Ezeket látta már?

Friss koronavírus ma

Veszélyesebbek-e az omikron legújabb alvariánsai, mint az eredeti vírus?

koronavírus, covid, omikron

Hibrid alvariánsok akkor fordulnak elő, amikor egy vírus két különböző variánsa egyszerre fertőzi meg ugyanazt a sejtet, és genetikai anyagukat összekeverve új változat keletkezik.

Dobson Szabolcs, gyógyszerengedélyeztetési szakértő írt a Canadian Medical Association Journal (CMAJ) kanadai szaklap 04. 22-i számában megjelent összefoglaló alapján arról, hogy mit érdemes, és mit lehet tudni eddig az omikron XE, XD és XF hibrid változatairól:

"Kanada a közelmúltban jelentette az omikron XE alvariáns első eseteit, amely a 2022 eleje óta megjelenő számos SARS-CoV2 hibrid változat egyike.

Az elsőként 2022 januárjában az Egyesült Királyságban észlelt XE az omikron BA.1 és BA.2 alvariánsainak genetikai anyagát, valamint három új mutációt egyesít, amelyek egyik, már létező variánsban/alvariánsban sem találhatók meg.

Hibrid versus mutáns

Hibrid vagy „rekombináns” alvariánsok, mint például az XE, akkor fordulnak elő, amikor egy vírus két különböző variánsa egyszerre fertőzi meg ugyanazt a sejtet, és genetikai anyagukat összekeverve új változat keletkezik.

Összehasonlítva azzal a lassabb folyamattal, amikor a vírus genetikai kódja a szaporodás hibái miatt mutálódik, a rekombináció jelentős, gyors változásokat tesz lehetővé a fertőzőképességben, a súlyosságban, valamint a vakcinákkal és kezelésekkel szembeni ellenállóképességben (rezisztenciában). A rekombináns variánsok nem szokatlan jelenségek, különösen akkor, ha több variáns is cirkulál egyszerre.

A mutáció útján létrejövő változatokhoz hasonlóan a legtöbb hibrid variáns viszonylag gyorsan eltűnik, és előfordulhat, hogy néhányuk nem különbözik észrevehetően elődeiktől.

Legalább két rekombináns alvariáns, amely a delta és az omikron vonalakat ötvözi – XD és XF – jelent meg Európában az elmúlt hónapokban. Egyelőre nincs bizonyíték arra, hogy ezek az úgynevezett „deltakron” törzsek fertőzőképesebbek, vagy súlyosabb betegséget okoznának.

A WHO azonban az XD-t a „monitorozás alatt álló variánsként” sorolta fel – ez olyan kategória, amelybe olyan genetikai változásokkal rendelkező SARS-CoV2 törzseket sorolnak, amelyek kockázatot jelenthetnek a jövőben, de járványtani hatásuk még nem tisztázott.

Fertőzőképesebb-e az omikron XE?

Maria Van Kerkhove, az Egészségügyi Világszervezet munkatársa szerint az XE nagyjából 10%-kal fertőzőképesebbnek tűnik, mint előde, a BA.2 alvariáns, amely korábban a SARS-CoV-2 legfertőzőbb törzse volt.

Az elmúlt hetekben pedig az Egyesült Királyság az XE olyan terjedési rátáiról számolt be, amelyek akár 20%-kal magasabbak voltak, mint a BA.2 esetében – bár ezek a számok túlságosan ingadoztak ahhoz, hogy megmutassák a valódi terjedési előnyt. 2022 április 5-én több mint 1000 XE eset volt Angliában, ami majdnem kétszerese a március 25-én bejelentett számnak.

Az Egyesült Királyságon és Kanadán kívül más országok, köztük Japán, India, Thaiföld és Izrael is azonosítottak XE-eseteket, amelyek többnyire a nemzetközi utazásokhoz kapcsolódnak.

A WHO arra ösztönzi a közegészségügyi hatóságokat, hogy figyeljék az omikron alvariánsokat, mint különálló vonalakat. A szervezet azonban nem minősíti az XE-t az omikrontól elkülönülő, aggodalomra okot adó változatok közé, amíg nem észlel jelentős különbségeket a fertőzés terjedésében vagy súlyosságában.

Súlyosabb fertőzést okoz-e az XE, mint a többi variáns?

Még túl korai megítélni, hogy az XE vagy a többi hibrid változat súlyosabb betegséget okoz-e, mint a többi SARS-CoV2 variáns

Az XE valószínűleg hasonló tulajdonságokkal rendelkezik, mint a BA.2. Ez azt jelenti, hogy a védőoltások (amelyek a tüskefehérjét célozzák) hasonló szintű védelmet nyújthatnak az XE, mint a BA.2 ellen.

Bár úgy tűnik, hogy a BA.1 és a BA.2 is fertőzőképesebb, mint a SARS-CoV2 korábbi változatai, egyikük sem okoz súlyosabb betegséget.

Olvasson tovább! Az influenza miért nem igényel tüneti kezelést?

Hogyan teszik bonyolultabbá a hibridek a járványügyi helyzet kezelését?

Minden alkalommal, amikor a vírus megváltozik, fennáll annak a veszélye, hogy a jelenlegi vakcinák, amelyeket a COVID-19 eredeti törzsére terveztek, kevésbé lesznek hatékonyak.

A közegészségügyi korlátozások feloldása növeli annak kockázatát is, hogy a SARS-CoV2 több variánsa együtt cirkulál és rekombinálódik.

Mindeközben a vírustesztek gyakoriságának csökkenése sok országban azt jelenti, hogy az új változatokról rendelkezésre álló adatok egyre kevésbé reprezentatívak, kevésbé aktuálisak."

Hivatkozás: https://cmajnews.com/2022/04/22/covid-omicron-xe-1095998/...

Forrás: Koronavírus vakcináció - szakirodalmi tallózó FB-csoport
Google Hírek ikon
Adja hozzá a Híreket a Google hírfolyamához