Ezeket látta már?

Éles, nyilaló fájdalom a fül belsejében: a kezeletlen gyulladás hallásvesztéshez is vezethet

belső, fülfájdalom, éles fájdalom

A fülfájás egy olyan tünet, amelyt nem szabad figyelmen kívül hagyni, mivel mögötte súlyos egészségügyi problémák is húzódhatnak.

A fülfájás kialakulása számos okra vezethető vissza. A fájdalom lehet enyhe, átmeneti panasz vagy súlyos, krónikus probléma. Az éles belső fülfájás kihívást jelent mind a páciensek, mind az orvosok számára, mivel mögötte sokféle ok húzódhat meg. Mint minden diagnózis felmérése előtt, először az előzményeket kell megvizsgálni, vagyis a fájdalom lehetséges kiváltó okát.

A belső fülfájdalom lehetséges okai

Az egyik leggyakoribb ok a fül fájdalmára a gyulladás, amely lehet akut vagy krónikus.

  • Az akut középfülgyulladás esetén, gyulladás alakul ki a középfülben, gyakran az orr- és torokfertőzések, esetlegesen egy nem jól kezelt megfázás miatt.
  • A gyulladás fájdalmat okozhat, mivel nyomást gyakorol a dobhártyára, ezért érezhető élésen a fül belsejében. A krónikus középfülgyulladás hosszabb ideig tartó fülproblémákat okozhat, ha orvos nem kezeli.
  • A középfülben lévő dobhártya perforációja vagy a tympanostomiai csövek okozta fertőzések mélyebb fülgyulladásokhoz vezethetnek. A diagnózis felállításához tympanocentézis és képalkotó vizsgálatok, például CT vagy MRI is szükségesek.
  • Mastoiditis a középfül egyik súlyos szövődménye, amely a mastoid folyamat gyulladását jelenti. A mastoid folyamat a koponya csontjának egy része, amely a fül mögött található, és közvetlenül a középfül mögött helyezkedik el. A mastoiditis gyulladásos folyamat miatt alakul ki, általában akkor, amikor a középfülgyulladás (otitis media) nem megfelelően vagy elégtelenül lett kezelve.

Gyermekeknél inkább a középfülgyulladás a jellemző, ami a belsőfül-gyulladás bakteriális agyhártyagyulladás következtében alakul ki. Az agyhártyagyulladásban szenvedő gyermekek 20%-a hallásproblémával, egyensúlyzavarral és szédüléssel is küzd a betegség szövődményeként.

Agyhártyagyulladás gyakran okoz hallószerv csontosodást. A süketség elkerülése végett egy elektromos eszköz kerül beültetésre azoknál a gyermekeknél, akiknél súlyos halláscsökkenés áll fent.

A gyulladt fül kezelése

Általában a gyulladást kiváltó betegség kezelésével a panaszok megszüntethetők, de az orvos dönthet gyógyszeres kezelésről illetve sebészi beavatkozásról.

  • Antibiotikumok: Az akut középfülgyulladás esetén a korai és célzott antibiotikumterápia a fő kezelés. Az antimikrobiális szerek kiválasztása az orvos által végzett baktériumkultúra eredményeinek figyelembevételével történik.
  • Fájdalomcsillapítás: Fájdalomcsillapításra az analgetikumok és fülcseppek alkalmazása is segíthet a panaszok enyhítésében.
  • Sebészi Beavatkozás: Mélyebb fülgyulladások esetén vagy ha a dobhártya perforálódik, sebészeti beavatkozásra lehet szükség. A tympanostomiai csövek beültetése egy olyan lehetőség, amely segíthet a középfül higiénikus állapotának fenntartásában.

A kezeletlen gyulladás az egyensúly-érzékelő rendszer károsodásához, BPPV-hez, vagy akár halláscsökkenéshez is vezethet. Súlyosabb esetben agytályog és trombózis is kialakulhat, ezért panaszok esetén mindenképpen fül-orr-gégész szakorvos segítségét kell kérni!

Olvasta már?

Kövesse az Egészségkalauz cikkeit a Google Hírek-ben, a Facebook-on, az Instagramon vagy a Twitter-en is!

<KÖVETKEZŐ CIKK>

Mi a Tünetkereső? Ingyenes tünetellenőrző, ami percek alatt segíthet beazonosítani a problémáját!



EGÉSZSÉGKALAUZ DOSSZIÉ mappa

fülgyulladás

Forrás: EgészségKalauz
Google Hírek ikon
Adja hozzá a Híreket a Google hírfolyamához