Ezeket látta már?

Pajzsmirigyrák: ez derült ki a titkosítás alól feloldott atomrobbantási dokumentumokból

Betegségek
2023. május 17. 08:34
pajzsmirigyrák, oka, atomrobbantás, daganat

A kutatók a robbantások térségében élőket vizsgálták.

Dobson Szabolcs, gyógyszerengedélyeztetési szakértő írt arról, hogy milyen utólagos hatása volt az atomrobbantásnak a térségben élők egészségére:

"Titkosítás alól feloldott francia atomrobbantási dokumentumok alapján a Csendes-óceán déli részén végrehajtott nukleáris robbantásos kísérletek maradványanyagainak kitett polinézek körében enyhén, de kimutathatóan megnőtt a pajzsmirigyrák (differenciált pajzsmiorigy karcinóma) kockázata – derült ki egy tanulmányból, amely először használt titkosítás alól feloldott francia katonai adatokat.

Franciaország 1966 és 1975 között 41 légköri atomfegyver-tesztet hajtott végre Francia Polinéziában, amely tartós konfliktus forrása lett Párizs és a csendes-óceáni szigetvilág lakói között. A nukleáris kísérleteket 1975-ben a föld alá helyezték át, de 1996-ig folytatták a robbantásokat. 3 évtized alatt Franciaország csaknem 200 kísérletet hajtott végre.

A JAMA Network Open folyóiratban megjelent tanulmány kockázati modellezést használt, amely szerint a nukleáris tesztek a Francia Polinéziában előforduló pajzsmirigyrákok 2,3%-ával (0,6-7,7%) állnak összefüggésben.

Ez a nukleáris kísérleteknek tulajdonítható pajzsmirigyrákok aránya az összes olyan pajzsmirigyrákos eset között, amelyek a nukleáris kísérletek során ott élő emberek körében alakul ki, az összes szigeten együttvéve. A nukleáris kísérletek pajzsmirigyrákot okozó hatása tehát gyenge, de kimutatható.

A tanulmány 395 embert hasonlított össze, akiknél 1984 és 2016 között pajzsmirigyrákot diagnosztizáltak Francia Polinéziában, egy 555 fős kontrollcsoporttal. A dokumentumok, a meteorológiai adatok és a rákos betegekkel készített interjúk felhasználásával a kutatók szimulálták az egyes nukleáris tesztek során keletkező radioaktív felhőt, és megbecsülték az egyes résztvevők pajzsmirigyébe jutó sugárdózist. Az egyes személyek átlagos sugárdózisa közel öt milligray volt.

A kutatók nem találtak statisztikailag jelentős összefüggést a sugárdózis és a pajzsmirigyrák kockázata között. De a kapcsolat jelentőssé vált, ha az elemzés csak a kezelést igénylő invazív rákokat tartalmazta."

Olvasta már?

<KÖVETKEZŐ CIKK>

Ilyen a szem, ha probléma van a pajzsmirigyével



EGÉSZSÉGKALAUZ DOSSZIÉ

Kövesse az Egészségkalauz cikkeit a Google Hírek-ben , a Facebook-on, az Instagramon vagy a X-en, Tiktok-on is!

Forrás: Egészségügyi szakirodalmi tallózó
# daganat # pajzsmirigyrák # rák # tumor

TÜNETKERESŐ

pulzus ikon

Milyen betegségre utalhatnak a tünetei?

keresés

Keresés, pl. fejfájás

Írja be a keresőmezőbe a tünetet vagy kattintson a testmodellen arra a testrészre, ahol a tüneteket észleli.

emberi test ábra

Mi a tünetkereső?

Ingyenes tünetellenőrző, ami percek alatt segíthet beazonosítani a problémáját!

Adja hozzá a Híreket a Google hírfolyamához
Tünetkereső illusztráció Tünetkereső Orvos válaszol illusztráció Orvos válaszol Gyógyszerkereső illusztráció Gyógyszerkereső Kalkulátorok illusztráció Kalkulátorok

Extra ajánló

Értesüljön legújabb híreinkről hírlevelünkből

Legnépszerűbb

egészségkalauz logo

TÜNETKERESŐ

pulzus ikon

Milyen betegségre utalhatnak a tünetei?

keresés

Keresés, pl. fejfájás

Keresés