Ezeket látta már?

Szenzációnak tűnik: Viagrával a malária ellen?

Újabb kutatások szerint a vörösvértestek rugalmatlanná tétele révén a közismert potencianövelő szer hasznos lehet a malária terjedése elleni küzdelemben. A felfedezés meglepő részleteit alább ismertetjük.

A fertőzés és a Viagra-hatás lényege (ld a képen is): a gametociták által megfertőzött vörös vértestek (az ún cAMP-anyagcsereút gáltásakor) könnyebben átjutnka a lép keringésén, és elérhetőek maradnak a moszkitók számára a keringési rendszerben. A gyógyszerhatás abban áll, hogy megnövekszik a fertőzött vörösvértestek merevsége, így nem jutnak át a lép keringési rendszerén, és a moszkitók számára már nem lesznek elérhetőek a továbbiakban, kikerülnek a keringési rendszerből.

Szenzációnak tűnik: Viagrával a malária ellen?

A meglepő felfedezés érdeme francia és angol kutatóké: a CNRS, INSERM, Université Paris Descartes, Institut Pasteur, valamint a London School of Hygiene and Tropical Medicine szakembereié. A közlemény a PLOS Pathogens online változatában jelent meg, a napokban.

A malária kórokozója a Plasmodium falciparum nevű parazita, amelynek meglehetősen összetett életciklusa van. Ez részben a moszkitóban (Anopheles fajok) – részben pedig a már megfertőzött emberben zajlik. A malária jelenlegi kezelése azt célozza, hogy a parazita tüneteket okozó, ún. aszexuális formáit pusztítja el, nem pedig azokat a szexuális állapothordozókat, amelyek átkerülnek az emberről – a moszkítóra egy-egy csípés idején. A betegség megszüntetése, eradikálása szükségessé teszi e szexuális formák elpuszítását is, mivel ezzel megelőzhetővé, megakadályozhatóvá válna a népességben való terjedés.

A parazita szexuális formái az emberi vérben fejlődnek, pontosabban a vörös vértestekben, még a fejlődés csontvelői szakában. Ilyenkor elérhetőek a moszkitók számára egy-egy csípés alkalmával, gyakorlatilag kinyerik, és megemésztik ezeket a formákat. A keringő vörös vértestek – normál állapotban meglehetősen rugalmasak (deformálhatóak). Így a keringésben könnyen átjutnak bármely szerven (akár fertőzött, akár nem fertőzött állapotban egyaránt). A lép rendszerén átjutnak. A lép ugyanis szűrőfunkcióval bír, és csak a megfelelően rugalmas vörös vértesteket engedi át, a mereveket nem.

A kutatók teóriája az volt, hogy valamilyen módon elérhető-e, hogy a vörös vértestek megváltoztassák rugalmasságukat. Így jutottak el az ismert potencianövelő szerekhez, amelyek az ún. '"foszfodiészteráz gátló" szerek csoportját képezik. Ezekre jellemző az ismert hatásaik mellett, hogy pl. a vörös vértestek is nagyobb merevséget érnek el, így a keringésben gyakorlatilag rugalmatlanná válnak.

Érdekes módon a laboratóriumi modellen alkalmazott dózis mértéke matematikailag nagyjából egyezett az egyébként is alkalmazott dózissal. A szer növelte a fertőzött vörös vértestek merevségét, így azok a lép szűrőrendszerén fennakadtak, és nem voltak a továbbiakban elérhetőek a fertőzést hordozó moszkitók számára.

A felfedezés – a tudományos érdekességen túl – azért lehet hasznos, mert meggátolhatja a malária népességen belüli terjedését. Elképzelhető, hogy a potencianövelő hatóanyagán olyan szerkezeti módosítást idéznek elő, amellyel ez a hatás kiküszöbölhető (vagy más hasonló szereket találnak), amellyel hatásos módon lehet folytatni a továbbiakban a malária-ellenes küzdelmet.

forrás

http://www.sciencedaily.com/releases/2015/05/150507153954.htm

Forrás: sciencedaily.com
Google Hírek ikon
Adja hozzá a Híreket a Google hírfolyamához