Ezeket látta már?

Sokan rosszul tudják: 6 tény a pikkelysömörről

Kezelés
2018. július 13. 14:09
Módosítva: 2018. július 13. 14:09
pikkelysomor

Tudta, hogy pikkelysömör megfelelő terápia mellett tünetmentessé tehető? A pszoriázissal kapcsolatban még mindig nagyon sok tévhit él a köztudatban. Lássuk a leggyakoribbakat!

1. "A pikkelysömör kozmetikai probléma"

A pikkelysömör (pszoriázis) az egész szervezetet érintő krónikus gyulladásos megbetegedés, mely jellegzetes, pikkelyesen hámló, gyulladt foltokat okozhat a test bármely részén, de leggyakrabban a térden, könyökön és a hajas fejbőrön. A pszoriázisra éppen ezért gyakran úgy gondolunk, mint a bőr megbetegedésére, pedig a tünetek oka valójában mélyen a bőr alatt rejlik.

A betegség kialakulásához az örökletes genetikai hajlam fennállása mellett számos tényező vezethet, így például bármilyen gyulladásos góc – egy rossz fog, vagy gyulladt mandula, arcüreggyulladás – vagy egyéb megbetegedés elég lehet ahhoz, hogy a pszoriázisos tünetek kialakuljanak.

2. "A pikkelysömör fertőző"

Fontos tudni, hogy a pszoriázist nem vírus vagy baktérium okozza, ebből kifolyólag sem "elkapni", sem "megfertőzni vele másokat" nem lehet. A pikkelysömör egy egész szervezetet érintő krónikus gyulladásos megbetegedés, mely a bőrön jellegzetes, pikkelyesen hámló, gyulladt foltokat okoz és gyakran jár ízületi gyulladással is is. A bőr és az ízületi elváltozások közvetlen hátterében olyan kóros immunfolyamatok állnak, melyek folyamatosan fenntartják a gyulladást.

3. "Ami nálam bevált, másnál is működni fog"

A pszoriázis egyénileg eltérő tüneteket és másfajta társbetegséget hordozhat magával, így a bőrgyógyászoknak is ezek figyelembevételével kell összeállítaniuk az adott betegnek megfelelő személyre szabott terápiát. Enyhe esetekben a helyi kezelés lehet hatásos, míg a súlyosabb, kiterjedtebb, illetve társbetegségekkel együtt járó esetekben a szisztémásan, belsőleg alkalmazott kezelés járhat eredménnyel. Emellett a jó életminőség elérésében komoly szerepe van a rendszeres testmozgásnak és a diétának is.

4. "Időskorban az ízületeket is megtámadja a pikkelysömör"

Az ízületi tünetek megjelenése nem időskori sajátosság: a pszoriázisban szenvedők mintegy 10-40%-ánál a bőr mellett az ízületeket is érinti a megbetegedés. Ezt krónikus pszoriázisos artritisznek nevezik, ami a pszoriázishoz hasonlóan az immunrendszer működésének zavara miatt alakul ki, és érintheti a végtagok kis- és nagy ízületeit vagy a gerincoszlopot is.

A gyulladásos tünetek enyhe esetben fájdalommal, az ízületek duzzanatával járhatnak, súlyos, előrehaladott esetekben azonban az ízületek deformálódnak, és mozgásuk korlátozottá válhat.

A pikkelysömörhöz gyakran más betegségek is társulnak:

  • 69%-ánál előfordulhat a körmök elváltozása pl. megjelenhetnek apró gödröcskék, vagy a köröm elválhat a körömágytól. Azon pszoriázisos betegek esetében, akiknél köröm érintettség is fennáll, háromszor nagyobb eséllyel fordul elő ízületi érintettség is.
  • Crohn-betegség vagy a metabolikus szindróma, mely utóbbi betegségcsoportba tartoznak a cukorbetegség valamint a szív- és érrendszeri betegségek is.
A pikkelysömör a bőrön jellegzetes, pikkelyesen hámló, gyulladt foltokat okoz .

A pikkelysömör a bőrön jellegzetes, pikkelyesen hámló, gyulladt foltokat okoz .

Forrás: EgészségKalauz


5. "Tanulj meg együtt élni a kellemetlen tünetekkel"

A pikkelysömör kellemetlen, fokozódó tüneteibe, illetve a betegség visszatérő fellángolásaiba még akkor sem szabad belenyugodni, ha már több sikertelen kezelést tudhatunk a hátunk mögött, hiszen a betegség tünetmentessé tehető! Ennek érdekében, ha a tünetek csak kisebb bőrterületet érintenek, helyi kenőcsös kezelések a legcélszerűbbek.

Súlyos kiterjedt esetekben egész test fénykezelése vagy gyógyszeres kezelés javasolt. Gyógyszeres kezelésre a hagyományos szisztémás szerek, ezek hatástalansága vagy ellenjavallata esetén a biológiai szerek jöhetnek szóba. A biológiai terápiákat csak a kijelölt bőrgyógyászati centrumokban dolgozó szakorvosok írhatják fel.

Fontos, hogy a betegek panaszaikkal bőrgyógyászhoz forduljanak; súlyosabb esetben pedig érdemes valamely speciális terápiás lehetőségekkel is rendelkező klinikát vagy pszoriázis kezelésében nagy tapasztalattal rendelkező kórházi centrumot felkeresniük.

6. "A pszoriázis-diéta kigyógyít a betegségből"

Sok betegség megelőzésében és kezelésében fontos szerepet játszik a megfelelő étrend kialakítása és betartása, a pikkelysömör esetében azonban értelmetlen az önsanyargatás, hiszen nincs olyan szakmailag igazolt speciális diéta, amely egymaga képes lenne megszüntetni a betegség tüneteit.

A betegeknek célszerű az általános, egészséges étkezésre vonatkozó szabályokat követni, melynek fő irányvonala a finomított gabonafélék, cukrok és a mesterséges összetételű táplálékok fogyasztásának kerülése.

Ismerjen meg más bőrbetegséget is, tudja meg, mennyire fertőző az övsömör! Kattintson tovább!

"Magyarországon nagyjából 150-200 ezer, világszerte pedig mintegy 120 millió embert érint a megbetegedés. Az érintettekre jellemző a rejtőzködés, és a megoldások keresése helyett inkább az elszigetelődést választják. Kiemelt szerepe van ezért a betegséggel kapcsolatos ismeretterjesztésnek és a tévhitek eloszlatásának. Hiszen a lehetőség a megfelelő kezelésre adott, de sajnos az a tapasztalat, hogy sok beteg nem jut el idáig az ismeretek hiánya miatt." – hangsúlyozta Dr. Holló Péter PhD egyetemi docens, a Magyar Dermatológiai Társaság vezetőségi tagja, a Semmelweis Egyetem Bőrgyógyászati, és Bőronkológiai Klinika Psoriasis Centrumának vezetője.

Forrás: PSZORIGO

Kövesse az Egészségkalauz cikkeit a Google Hírek-ben , a Facebook-on, az Instagramon vagy a X-en, Tiktok-on is!

Forrás: EgészségKalauz
# Cukorbetegség # örökletes problémák # pikkelysömör

TÜNETKERESŐ

pulzus ikon

Milyen betegségre utalhatnak a tünetei?

keresés

Keresés, pl. fejfájás

Írja be a keresőmezőbe a tünetet vagy kattintson a testmodellen arra a testrészre, ahol a tüneteket észleli.

emberi test ábra

Mi a tünetkereső?

Ingyenes tünetellenőrző, ami percek alatt segíthet beazonosítani a problémáját!

Adja hozzá a Híreket a Google hírfolyamához
Tünetkereső illusztráció Tünetkereső Orvos válaszol illusztráció Orvos válaszol Gyógyszerkereső illusztráció Gyógyszerkereső Kalkulátorok illusztráció Kalkulátorok

Extra ajánló

Értesüljön legújabb híreinkről hírlevelünkből

Legnépszerűbb

egészségkalauz logo

TÜNETKERESŐ

pulzus ikon

Milyen betegségre utalhatnak a tünetei?

keresés

Keresés, pl. fejfájás

Keresés