Ezeket látta már?

Sinopharm-vakcina: eddig véd a vakcina, ha nincs elég antitest

Betegségek
2021. május 31. 06:09
kínai vakcina, antitest, ellenanyag, koronavírus, hatásosság

Sokan aggódnak amiatt, hogy a kínai Sinopharm vakcina nem ad védettséget, mivel az oltásuk után elvégzett antitestgyorsteszt nem mutat jelentős ellenanyag-szintet. Kell-e 3. oltás, vagy a tesztekkel van a baj?

A nyugati vakcinákról sok publikus adat elérhető, hiszen számos kutatás foglalkozik azzal, hogy mikor kezd el a szervezet reagálni a védőoltásra. A Pfizer és a Moderna eddig elérhető védettségi adatairól itt olvashat. A kínai és az orosz vakcináról sajnos nincs ennyi információnk. Amit tudunk a kínai Sinopharm vakcináról, azt az ezzel oltó országok szakértőinek nyilatkozataiból (többnyire Pakisztán, Szerbia és az Egyesült Arab Emírségekről van szó) tudjuk kihámozni.

Mikortól ad védettséget a Sinopharm?

A Sinopharm eredeti tájékoztatása szerint a legnagyobb védettség a 2. oltás beadása után két héttel alakul ki. A gyártó eredetileg 79 százalékos hatékonyságot jelentett be. (Ezt a becslést a nemzetközi közösség nem ellenőrizte, mert a vizsgálat alapjául szolgáló adatokat és módszereket nem tették nyilvánosan hozzáférhetővé.)

Az Egyesült Arab Emirátusok kormánya a saját tapasztalatai alapján, amit sajtóközleményben hozott nyilvánnosságra - ennél is magasabb, 86 százalékos hatékonyságról számolt be.

A The Washinton Post egyik cikke szerint a Sinopharm 2. dózisának beadása után akár 21 nap is eltelhet, mire teljes mértékben kialakítja a védettséget.

A magyar OGYÉI tájékoztatásában ennyi áll: a védettséghez a 2. adag vakcina beadása szükséges, méghozzá az első oltás után 21-28 nappal.

Pakisztánban is Sinopharm vakcinával oltanak. Egy ottani orvos, dr. Javed Akram, a szövetségi kormány Covid-19-cel foglalkozó tudományos munkacsoportjának tagja és az Egészségtudományi Egyetem rektorhelyettese úgy nyilatkozott, hogy nem ritka, hogy az emberek közvetlenül az oltás után megfertőződnek. Ennek az lehet a magyarázata, hogy az antitestek az első oltás után öt-hét nappal kezdenek fejlődni, két hét múlva jutnak el antitestek a védelmi szintig, de 28 napba telik az optimális szint elérése.

„Ennek ellenére nem mondható el, hogy bárki, akit beoltottak teljes mértékben védett lenne a vírusoktól, mivel egyetlen vakcina sem rendelkezik 100 százalékos hatékonysággal. A 80% körüli hatékonysági arány a Sinopharm esetében azt jelenti, hogy egy ember, annak ellenére, hogy megkapta mindkét oltását, megfertőződhet a vírussal fertőződhet, de enyhébb tünetek jelentkeznek nála" - jelentette ki.

Az Emirátusokban, ahol a Sinopharm a fő alkalmazott oltások között van, a szakértők szintén megerősítik Akram doktor álláspontját.

"Ahhoz, hogy az oltások felépítsék az immunitást, néhány hétre van szükség a második adag beadása után" - mondta Dr. Muhammed Shafeeq, az al-Qusais-i Aster kórház pulmonológus szakorvosa.

Dr. Anthony Thomas, a Prime Healthcare Group diagnosztikai részlegének igazgatója és patológusa szintén megjegyezte, hogy „a Sinopharm vakcina hatékonysága 75 és 85 százalék között változik, és így az immunitás nem mindenki számára biztosított". Ez a hatékonysági ráta ugyanis azt jelenti, hogy van esély arra, hogy minden öt beoltott emberből egy továbbra sem lesz védve.

Más oltásoknál sincs teljesen száz százalékos védettség. Például a Moderna és a Pfizer esetében, amelyek nagyobb hatékonysággal, közel 95%-kal rendelkeznek, minden 20 emberből egy továbbra is védtelen marad.

Nem is termelődik antitest a kínai vakcinával való oltás után?

Ahol már széles körben alkalmazzák a Sinopharm vakcinát, számos esetben a második oltás után sem keletkezik hatékony védettség. Ilyen hírek érkeztek például az Egyesült Arab Emirátusokból vagy Szerbiából. Magyarországon is hírt adott a telex.hu nemrég arról, hogy olvasók a kínai vakcináció után antitestgyorstesztet végeztek és aggódnak, mivel a teszt nem mutatott ki jelentős antitest-szintet.

Először is érdemes tisztázni, mit nevezünk immunitásnak és antitestnek. Az immunitás elérésében ugyanis számos sejt résztvesz, az immunvédelemnek alapvetően ezek a fő támogatói:

  • Antitestek: a vérben keringő fehérjék, felismerik az idegen anyagokat, például a vírusokat, és semlegesítik azokat
  • Segítő T-sejtek: segítenek a kórokozók felismerésében.
  • Gyilkos T-sejtek: elpusztítják a kórokozókat.
  • B-sejtek: új antitesteket termelnek, amikor a szervezetnek szüksége van rájuk.

Ahogy korábban megírtuk COVID-19-ből felgyógyult vagy azon tünetmentesen átesett emberek vérében mind a négy összetevő jelen lehet - eltérő mennyiségben. Hogy ez mit jelent az immunválasz szempontjából, és meddig tart az immunitás, még nem világos a kutatók számára sem, ezért erre a fertőzés utáni védettségre sem lehet hosszú távon alapozni.

Mi a helyzet a beoltottak antitestjeivel?

Jogos elvárás a beoltottak részéről, hogy megtudják, védettek-e a COVID-19-cel szemben. Sokan vásárolnak erre a célra antitestgyorstesztet, de sajnos ezek a tesztek nem adnak megbízható eredményt. Miért? Mert a gyorstesztek nem alkalmasak a vakcinák hatásának kimutatására, ezért aki erre próbálja használni őket téves következtetésre juthat. A tesztek ugyanis nem feltétlenül azt az antitestet vizsgálják, amit kellene, de az is lehet, hogy nem elég érzékeny a tesztelő módszer, és ahogy fent láttuk, legalább 4-féle összetevőt kellene vizsgálniuk. Van olyan gyorsteszt, amely a koronavírus N-fehérjéje ellen termelődő antitesteket mutatja ki, miközben a vakcina az S-fehérje – azaz a tüskefehérje – elleni antitestek termelődését indítja be.

Számos külföldi szakértői cikk felhívja a figyelmet arra is, hogy jelenleg az antitest megfelelő mennyiségéről, összetételéről és kimutathatóságáról sincs tudományos konszenzus, ezért óva intenek mindenkit attól, hogy saját maguk otthon egy gyorsteszt eredménye után értelmezzék a védettségüket.

Sokan összezavarodtak, mert nem tudják, hogy melyik antitest-tesztet kellene elvégezni a védettség kimutatásához - mondja Amesh A. Adalja, a Johns Hopkins Egészségbiztonsági Központ fertőző betegségek vezető tudósa. "Nem akarjuk, hogy az emberek pánikba essenek, azt gondolva, hogy nincsenek védve, mert az antitest-teszt nem úgy alakult, ahogy szerették volna" - mondja és kiemeli, hogy az immunrendszernek nem csak egy karja van. Az oltás után keletkező antitestek mellett az emberek T-sejt immunitást is létrehoznak, ami ugyanolyan fontos lehet a SARS-CoV-2 vírus eltávolításában, de nehezebben mérhető.

Milyen antitestszám volna elvárható oltás után?

Ez is fogas kérdés, miután hivatalos -tól-ig adatok az immunitás eléréséhez nem állnak rendelkezésre.

Egy korábbi cikkben, amely az Emirátusok tapasztalatait taglalta a Sinopharm vakcinával kapcsolatban, olvasható néhány adat az S-fehérje elleni antitest-értékekkel kapcsolatban.

Eszerint "akkor pozitív az eredmény az S-fehérje elleni antitestekre, ha a teszt milliliterenként15 tetszőleges egység (arbitrary units, AU) feletti értéket mutat. A Sinopharm vakcinák esetébe ez az érték 50AU/ml és 150AU/ml közötti" - írják.

Borzolta a kedélyeket, hogy az Egyesült Arab Emirátusokban és Szerbiában is kiderült jónéhány emberről, hogy a Sinopharm vakcina két adagját követően nem termeltek Covid-19 elleni antitesteket. Az Emirátusokból érkező hírekből nem derül ki, hogy a beoltottak mekkora hányadánál lehet szükség további oltásra. Szerbiában néhány tucatnyi esetről beszélnek. Ott, ahol van elegendő vakcina, most felajánlják a harmadik, „emlékeztető” oltás felvételét.

Mérni kellene az antitest-szintet!

Egyelőre nincs ok annak feltételezésére, hogy a Sinopharm vakcina az oltottak többségénél ne lenne hatásos. Ugyanakkor nincs is publikus információ arról, hogy mérnék idehaza az oltások hatékonyságát.

Sarkadi Balázs, akadémikus, orvos-biológus a hvg.hu-nak úgy nyilatkozott, hogy kutatást kellene indítani Magyarországon, hogy kiderüljön, a kínai Sinopharm vakcinával oltott emberek közül hányan és milyen mértékben szereznek immunitást a koronavírus-fertőzés ellen. Ha kiderül, hogy jelentős azoknak a pácienseknek a száma, akiknél nem hatékony, nem okoz védettséget, akkor ez hamis biztonságérzést okoz az oltottaknál, és csökkenti a nyáj-immunitás kialakulásának lehetőségét, veszélyezteti a járvány kezelését.

Sarkadi professzor az alábbi vizsgálatokat javasolja a Sinopharm vakcinával oltottaknál:

1. az anti-COVID antitest szintet először egy alkalmas gyorsteszttel (pl. a Cellex antiS/N, IgM és IgG teszt), majd

2. a gyorstesztben negatív eredményt adó személyeknél el kellene végezni a mennyiségi antitest mérést,

3. a fenti mérésekben negatív eredményt adó esetekben el kellene végezni a megfelelő tesztet a sejtes immunválasz felmérésére.

Miért nem lehet megfelelő ellenanyag-szintünk oltás után?

"Lehetséges oltásokat kapni, és nem alakulnak ki antitestek. Ez lehet az egyén immunrendszerének kudarca a vakcinára való reagálásban és az antitestválaszok létrehozásában - mondja doktor Sydney Ramirez, aki fertőző betegségek kutatója a Kaliforniai San Diego Egyetemen és a La Jolla Immunológiai Intézetben.

Hozzáteszi, hogy bizonyos esetekben az egyénnek specifikus immunrendszeri problémája lehet, amely nem teszi lehetővé az oltásokra való reagálást. Ennek oka lehet a B-sejtjeikkel vagy a segítő T-sejtekkel kapcsolatos probléma.

"Tekintettel az antitest tesztek értelmezésével kapcsolatos nehézségekre és arra, hogy még nem tudjuk, hogy az oltás utáni specifikus antitestszint képes-e megjósolni a védelmet, nehéz lenne végleges következtetéseket levonni" - mondja Dr. Ramirez.

A jövőben az orvosok javasolhatnak további emlékeztető oltásokat azok számára, akiknek nem volt olyan robusztus antitest-válaszuk - de a korlátozott oltóanyag-kínálat miatt ez a legtöbb helyen nem lehetséges.

Sarkadi professzor azt ajánlja, hogy akinél kiderül, hogy a Sinopharm vakcinával való oltás után nincs megfelelő védettség, azokat újra kellene oltani Pfizer–BionTech vagy Moderna vakcinával - írja a hvg.hu.

Merkely Béla. a Semmelweis Egyetem rektora a Népszavának úgy nyilatkozott, hogy mivel a helyzet gyorsan változik, ezért a nyár előtt nem jelentene többletinformációt egy újabb nagyszabású reprezentatív vizsgálat. A kínai vakcina hatásosságával kapcsolatban felmerült kérdések kapcsán ugyanakkor megjegyezte, hogy ősszel egy, a védettséget figyelő, vagyis az antitest kimutatására irányuló vizsgálatot kezdeményez majd az egyetem.

Ez is érdekelheti:

Forrás:

https://hvg.hu/tudomany/20210413_Sarkadi_Balazs_sinopharm_immunvalasz

https://telex.hu/koronavirus/2021/03/30/vakcina-oltas-antitest-teszt-szerologiai-gyorsteszt-vedelem-immunitas

https://creakyjoints.org/living-with-arthritis/coronavirus/covid-19-vaccines/antibody-testing-covid-19-vaccine-immunocompromised/

https://www.thenationalnews.com/uae/health/sinopharm-may-offer-immunity-for-up-to-six-months-but-more-research-needed-top-uae-official-says-1.1173800

https://www.dawn.com/news/1613611

Kövesse az Egészségkalauz cikkeit a Google Hírek-ben , a Facebook-on, az Instagramon vagy a X-en, Tiktok-on is!

Forrás: egeszsegkalauz.hu
# kínai vakcina # hatásosság # immunitás # Sinopharm # antitest # koronavírus # Covid-19

TÜNETKERESŐ

pulzus ikon

Milyen betegségre utalhatnak a tünetei?

keresés

Keresés, pl. fejfájás

Írja be a keresőmezőbe a tünetet vagy kattintson a testmodellen arra a testrészre, ahol a tüneteket észleli.

emberi test ábra

Mi a tünetkereső?

Ingyenes tünetellenőrző, ami percek alatt segíthet beazonosítani a problémáját!

Adja hozzá a Híreket a Google hírfolyamához
Tünetkereső illusztráció Tünetkereső Orvos válaszol illusztráció Orvos válaszol Gyógyszerkereső illusztráció Gyógyszerkereső Kalkulátorok illusztráció Kalkulátorok

Extra ajánló

Értesüljön legújabb híreinkről hírlevelünkből

Legnépszerűbb

egészségkalauz logo

TÜNETKERESŐ

pulzus ikon

Milyen betegségre utalhatnak a tünetei?

keresés

Keresés, pl. fejfájás

Keresés