Ezeket látta már?

Friss koronavírus hírek ma

Oltott vs oltatlan: ekkora ellentét feszül a két tábor között Magyarországon

vakcina, oltás, oltásellenes, koronavírus

Egy magyar felmérés alapján az oltatlanok túlságosan befolyásolhatónak tartják az oltottakat, az oltottak szerint viszont a covid az oltatlanok miatt van még mindig jelen. Ön melyik tábort erősíti?

A Társadalomtudományi Kutatóközpont és a Závecz Research közös reprezentatív kutatásában több mindent is vizsgált, többek között azt, hogy mennyire nagy az ellentét oltott és oltatlan között, és mit gondolnak a különböző vakcinák nyújtotta védelemről.

Oltottak vs. oltatlanok

A kutatásról a hvg.hu számolt be, ami a koronavírus 4. hulláma idején készült, 2021 őszén. Ekkor már lehetett válogatni a vakcinák között. A válaszadók között az oltatlanok aránya közel 20 százalék volt.

Az oltottak helyesnek tartják az oltatlanokra vonatkozó korlátozásokat, sőt 52 százalékuk védettségi igazolványhoz kötné a társas események látogatását. Az oltatlanok természetesen más véleményen vannak: 71 százalékuk úgy vélekedik, hogy hátrányosan érinti őket a védettségi igazolvány. Az oltottak 43 százaléka úgy véli, hogy az oltatlanok a felelősek azért hogy a covid még mindig köztünk van. Ezzel szemben az oltottak azt gondolják, hogy az oltottakat megtéveszti a média és a politikai elit.

Minden 4. oltott (27%) és minden 5. oltatlan (19%) válaszadó a másik csoporttal szembeni mély ellenérzésről számolt be.

A közvetlen környezet számít a legtöbbet az oltakozásról való gondolkodásban

Oltott és oltatlan között nem találtak társadalmi különbséget, sem politikait, de az életkor annál inkább differenciálta a helyzetet: az idősebbek nagyobb arányban döntöttek a vakcina mellett. A 18–39 év közötti válaszadók több mint negyede visszautasította az oltást, míg a 60 év feletti korosztályban ez az arány mindössze 13 százalék.

A kutatás eredményei azt is mutatják, hogy az oltottak még a vakcina beadása után is veszélyesebbnek ítélik magukra nézve a vírus okozta veszélyt, mint az oltatlanok. Az, hogy ki, milyen társas környezetben él, milyen a közvetlen környezete, nagyban befolyásolja, hogy oltatja-e magát vagy sem: azok körében, akiknek környezetében többségben vannak az oltottak, mindössze minden huszadik válaszadó oltatlan (4,5%). Ezzel szemben, akinek a környezetében nagyrészt oltatlan emberek vannak, minden második válaszadó oltatlan (51%).

Olvasson tovább! Koronavírus miatti halálozás: kiderült, kiket érint a leginkább

A különböző vakcinával oltottak hasonló módon védettnek érzik magukat

Kiderült, hogy azok, akik oltottak, védettnek érzik magukat a súlyos covid ellen - akár Szputnyikkal, Sinopharmmal, akár Pfizerrel oltották őket.

Akik pedig nem vették fel az oltásokat, azoknak a 80 százaléka úgy gondolja, hogy a vakcinákat túlságosan gyorsan fejlesztették ki, nem volt elég idő arra, hogy kiderüljön a hatásuk, és bíznak a saját immunrendszerükben.

Az összeesküvés-elméletek is jelen vannak az oltatlanok körében: az oltatlan válaszadók 71 százaléka egyetért azzal, hogy az oltások a háttérben meghúzódó pénzügyi és politikai erők hatalmi céljait szolgálják, de a radikálisabb verzióval („az oltóanyagok helyett valamilyen titkos anyagot juttatnak a szervezetbe”) is egyetért a válaszadók több mint fele (57 százalék).

Forrás: EgészségKalauz
Google Hírek ikon
Adja hozzá a Híreket a Google hírfolyamához