Szponzorált tartalom
A kismamáknak és az élsportolóknak is nagyon fontos a fernitinszintre figyelni - Mutatjuk, ez mit jelent pontosan
A vashiány alattomos: gyakran nem mutat látványos tüneteket, és sokáig tűnhet úgy, hogy a szervezet működése zavartalan. A vérképünk is lehet első ránézésre rendben, miközben már javában kimerülőben vannak a vasraktáraink. Ebben a csendes fázisban a ferritinszint mutathatja meg a fennálló vashiányt.
Mi is az a ferritin?
A ferritin az a fehérje, amely a vas tárolásáért felelős a szervezetben. A vas elsősorban a májban, a lépben, a csontvelőben és az izomszövetekben raktározódik, de kis mennyiségben a vérben is jelen van. A szérum ferritinszint meglehetősen pontos képet ad arról, hogy mennyi vas áll a szervezet rendelkezésére. Ha ez az érték alacsony, az azt jelenti: a vasraktárak kimerülőben vannak – akkor is, ha a szérumvas vagy a hemoglobin értéke még a normál tartományban van. Ez a tulajdonsága teszi a ferritint a vashiány korai felismerésének egyik legmegbízhatóbb laboratóriumi mutatójává.
Vaspótlás várandósan: versenyfutás az idővel?
A vashiány korai felismerése a várandósság alatt kiemelt fontosságú. Ennek az oka, hogy mind a hiányállapot kialakulása, mind annak kezelése időigényes folyamat: egy átlagos vaspótló kúra három-hat hónap. Ha valakinél a második trimeszterben derül ki, hogy vashiányos, az igazi versenyfutás az idővel, hiszen a harmadik trimeszterben és a szoptatás alatt is igen nagy szükség van a vasra. Ezért is lenne fontos, hogy már a terhesség elején – sőt, már a tervezés fázisában – ellenőriztessük a ferritinszintünket, és ha szükséges, kezdjük el a vaspótlást még a hemoglobinszint csökkenése előtt.
Sportolóknál is érdemes figyelni a ferritinszintet
Nemcsak a várandósoknál célszerű időben diagnosztizálni a vashiányt: versenysportolóknál is komoly gondot okozhat, ha a szervezetük vasellátottsága nem megfelelő. Ugyanis az izommunkához is kell a vas, hiszen az izmok oxigénellátásáért felelős, mioglobin nevű fehérjének szintén a vas az egyik fő alkotóeleme. A súlyos vashiány miatt csökken az állóképesség, fokozódik a kimerültség, tovább tart az edzések utáni regeneráció – a legjobb, ha már az előtt elkezdjük a vasraktárak feltöltését, hogy ezek a tünetek megjelennének.
A vaspótlás sikerét is megmutathatja
A ferritinszint monitorozása azt is segít megállapítani, hogy sikeres volt-e a gyógyszeres vaspótlás. Ugyanis sokan esnek abba a hibába, hogy túl korán abbahagyják a gyógyszerszedést. Megtévesztő lehet, hogy a hemoglobinszint már röviddel a vaspótlás megkezdése után normalizálódik, de ez nem jelenti azt, hogy befejeződött a vasraktárak feltöltése. Ezt az jelzi a legmegbízhatóbban, ha a ferritinérték is újra a normál tartományban van. Fontos azonban tudni, hogy a ferritin nem csak a vashiányt jelzi. Bizonyos gyulladásos állapotokban, fertőzések esetén, illetve krónikus betegségek fennállásakor a ferritin értéke megemelkedhet, függetlenül a vasraktárak telítettségétől. Ezért mindig a teljes klinikai kép alapján kell értékelni a laboreredményeket.

Kövesse az Egészségkalauz cikkeit a Google Hírek-ben , a Facebook-on, az Instagramon vagy a X-en, Tiktok-on is!