Ezeket látta már?

Koronavírus miatt karantén: ezeket jó, ha előre tudja

koronavírus, karantén

Mikor jár táppénz, hogyan, miként szabályozhatják a karanténban a közlekedésünket, és milyen hatóságnak szólhatunk, ha vidéken él egy gondozásra szoruló rokonunk?

A koronavírus miatt egész Olaszországot karantén alá vonták, de mit érdemes tudni a karanténról?

1. A karantén az egyik leghatékonyabb módszer egy járvány terjedésének lassításához

A karantén lényege, hogy korlátozzák az emberek (esetleg állatok, javak) mozgását és egymás közötti kapcsolatát, így jelentős mértékben lecsökkenthető annak az esélye, hogy a kórokozót továbbadjuk egymásnak és másokat is megfertőzzünk. A karantén, vagy más hasonló intézkedések éppen ezért a megelőzésben is hatalmas szerepet játszanak, kutatások szerint ezekkel nemcsak a fertőzöttek számát, hanem az esetleges halálozást is csökkenteni lehet.

2. A karanténnek több fajtája is van

Jogilag nincs pontosan meghatározva, mit is jelent a karantén. Az egészségügyi törvényekben járványügyi elkülönítésről, megfigyelésről és zárlatról olvashatunk. Karantén lehet az is, amikor a már fertőzött vagy fertőzésgyanús egyént különítik el, így megakadályozva, hogy a kórokozót továbbadja. De az is karanténnek tekinthető, ha valaki egészséges, de megszakítja az érintkezést másokkal, nehogy elkapja a fertőző betegséget. Karanténra, elkülönítésre sor kerülhet otthon, kórházban, esetleg más intézményben, de arra is van példa, hogy nagyobb területet helyeznek karantén alá -mint most Olaszországban a koronavírus miatt-, vagyis nagyobb területen korlátozzák a mozgást (cordon sanitaire). A karantén lehet önkéntesen vállalt, de hatóságilag kikényszerített, vagyis kötelező is.

3. A nem önként vállalt karantén kötelező

Ha az országos tisztifőorvos, a helyileg illetékes hivatalok vagy akár a háziorvos karantént rendel el valakinél, akkor az kötelező, a beleegyezésünk nélkül is érvényesíthető. Szélsőséges esetben akár erőszakkal is érvényt szerezhetnek a rendelkezésnek, ilyen esetekben nem lehet megtagadni a karantént.

4. Aki karanténban van, minden mozgásában korlátozott

A kötelező karanténban lévők nem válogathatják meg, hogy hova mennek el és hova nem. Minden, másokkal való érintkezés szigorú szabályokhoz kötött, és általában teljesen tiltott. Természetesen, ha nagyobb területet helyeznek karantén alá (pl. egyes városokat), akkor az adott területen belül viszonylag szabadon lehet mozogni, másokkal érintkezni.

5. A karantén alatti ellátást az állam biztosítja

Amennyiben kórházban vagy más intézményben kerül valaki karanténba, az ellátásáról, megfelelő ruházatról az intézménynek kell gondoskodnia. Hacsak speciális járványügyi ok nem indokolja, semmit nem vehetnek el tőlünk. Nálunk maradhat a telefon, a táblagép, az otthonról hozott könyv is.

6.Aki karanténba kerül, táppénzre jogosult

Akit közegészségügyi okokból elkülönítenek, vagyis kötelezően karanténba kerül, keresőképtelennek minősül, vagyis nem szabadságra megy, hanem táppénzre. Munkavégzési kötelezettsége tehát nincs, de a munkáltató és a munkavállaló egyedi döntése, megegyezése alapján távmunkában tovább dolgozhat. Ha önként vállaljuk, hogy a járvány miatt otthon maradunk, mindenképpen egyeztetnünk kell erről a munkáltatóval.

7. Karantén alatt is tarthatjuk a kapcsolatot a szeretteinkkel

Bár a karantén lényege, hogy a személyes érintkezést - és így a fertőző betegségek terjedését - megakadályozzák, virtuálisan, telefonon vagy az interneten keresztül bárkivel beszélhetünk, és bármit el is mondhatunk neki.

8. Nekünk magunknak kell gondoskodnunk az otthon maradt gyerekekről, idősekről, háziállatokról

A karantén időtartama nagyon változó lehet, általában vagy a betegség ismert lappangási ideje határozza ezt meg, vagy a gyógyulásig kell karanténban maradni. A COVID-19 esetén 14 napos karanténra számíthat, aki megfertőződik vagy fertőzésgyanús. Ebben az esetben mi magunknak kell gondoskodni az otthon, felügyelet nélkül maradt gyerekek, idősek, kisállatok ellátásáról. Amennyiben nincs olyan személy, akire rá tudnánk ezt bízni, a gyámhivatalnál kérhető segítség, a gyereket ideiglenes befogadó családnál helyezik el. Ha gondozásra szoruló, idős vagy beteg rokont hagyunk otthon, az önkormányzathoz kell fordulni, akik segítenek megoldani az ellátást. Állataink esetén is a helyi önkormányzat jegyzőjétől kérjünk segítséget.

Olvasson tovább! Ezek a koronavírus tünetei!

9. A gyereket a szülő nélkül is karanténba zárhatják

Rendkívül fontos tudni, hogy ha kórházban, intézményben kell karantén alá helyezni egy kiskorú gyereket, akkor sajnos erre még úgy is sor kerülhet, hogy a szülő nem lehet ott mellette. Ez még a pici babákra is vonatkozik. Arra sincs lehetőség, hogy valaki saját felelősségre vonuljon karanténba a gyermekével együtt. A kórházban azonban a gyermek minden ellátást megkap, a ruházattól az élelmezésen át a fürdetésig, esetleg pelenkázásig. Látogatásra (bizonyos szabályok betartása mellett) természetesen van lehetőség.

Forrás: via, via

Forrás: EgészségKalauz
Google Hírek ikon
Adja hozzá a Híreket a Google hírfolyamához