Ezeket látta már?

Friss koronavírus hírek ma

Koronavírus: mégsem volt köze a denevérhez és a vuhani laborhoz?

Betegségek
2022. március 04. 16:04
nyestkutya, covid, koronavírus, Vuhan

A legújabb kutatási eredmények azt támasztják alá, hogy a koronavírus a vuhani piacon ketrecben tartott, vadállatokról terjedhetett át az emberre.

A hétvégén egy nemzetközi tudóscsoport két átfogó tanulmányt tett közzé, amelyek az eddigi legerősebb bizonyítékot szolgáltatják arra, hogy a covid világjárvány a kínai Vuhan város egyik piacán tartott állatokból indult ki. Konkrétan arra a következtetésre jutottak, hogy a koronavírus nagy valószínűséggel egy ketrecbe zárt vadállatról ugrott át az emberekre a Huanan tengeri herkentyűk nagykereskedésében, ahol 2019 decemberében a koronavírus-járvány kezdődött. - írja a CNBC.

A koronavírus nem a vuhani laborból szabadult ki?

Azok a tudósok, akik nem vettek részt a kutatásban, is úgy fogalmaznak, hogy a mostani eredmények inkább azt támasztják alá, hogy a koronavírus nem a vuhani laborból, hanem a piacon értékesített vadon élő állatokról terjedt át az emberre.

"A vizsgálatok nem zárják ki teljesen a többi hipotézist" - mondja Jeremy Kamil virológus, aki nem vett részt a kutatásban. "De abszolút az állati eredet felé tolják a dolgot".

A fényképészeti és genetikai adatok a piac egy konkrét bódéját jelölik ki, ahol a covid valószínűleg állatról emberre terjedt át. A modell szerint a koronavírus egyszer november végén vagy december elején, majd néhány héttel később ismét átterjedt az emberekre.

A legkorábbi ismert koronavírus-fertőzések időzítése szinte pontosan egybeesik a tengeri herkentyűk piacán történt járvány kitörésének időpontjával, amely december elején kezdődött, és valószínűleg több száz embert érintett, akik a piacon dolgoztak vagy vásároltak. A kínai járványügyi és járványmegelőzési központ a piacon belül a koronavírus két variánsát is megtalálta. Egy független tanulmány pedig, amelyet a San Diegó-i Kaliforniai Egyetem virológusai vezettek, azt sugallja, hogy ez a két mutáció nem az emberekben, hanem valószínűleg az állatokban fejlődött ki.

Covidra fogékony állatokat árultak a piacon

Michael Worobey evolúcióbiológus két tanulmány vezetésében is közreműködött, és a koronavírus eredetének kutatásában is élen jár. A kutató elmondása szerint a covidra fogékony élő állatok, köztük nyestkutyák, vörös rókák 2019 decemberében kerültek forgalomba a piacon.

"Elemeztük a kínai járványügyi hatóság kiszivárgott jelentését, amely részletesen ismerteti a környezeti mintavétel eredményeit. A jelentésben szereplő megállapítások gyakorlatilag mindegyike megegyezett az Egészségügyi Világszervezet jelentésében foglaltakkal. De volt néhány extra információ a kiszivárgott jelentésben. Például nem csak arról volt információ, hogy mely bódékban volt vírus - vagy hogy a minták pozitívak voltak SARS-CoV-2-re -, hanem arról is, hogy egy adott bódéban hány minta adott pozitív eredményt." - mondta Worobey, majd hozzátette, hogy az egyik istállóban öt pozitív állati eredetű mintát találtak. Koronavírus volt egy szőrtelenítőn, egy olyan kocsin, amit ketrecek szállítására használtak, és ami a legjobb, egy fémketrecen a hátsó helyiségben.

Az első esetek a vuhani piachoz szorosan kötődnek

A tanulmány egyik társszerzőjét, Eddie Holmes-t a világjárvány előtt néhány évvel elvitték a Huanan piacra, és nyestkutyákat mutattak neki az egyik bódéban. Azt mondták neki: "Ez az a fajta hely, ahol megvan minden, hogy a veszélyes kórokozók átterjedjenek egyik fajról a másikra". A kutató készített néhány fotót a nyestkutyákról. Az egyik fotón a nyestkutyák egy olyan ketrecben vannak, amit egy másik, madarakkal teli ketrec tetejére helyeztek.

"A nyomozómunkánk végén megnéztük a fényképezőgépén lévő GPS-koordinátákat, és kiderült, hogy a fotót ugyanannál az istállónál készítette, ahol öt mintát pozitívnak találtak SARS-CoV-2-re." - tette hozzá Worobey.

Molnupiravir: túl korán engedélyezték a covid elleni gyógyszert?Olvasson tovább!

A vuhani klinikai megfigyelések alapján a legkorábbi ismert covid-esetek körülbelül fele olyan ember volt, aki közvetlenül a tengeri herkentyűs piachoz kötődött. A többi eset pedig még szorosabb földrajzi kapcsolatban áll a piaccal.

"Nagyon valószínűtlen, hogy az első Covid-19 járvány a piacon tört volna ki, ha nem lenne ott a vírus forrása" - jegyezte meg a kutató.

Kövesse az Egészségkalauz cikkeit a Google Hírek-ben , a Facebook-on, az Instagramon vagy a X-en, Tiktok-on is!

Forrás: cnbc
# koronavírus # állat # covid # pandémia # Vuhan

TÜNETKERESŐ

pulzus ikon

Milyen betegségre utalhatnak a tünetei?

keresés

Keresés, pl. fejfájás

Írja be a keresőmezőbe a tünetet vagy kattintson a testmodellen arra a testrészre, ahol a tüneteket észleli.

emberi test ábra

Mi a tünetkereső?

Ingyenes tünetellenőrző, ami percek alatt segíthet beazonosítani a problémáját!

Adja hozzá a Híreket a Google hírfolyamához
Tünetkereső illusztráció Tünetkereső Orvos válaszol illusztráció Orvos válaszol Gyógyszerkereső illusztráció Gyógyszerkereső Kalkulátorok illusztráció Kalkulátorok

Extra ajánló

Értesüljön legújabb híreinkről hírlevelünkből

Legnépszerűbb

egészségkalauz logo

TÜNETKERESŐ

pulzus ikon

Milyen betegségre utalhatnak a tünetei?

keresés

Keresés, pl. fejfájás

Keresés