Ezeket látta már?

Piros, viszkető foltok a lábon: mi okozhatja, és tehetünk ellene?

viszkető piros foltok oka lábon

A bőrön jelentkező piros foltok, kiütések számos problémára utalhatnak. Mire utalnak a tünetek, és mit tehetünk ellene?

Ha a foltok az egész testen megjelennek, és fájdalommal, erős viszketéssel, lázzal vagy a fejfájással járnak, fontos orvoshoz fordulni, mivel komolyabb betegség jele is lehet.

A lábon lévő vörös foltok fő okai a következők:

Fontos, hogy mindig figyeljünk a testünkre, figyeljük az esetlegesen megjelenő új foltokat, hegeket vagy hámlást, és mindig menjünk bőrgyógyászhoz, ha bármilyen változást észlelünk.

1. Rovarcsípés

A rovarcsípések következtében megjelenő apró piros foltok általában viszketnek, lábszáron, vagy annál magasabban helyezkednek el, hiszen ez az a testrész, amelyhez a rovarok, például a hangyák és a szúnyogok a legkönnyebben hozzáférnek.

Mit tehetünk ellene? Fontos, hogy kerüljük a vakaródzást, mivel az a bőrt fertőzéseknek teheti ki, és ajánlott riasztószerek szereket használni a további csípések megelőzése érdekében, emellett pedig géleket, krémeket vagy kenőcsöket használni a viszketés enyhítésére. Egyes esetekben, ha a tünetek súlyosbodnak szükség lehet antihisztamin szedésére is.

2. Allergia

Az allergia a második leggyakoribb oka a lábon megjelenő piros vagy fehér foltoknak. Jellemzőjük, hogy nagyon viszketnek, illetve megtelhetnek folyadékkal is. Általában növényekkel, állati szőrrel, gyógyszerekkel, élelmiszerekkel, pollennel való érintkezéskor, vagy akár a ruhamosáshoz használt szövetre vagy öblítőre való allergia esetén fordul elő.

Mit tehetünk ellene? Fontos az allergia okának azonosítása, hogy elkerülhető legyen az érintkezés. Ezenkívül allergiaellenes gyógyszert is lehet használni a tünetek enyhítésére.

3. Ekcéma

Az ekcéma nemcsak a lábon, hanem az egész testen jelentkezhet bőrtünetekkel, olyan foltokkal, amelyek nagyon viszketnek és megduzzadhatnak. Olyan tárggyal vagy anyaggal való érintkezés következtében alakul ki, amely allergiát okoz, például szintetikus szövetekkel.

Mit tehetünk ellene? Ajánlott felkeresni egy bőrgyógyászt, hogy a megfelelő kezelést elkezdhesse - az ekcéma nem gyógyítható, de az orvosi irányelvek szerint kontrollálható. A leginkább ajánlott kezelés általában az antiallergiás gyógyszerek, krémek vagy kenőcsök, például hidrokortizon használata, valamint antibiotikumok alkalmazása az esetleges fertőzések megelőzésére.

4. Gyógyszerhasználat

Egyes gyógyszerek, például a ketoprofen és a glükozamin, vörös foltokat okozhatnak a lábon és a bőr egészén. Torokfájás, hidegrázás, láz és vér a vizeletben is előfordulhat a mellékhatások sorában.

Mit tehetünk ellene? Fontos, hogy a reakció jelentkezésekor azonnal szóljon orvosának, hogy a gyógyszer szedését abbahagyhassa, és más típusú kezelést kezdhessen.

5. Keratosis pilaris (csirkebőr)

Keratosis pilaris akkor fordul elő, amikor a bőrben túltermelődik a keratin, ami vöröses, pattanásszerű elváltozásokká alakul, amelyek megjelenhetnek a lábon vagy a test többi részén. Gyakoribb a száraz bőrűeknél és az allergiás betegségekben, például asztmában vagy náthában szenvedőknél.

Mit tehetünk ellene? Amennyiben a fent említett tüneteket észleli, és kényelmetlenséget, netán szorongást okoznak ezek a tünetek, keressen fel egy bőrgyógyászt, hogy a legjobb kezelést meg lehessen kezdeni. A keratózis nem gyógyítható, de kezelhető krémekkel. Javasolt a szalicilsavas hámlasztók használata, amelyeknek gyulladáscsökkentő hatásuk van, és nyugtatják a bőrt. Közismertebb nevükön ezek a BHA (Beta Hydroxy Acid) tartalmú készítmények. Az AHA (Alpha Hydroxy Acid) hatóanyagú készítmények glikolsavat vagy tejsavat tartalmaznak, ezek is ajánlottak keratosis pilaris esetén.

6. Ótvar

Az ótvar egy gombák által okozott betegség, amely vörös foltok megjelenésével nyilvánulhat meg a testen, amelyek általában nagyok, viszketőek, hámlanak. Az ótvarra jellemző a viszkető, fájdalmas, sárga pörkkel fedett, gyulladásos alapú bőrelváltozás, melyben megjelenhetnek hólyagok, amikből szövetnedv szivároghat. Gyakran az orr és a száj körül, de a test más részein is megjelenhet a bőrelváltozás.

A hólyagok néhány nap alatt felszakadnak, váladék szivárog belőlük, majd felületükön sárga színű pörk képződik, mely alatt vörös, érzékeny, gyulladt bőr található. A sebek a váladékkal, érintéssel, ruházaton, törölközőn keresztül terjedhetnek a testfelületen tovább.

Mit tehetünk ellene? Az ótvar kezelésére általában az orvos által felírt gombaellenes szereket, amelyeket közvetlenül a foltra kell felvinni. Az ótvart helyileg kezelik antibiotikumokkal, általában kenőcs vagy krém formájában. A kezelés előtt a pörköket el kell távolítani, és az érintett bőrterületet fertőtleníteni kell. Fontos, hogy az antibiotikumos kezelést az orvos által előírt időtartam alatt végig szükséges használni, nem szabad abbahagyni csak azért, mert látványos javulás látható! Szisztémás tünetek, szövődmények, láz kezelésére szájon át szedhető, vagy intravénásan adott antibiotikumokra is szükség lehet.

7. Rossz keringés

Rossz keringésről van szó, ha a vér nem tud megfelelően áthaladni a vénákon és az artériákon, ami bizonyos tünetek megjelenéséhez vezet, mint például vörös foltok a lábon, erős viszketés a lábon, hideg láb, bizsergő érzés és szárazabb bőr.

Mit tehetünk ellene? Fontos, hogy kövesse a kardiológus vagy a háziorvos tanácsát, hogy a vér ismét megfelelően keringhessen, és a tünetek enyhülhessenek. Javasolhatják kompressziós harisnya viselését vagy olyan gyógyszerek szedését, amelyek a keringési rendszer ereire hatva javítják a vérkeringést.

Mikor kell orvoshoz menni?

Javasoljuk, hogy forduljon bőrgyógyászhoz vagy háziorvoshoz, ha a lábon lévő vörös foltok mellett egyéb tünetek is megjelennek, mint pl.

  • vörös foltok az egész testen;
  • fájdalom és irritáció;
  • fejfájás;
  • intenzív viszketés;
  • láz;
  • hányinger;
  • vérzés.

Ezen tünetek megjelenése komolyabb betegségre, például rubeola-ra vagy lupusra is utalhat, ezért fontos, hogy az első tünetek megjelenésekor azonnal forduljunk orvoshoz. Ha arra gyanakszunk, hogy valamilyen fertőzés okozza a piros kiütéseket (legtöbbször bárányhimlő, övsömör, rózsahimlő, skarlát) mindenképpen fel kell hívni a kezelőorvost, a teendők tisztázása végett.

Kövesse az Egészségkalauz cikkeit a Google Hírek-ben, a Facebook-on, az Instagramon vagy a Twitter-en is!

<KÖVETKEZŐ CIKK>

Ha így pirosodik ki az arcbőre, jobb, ha kivizsgáltatja magát!

Tünetkereső? Ingyenes tünetellenőrző, ami percek alatt segíthet beazonosítani a problémáját!



EGÉSZSÉGKALAUZ DOSSZIÉ mappa

foltos bőr

Bibliografia:

Forrás: EgészségKalauz
Google Hírek ikon
Adja hozzá a Híreket a Google hírfolyamához