Ezeket látta már?

Immunológus figyelmeztet: ezért nem szabad kihagyni a 2. oltást

pfizer vakcina hatékonyság, magas vérnyomás, cukorbetegek, oltás

A kulcs az immunválaszban van, ami 1 oltás után nem megfelelő.

Az M1 Ma reggel című műsorában Kacskovics Imre immunológussal, az ELTE Természettudományi Karának dékánja beszélt a vakcinációról és az indiai mutánsról.

Az indiai mutáns ellen csak a 2 dózis együttesen ad védelmet

Szót ejtett az indiai mutánsról is, amit itthon is detektáltak már: Kacskovics elmondta, hogy ez a variáns gyorsabban terjed, több embert fertőz meg, és gyorsabban fertőzi meg a sejteket is. A vakcinák azonban védenek az indiai mutáció ellen is, de csakis akkor, ha mindkét dózist megkaptuk. Csak így lehetünk abban biztosak, hogy az immunitás tartós lesz.

A szakember egy vödörben lévő homokszemekkel érzékeltette a második védőoltás hatását. Példája szerint az első védőoltás után jóval kevesebb immunsejt keletkezik még, a második oltás hatására azonban ezek száma megsokszorozódik, és így szervezetünk sokkal erősebb immunválaszt képes adni a fertőzéssel szemben.

A virológus szerint a jelenleg használt vakcinák körülbelül 6-8 hónapos védettséget adnak az eddigi tapasztalatok szerint. Pontosabban jelenleg eddig látnak előre, de akár még az is lehetséges, hogy ennél is hosszabb ideig védenek. A szakember elmondta, hogy sokkal erősebb immunválasz alakul ki a szervezetben a 2. oltás hatására, és a 4. hullámot csak úgy tudjuk elkerülni, ha magas lesz az átoltottság.

A beszélgetést IDE kattintva lehet megnézni.

Rendkívül fontos, hogy mindkét vakcinát beadassuk!

Az itthon jelenleg forgalomban lévő koronavírus vakcinák mindegyike kétadagos, vagyis ahhoz, hogy megfelelő védettség alakuljon ki a vírussal szemben, mindkét dózis beadatása szükséges. Bár létezik egyadagos vakcina, ez hazánkban nem elérhető, és a világ más országaiban is jelenleg is folynak az engedélyeztetési eljárások.

Természetesen, már az első oltás után kialakul némi védelem, hiszen a szervezet már ennek beadását követően is elkezd antitesteket termelni, azonban ez a védelem korántsem teljes. A vakcinák hatékonyságára vonatkozó kutatások is kiemelik azt, hogy a megfelelő védelemhez (mely oltóanyagonként akár 95% is lehet) mindkét oltásra szükség van.

Azt is fontos kiemelni, hogy az első adag oltás nemcsak gyengébb immunválaszt vált ki a szervezetből, de valószínűleg rövidebb ideig tartó védelmet nyújt. A szakemberek azt sem tartják kizártnak, hogy a gyengébb és rövidebb ideig tartó immunreakció miatt az érintettek a későbbiekben fogékonyabbak lesznek az új, esetenként veszélyesebb variánsokra.

Meddig várhatunk a második oltással?

Változó, hogy az első oltást követően mikorra időzítik a második adag vakcina beadását. A két oltás között a gyártói javaslatok szerint általában 3-4 hétnek kell eltelnie. Amikor valaki megkapja az első védőoltást, nagy valószínűséggel azt is tudatják vele, hogy mikor kapja meg a következőt.

Természetesen, nem kell pánikba esni, ha valaki nem pontosan 21 vagy 28 nappal később kapja meg a második adag védőoltást. A szakértők szerint az is biztonságos, ha néhány nappal korábban, sőt az is, ha akár 2-3 héttel később adják be a második adag vakcinát.

Jelenleg sajnos nem állnak rendelkezésünkre olyan információk, melyek arra vonatkoznak, mikor „túlságosan késő” beadni a második adag védőoltást, vagy hogy teljesen újra kell-e kezdeni a vakcinációt, ha túl sok idő telik el a két oltás között.

Egy nemrég publikált kutatás szerzői szerint azonban előnye is lehet annak, ha a két oltás közötti időt „kihúzzák”, vagyis a lehető legtöbbet várnak a két oltás között. Korábban már komoly vita volt a szakemberek között arról, melyik a hatékonyabb védekezési mód: ha kevesebben kapják meg az oltás mindkét dózisát, vagy minél többen az első adagot, majd később a másodikat.

Ennek oka elsősorban az elérhető vakcinák száma volt, hiszen a gyógyszergyárak kevésbé tudtak lépést tartani a kereslettel. Matematikai modellek segítségével azonban megállapították, hogy már akkor is csökken a súlyos, életveszélyes állapotba kerülő betegek vagy a kórházi ellátásra szorulók száma, ha a két védőoltás között jóval hosszabb idő telik el. A kutatás szerzői azonban hangsúlyozták, hogy a számítások során nem tudták figyelembe venni azt, hogyan hatnak a védőoltások az új, jelenleg talán még ismeretlen vírusvariánsokra.

Ez is érdekelheti:

Forrás: EgészségKalauz
Google Hírek ikon
Adja hozzá a Híreket a Google hírfolyamához