Ezeket látta már?

Müller Cecília újabb járványra figyelmeztet, ezek a tünetei

müller cecília antitest tesztek, 3. oltás

A fertőzöttek több mint fele budapesti. Ezek lehetnek a tünetei!

Fertőző májgyulladás (Hepatitis A) járványra figyelmeztette a fővárosi egészségügyi szolgáltatókat az országos tisztifőorvos. Müller Cecília körlevelében azt kérte, az intézmények orvosai tájékoztassák a pácienseiket a vírus terjedési módjáról, a megelőzés lehetőségeiről – írja a Népszava.

Tavaly összesen 75 fertőző májgyulladásos beteget regisztráltak. Az idei év első hét hónapjában viszont már 346 megbetegedés történt, amelynek több mint a felét Budapestről jelentették. A fertőzés terjedésében szerepet játszhat egy új vírustörzs megjelenése is Magyarországon.

A hepatitis A-vírus fertőzésének főbb tünetei

A többi hepatitisvírussal összehasonlítva a hepatitis A vírus nem okoz hosszú távú májkárosodást. Az általa okozott májgyulladás a legtöbb embernél pár hétig tart, a fertőzöttek többsége teljesen meggyógyul, azonban ritka esetben májelégtelenség alakulhat ki.

A tünetek a fertőzéstől számítva 2-4 hét múlva jelennek meg. A fiatal gyerekek gyakran tünetmentesek.

A jellemző tünetek a következők:

  • jobb oldali hasi fájdalom;
  • hányinger, hányás;
  • étvágytalanság;
  • láz;
  • ízületi fájdalom, izomfájdalom;
  • fáradékonyság;
  • sötét vizelet;
  • világos széklet;
  • viszketés;
  • sárgaság.

Fertőző májgyulladás (hepatitis A) okai

A hepatitisvírusok fertőzéses májgyulladást okoznak. A hepatitis A vírus megfertőzi a májsejteket, ami gyulladáshoz vezet. A gyulladás károsítja a máj funkcióját.

A hepatitis A vírus fertőzött széklettel szennyezett vízzel, jéggel, ételek fogyasztásával terjed. Ritkább esetekben szexuális úton is átadódhat a vírus (pl. anális szex során). A fertőzés előfordulása rossz higiénés körülmények között gyakoribb, ott, ahol nem biztosított a víz tisztítása és a megfelelő tiszta vízellátás.

Hepatitis A lehetséges szövődményei

A többi hepatitisvírussal ellentétben a hepatitis A vírus nem okoz krónikus májbetegséget. Ritka esetben a vírus heveny májelégtelenséget okozhat, amikor a máj működése nem megfelelő. Ez általában krónikus betegekben, terhesekben és idősekben jellemző. Az akut májelégtelenség kórházi kezelést igényel. Súlyos esetben májátültetés is szükségessé válhat.

Májgyulladás: 5 figyelmeztető tünet, ami még a sárgaság előtt jelentkezik

Kövesse az Egészségkalauz cikkeit a Google Hírek-ben is!

Forrás: népszava/egészségvonal
Google Hírek ikon
Adja hozzá a Híreket a Google hírfolyamához