Ezeket látta már?

Bekékült a szemük és a körmük: a favipiravir ijesztő mellékhatását figyelték meg

favipiravir mellékhatása, koronavírus, fluoreszkálás

Fluoreszkáló köröm és haj - egy török esettanulmány számolt be a favipiravir kezelés kapcsán fellépő mellékhatásról. Nem mindennapi látvány.

Egy török tanulmány szerint a koronavírus ellen sikerrel használt favipiravir gyógyszer fluoreszkáló körmöket és szemet eredményezett egyes betegeknél a Wood lámpa (UV-lámpa) alatt.

A Wood lámpát 1903 -ban az amerikai fizikus Robert W. Wood fejlesztette ki bőrdiagnosztikai eszköznek. A Wood lámpa hosszú hullámú UV-sugárzást (Wood-féle szűrővel) bocsát ki. Az alkalmazott hullámtartomány (320-400nm). Amikor a szabad szemmel nem látható sugárzást a bőr elnyeli, különféle bőrállapotok lesznek egyszerűen felismerhetők

A fluoreszkáló köröm és a hajszál jelenséget a Dermatologic Therapy szaklap 2021 január/februári számában jelentették meg török szerzők. A favipiravir alkalmazási előírásban ilyen mellékhatás nem szerepel, és hazánkból még nem ismert ilyen jellegű adat.

Mivel a favipiravir tömeges alkalmazása zajlik, kiváló lehetőség lenne a jelenség igazolására (vajon a favipiravir vagy esetleg valamilyen segédanyag okozza, amely nagy mennyiségben jut be a szervezetbe), és adott esetben molekuláris mechanizmusának kutatására, továbbá arra, hogy valamilyen egyéb kapcsolódó mellékhatással járhat-e ez - olvasható a Koronavírus vakcináció - szakirodalmi tallózó nevű Facebook csoportban megjelent bejegyzésben, ami a favipiravir mellékhatásáról ír.

favipiravir mellékhatása, koronavírus, fluoreszkálás A körmök és a hajszálak is fluoreszkálnak Forrás: FB
fluoreszkalo kormok fluoreszkalo kormok Forrás: egeszsegkalauz.hu

Mire jó a favipiravir?

Ahogy korábban megírtuk, a favipiravir hatóanyagú gyógyszer gátolja a vírusok szaporodását, a tapasztalatok szerint a koronavírus fertőzések kezdetén hatékony. Eddig a kórházakban kezelt betegeknél alkalmazzák ezt a gyógyszert. A járvány súlyosbodása miatt már nem csak a kórházakban adható, hanem a háziorvosok is felírhatják a vírusellenes, úgynevezett favipiravir hatóanyagú gyógyszert. Fontos tudni, hogy igazolt covid-betegeknek már az enyhe, illetve középsúlyos tünetek esetén is felírhatják a háziorvosok ezt a készítményt e-receptre. A receptet a hozzátartozók válthatják ki térítésmentesen a patikákban, ha bemutatták a beteg taj-számát.

Hivatkozások:

1. Aslan Kayıran M, Cebeci F, Erdemir VA, Aksoy H, Akdeniz N, Gürel MS. Fluorescence of nails and hair on Wood's lamp examination in Covid pandemic; undefined effect of Favipiravir in humans. Dermatol Ther. 2021 Jan;34(1):e14740. doi: 10.1111/dth.14740. https://onlinelibrary.wiley.com/doi/10.1111/dth.14740

2. Doran MA; Aytogan H; Ayintap E.: Fluorescence of Ocular Surface in a Covid -19 Patient After Favipiravir Treatment: a Case Reporthttps://www.researchsquare.com/article/rs-384224/v1

Ez is érdekelheti:

Forrás: EgészségKalauz
Google Hírek ikon
Adja hozzá a Híreket a Google hírfolyamához