Ezeket látta már?

Krónikus viszketés: ezek a sejtek okozhatják a vakarózási ingert az ekcémánál

ekcéma, vakarózás, viszketés, fehérjék, sejt, kutatás

A krónikus, gyulladásos bőrbetegség ekcémát kísérő elviselhetetlen viszketésnek új okozóját nevezték meg.

A tudósok felfedezték, hogy egy ismerős baktérium, a Staphylococcus aureus a bőrben lévő szenzoros neuronok közvetlen felcserélésével kiváltja a tartós viszketést, ami segíthet a kutatóknak új kezelések kidolgozásában .

Az ekcéma, amelyet atópiás dermatitisnek is neveznek , gyakori gyermekek és tinédzserek körében, de minden tizedik felnőttet is érint.

Mi okozza a viszketést?

Eddig az immunsejteket és az általuk kiválasztott gyulladásos molekulákat tartották az ekcéma esetén fellépő elviselhetetlen viszketés fő hajtóerejének. Ez a viszketés gyakran ádáz vakarózásra késztet, ami csak tovább károsítja a bőrt, vörös, nyers, duzzadt és repedezett lesz.

Évekkel ezelőtt a kutatók rájöttek, hogy a filaggrin nevű bőrfehérje hiányában nagyobb valószínűséggel alakul ki ekcéma; de, hogy mi okozza konkrétan az ekcémát okozó viszketést, még mindig zavarta őket.

Most egy főleg amerikai kutatókból álló csoport állatkísérletek során mutatta be, hogy a S. aureus baktérium, amely beszivárog a törött bőrbe, hogy fertőzéseket okozzon, egymaga okoz viszketést azáltal, hogy szenzoros idegsejteket bocsát ki a bőr felszínén.

Egy fehérje lehet az okozó

Az egereket S. aureus- szal töltött gézbe tekerték, hogy modellezzék az ekcémát az emberekben. A S. aureusnak kitett állatok megvakarták sebeiket és a kutatók azt találták, hogy a baktériumok a már gyulladt külső bőrben, az epidermiszben, az érzőidegvégződések közelében gyűltek össze.

Annak kiderítésére, hogy a baktériumok hogyan hatnak ezekre az idegekre, a kutatók szisztematikusan tesztelték a S. aureus különböző törzseit , amelyeket úgy alakítottak ki, hogy kihagyják a mikroba molekuláris arzenáljának specifikus összetevőit.

Kilenc másik kizárása után a szakemberek egy olyan enzimet találtak, amelyet a S. aureus a bőrrel érintkezve bocsát ki, a V8 proteázt, amely viszketést váltott ki az egerekben egy másik fehérje, a PAR1 aktiválásával, amely elindította az érzékszervi neuronokat.

A V8-tól mentes S. aureusnak kitéve az egerek közel sem karcolódtak annyira, és bőrük kevésbé volt pelyhes és irritált. És amikor az állatokat olyan gyógyszerrel kezelték, amely blokkolja a PAR1-et, tüneteik is enyhültek.

A további kísérletek kizárták az immunsejteket, amelyek az állatok viszketését okozták. A hízósejtektől és a bazofilektől kimerült egerek, a viszketésben és allergiában szerepet játszó immunsejtek két típusa, továbbra is vakaróztak a S. aureus-szal való érintkezés után.

Az új kutatás miatt megszűnhet az ekcémás betegek vakarózása

Az embereken végzett vizsgálatok igazolták, hogy az eredmények egyértelmű célt jelenthetnek az ekcéma végtelen viszketésének enyhítésében, amely egyes betegeket megfoszthat még az alvástól is.

A legtöbb jelenlegi ekcéma-kezelés megpróbálja megnyugtatni a bőrt, az immunrendszert és helyreállítani a bőrgátat anélkül, hogy az állapotot teljesen kitisztítaná – bár a kutatók arra a gondolatra jutottak, hogy a bőrbaktériumok megcélzása tartós enyhülést jelenthet.

A tanulmányban tesztelt PAR1-blokkolót már használják a vérrögképződés megelőzésére emberekben, így újra felhasználható. Az egerekhez hasonlóan az atópiás dermatitiszben szenvedő betegek bőrmintái magasabb V8-szintet és több S. aureus-t mutattak , mint az egészséges bőrön, de további vizsgálatokra van szükség.

A jövőbeni kutatások azt is megvizsgálhatják, hogy az olyan kórokozók, mint a S. aureus, eltérítik-e a viszkető érzést, hogy elősegítsék terjedésüket.

Olvasta már?

Kövesse az Egészségkalauz cikkeit a Google Hírek-ben, a Facebook-on, az Instagramon vagy a Twitter-en is!

<KÖVETKEZŐ CIKK>

Vörös és viszket? Innen tudhatja, hogy téli bőrszárazság, vagy ekcéma az oka

Tünetkereső? Ingyenes tünetellenőrző, ami percek alatt segíthet beazonosítani a problémáját!



EGÉSZSÉGKALAUZ DOSSZIÉ mappa

ekcéma

Forrás: sciencealert.com
Google Hírek ikon
Adja hozzá a Híreket a Google hírfolyamához