlékezőképességet és a gondolkodást. Bár ma már számos diagnosztikai módszer áll rendelkezésre, például vérvizsgálatok, kognitív tesztek és agyi képalkotó eljárások, a betegség felismerése gyakran csak előrehaladottabb stádiumban történik meg, ami korlátozhatja a kezelési lehetőségeket.

Ezen a területen hozhat új fordulatot a St. Louis-i Washingtoni Egyetem (WashU Medicine) kutatócsapata, akik egy innovatív vérvizsgálatot fejlesztettek ki. Ez nemcsak a diagnózis pontosságát javítja, hanem lehetővé teszi annak meghatározását is, hogy az Alzheimer-kór milyen előrehaladottsági stádiumban áll. Az új módszerről szóló tanulmány nemrég jelent meg a rangos Nature Medicine folyóiratban.

Új biomarker a tau-fehérje nyomában

A kutatás középpontjában egy MTBR-tau243 nevű fehérje áll, amelyet korábban már potenciális biomarkerként azonosítottak a tau-fehérje által okozott agyi lerakódásokkal kapcsolatban. Randall J. Bateman, MD, a WashU Medicine neurológus professzora és a tanulmány társszerzője elmagyarázta, hogy ez a fehérje az Alzheimer-kóros agyi tangulákban található tau-tanguláknak egy levágott darabja. A vérvizsgálat ezt a darabot méri, mint az agyban lévő tangulumok mennyiségének jelzőjét - írja a Medical News Today.

Dr. Bateman szerint az újfajta biomarkerek hasonló szerepet tölthetnek be a diagnosztikában, mint egy sztetoszkóp vagy röntgenkép az orvosi gyakorlatban: lehetőséget nyújtanak a betegség különféle aspektusainak részletes követésére.

- Ahogy az orvosok a sztetoszkópot, a röntgent és a CT-t használják különböző betegségek mérésére, úgy ezek a biomarkerek lehetővé teszik, hogy az Alzheimer-kór különböző folyamatait nyomon kövessük. Ezáltal pontosabban diagnosztizálhatunk, előre jelezhetünk, sőt, új és jobb kezeléseket dolgozhatunk ki.

Dr. Kanta Horie, neurológiai kutató és a tanulmány társszerzője elmondta, hogy egy új biomarker, az eMTBR-tau243 plazmában, tükrözi az Alzheimer-kórral kapcsolatos változásokat a betegség klinikai tüneti fázisában. Ez az eszköz segíthet meghatározni, hogy az Alzheimer-kór melyik stádiumában van a beteg, és kideríteni, hogy a kognitív tünetek az Alzheimer-kór tau fehérjeszintjeinek rendellenességei miatt alakulnak-e ki.

A kutatásról

A kutatás során különböző stádiumokban lévő pácienseket vizsgáltak, a tünetmentes állapottól kezdve a korai enyhe kognitív zavarokon át egészen a súlyos demenciáig. Az eredmények szerint a vérben mérhető MTBR-tau243 szintje 92%-os pontossággal tükrözi az agyban jelen lévő tau-tangulák mennyiségét. A legmagasabb szintet a súlyos tüneteket mutató betegek csoportjában mérték, ahol akár kétszázszoros emelkedést is megfigyeltek a legkorábbi stádiumhoz képest.

Dr. Horie elmagyarázta, hogy Alzheimer-kór esetén az elme működésének romlása inkább az agyban kialakult káros csomókhoz köthető, mint az amiloid plakkokhoz. Az új MTBR-tau243 biomarker segít specifikusan azonosítani ezeket a káros csomókat, ami nagy előrelépést jelent a betegség pontos diagnosztizálásában.

Dr. Bateman hangsúlyozta ennek a klinikai jelentőségét: az Alzheimer-kór tüneteivel –

Vérvizsgálatokkal a pontosabb és a korábbi diagnózis felé

Dr. Manisha Parulekar, a Hackensack University Medical Center geriátriai osztályának vezetője úgy véli, ez az új véralapú teszt jelentős előrelépést képviselhet a betegség felismerésében. A korábbi diagnosztikai módszerek, mint a PET-vizsgálatok és az agy-gerincvelői folyadék elemzései bár kimutatták ezeket a biomarkereket, de ezek drágák, invazívak és nem könnyen hozzáférhetőek.

A szakértő szerint a vérteszt nemcsak egyszerűbb, hanem költséghatékonyabb is, ami hozzájárulhat a korai felismeréshez és a hatékonyabb beavatkozásokhoz.

- A vérvizsgálat sokkal egyszerűbb és kevésbé költséges alternatívát kínál... Egy könnyen hozzáférhető vérvizsgálat a jelenlegi módszereknél jóval korábbi felismerést tenne lehetővé, hozzájárulva így a korábbi beavatkozáshoz, potenciálisan lassítva a betegség előrehaladását.

Az Alzheimer-kór 5 egyértelmű, korai figyelmeztető jele
Kapcsolódó cikk a témában

Az Alzheimer-kór 5 egyértelmű, korai figyelmeztető jele

EGÉSZSÉGKALAUZ DOSSZIÉ

Kövesse az Egészségkalauz cikkeit a Google Hírek-ben , a Facebook-on, az Instagramon vagy a X-en, Tiktok-on is!

Forrás: MedicalNewsToday
# Kutatás # vérvizsgálat # vérvétel # Alzheimer-kór

TÜNETKERESŐ

pulzus ikon

Milyen betegségre utalhatnak a tünetei?

keresés

Keresés, pl. fejfájás

Írja be a keresőmezőbe a tünetet vagy kattintson a testmodellen arra a testrészre, ahol a tüneteket észleli.

emberi test ábra

Mi a tünetkereső?

Ingyenes tünetellenőrző, ami percek alatt segíthet beazonosítani a problémáját!

Adja hozzá a Híreket a Google hírfolyamához
Tünetkereső illusztráció Tünetkereső Orvos válaszol illusztráció Orvos válaszol Gyógyszerkereső illusztráció Gyógyszerkereső Kalkulátorok illusztráció Kalkulátorok

Extra ajánló

Értesüljön legújabb híreinkről hírlevelünkből

Legnépszerűbb

egészségkalauz logo

TÜNETKERESŐ

pulzus ikon

Milyen betegségre utalhatnak a tünetei?

keresés

Keresés, pl. fejfájás

Keresés