Ezeket látta már?

Ragadja torkon a rákot! Ezt kell tudni a fej-nyaki daganatokról

Betegségek
2021. szeptember 22. 18:00
fej-nyaki daganatok, rák, tünetei, diagnózis, fül- orr-gégészet

Szeptember 20-tól 24-ig tart világszerte a Make Sense kampány, amelynek elsődleges célja a figyelemfelhívás: a kampány abban segít, hogy minél több emberhez jussanak el a fej-nyaki daganatokkal kapcsolatos legfontosabb információk, és, hogy ezáltal elősegítsék a korai diagnózis felállításának lehetőségét.

Magyarország vezet a fej-nyaki daganatok okozta halálozás tekintetében a világon, melyhez kapcsolódóan a kiemelt rizikófaktorok közé tartozik a dohányzás, az alkoholfogyasztás és a humán papillomavírus fertőzés (HPV).

A fej-nyaki daganatokat korai stádiumban kell elkapni

A 2021-es program keretében Magyarországon a Magyar Fej-Nyaki Onkológiai Társaság – Prof. dr. Tamás László klinikaigazgató úr elnökletével – a Mályvavirág Alapítvánnyal együttműködve hozta létre a fejnyakidaganatok.hu weboldalt edukációs céllal, valamint az Alapítvány a Facebook oldalán (facebook.com/malyvavirag) szeptember 20-tól elérhetővé tesz olyan kisfilmeket, amelyekben gyógyult betegek osztják meg tapasztalataikat, valamint Semmelweis Egyetem Fül-Orr-Gégészeti és Fej-nyaksebészeti klinika orvosai tájékoztatják az érdeklődőket a fej-nyaki daganatokkal kapcsolatos legalapvetőbb tudnivalókról. A cél egyezik a nemzetközi kitűzésekkel: a Társaság szeretné, ha minél több ember informálódna a betegségekről, ismerné a leggyakrabban előforduló tüneteket, és komolyan venné a szűrővizsgálatok fontosságát.

A fej-nyaki daganatok, különösen a hazai férfi lakosság tekintetében, igen nagy számban okoznak megbetegedést. Magyarországon 5000 új fej-nyaki daganatot diagnosztizálnak évente, ezzel sajnos világviszonylatban is dobogós helyen állunk. A korai stádiumban felfedezett daganatok rendkívül jól gyógyíthatók, ezért nagyon fontos, hogy aki olyan tüneteket észlel, amelyek három hétnél tovább fennállnak, haladéktalanul forduljon szakorvoshoz.

– mondja Prof. Dr. Tamás László, a Semmelweis Egyetem Fül-Orr-Gégészeti és Fej-Nyaksebészeti Klinikájának igazgatója.

A kampány fővédnöke Prof. dr. Kásler Miklós, Emberi Erőforrások Minisztere.

A Make Sense kampány az Európai Fej-Nyaki Társaság ( European Head and Neck Society-EHNS) egyedülálló és izgalmas kezdeményezése, Prof. Wojciech Golusinski és C. René Leemans vezetésével. Az EHNS egy multidiszciplináris testület, amely számos tudományterület orvosszakértőit fogja össze, beleértve a fej-nyaki daganatokkal foglalkozó szakembereket, fül-orr-gégészeket, szájsebészeket, plasztikai sebészeket, klinikai onkológusokat, a sugárterápiás specialistákat, a képalkotó szakembereket és a patológusokat. A kezdeményezés több más területről érkező résztvevőt is bevon, mint például logopédusokat, speciális nővéreket, pszichológusokat, gyógytornászokat, dietetikusokat, szociális munkásokat, kutatókat és a fej-nyaki daganatokkal foglalkozó betegszervezeteket.

Szájüregi daganat: ez növeli a rizikóját - olvasson tovább!

A Make Sense kampányon keresztül az EHNS célja,

hogy felhívja a figyelmet a fej-nyaki daganatok tüneteire, hogy elősegítse a minél korábbi diagnózist és a beteg megfelelő helyre történő beutalását, valamint, hogy javítsa a teljes és progressziómentes túlélési esélyeket. Ezeket a következő eszközökkel kívánja elérni:

  1. 1 Figyelemfelhívás és oktatás
  2. 2 Korai felismerés és a diagnózis felállításának elősegítése
  3. 3 A betegek ellátásának fejlesztése

Az EHNS elő kívánja segíteni a fej-nyaki specialisták közötti tudáscserét, azzal a céllal, hogy a kutatások a legmagasabb színvonalon folyhassanak, és, hogy minél magasabb szintű oktatás, képzés, prevenció és betegellátás legyen elérhető.

A fej-nyaki daganatok kockázati tényezői

A fej-nyaki daganatok világszerte az egyik gyakori daganatos betegségnek számítanak. Nagyon súlyos betegségekről van szó, de a korai diagnózis életeket menthet! A fej-nyaki daganatok csoportjába tartoznak azok a daganatok, amelyek a fej és a nyak régiójában fejlődnek ki, elsősorban a

  • szájüreg,
  • szájgarat,
  • orrgarat,
  • algarat,
  • gége, illetve
  • orrüreg/melléküregi daganatok.

A fej-nyaki daganatok nem vehetők félvállról

Előfordulását tekintve Európában fej-nyaki daganatok a hatodik-hetedik leggyakoribb daganatos betegségek közé tartozik. Ennek tükrében az elővigyázatosság a betegség kapcsán nagyon alacsony: a betegek nagy része a diagnózis felállításakor már előrehaladott stádiumban van. Az előrehaladott stádiumú betegek 60%-a veszti életét 5 éven belül a betegség következtében. Ugyanakkor korai diagnózis esetén a túlélési arány 80-90%-os.

Fő kockázati tényezők között említhető a dohányzás, az alkoholfogyasztás és a humán papillomavírus fertőzés. Férfiak esetében a fej-nyaki daganatok kialakulása 2-3-szor valószínűbb a nőkhöz viszonyítva, ugyanakkor sajnos az utóbbi időben egyre több nőt diagnosztizálnak a betegséggel. Szintén aggasztó adat, hogy míg sokáig többnyire a 40 éve feletti korosztályt érinthette, ma már fiatalabbak esetében is előfordul, mely a HPV-érintettségre vezethető vissza.

Hogyan segít a huminsav eltüntetni a dohányzás káros hatásait? Kattintson tovább!

Kövesse az Egészségkalauz cikkeit a Google Hírek-ben , a Facebook-on, az Instagramon vagy a X-en, Tiktok-on is!

Forrás: egeszsegkalauz.hu
# fej-nyaki daganatok # rák # tünetei # diagnózis # Fül-orr-gégészet

TÜNETKERESŐ

pulzus ikon

Milyen betegségre utalhatnak a tünetei?

keresés

Keresés, pl. fejfájás

Írja be a keresőmezőbe a tünetet vagy kattintson a testmodellen arra a testrészre, ahol a tüneteket észleli.

emberi test ábra

Mi a tünetkereső?

Ingyenes tünetellenőrző, ami percek alatt segíthet beazonosítani a problémáját!

Adja hozzá a Híreket a Google hírfolyamához
Tünetkereső illusztráció Tünetkereső Orvos válaszol illusztráció Orvos válaszol Gyógyszerkereső illusztráció Gyógyszerkereső Kalkulátorok illusztráció Kalkulátorok

Extra ajánló

Értesüljön legújabb híreinkről hírlevelünkből

Legnépszerűbb

egészségkalauz logo

TÜNETKERESŐ

pulzus ikon

Milyen betegségre utalhatnak a tünetei?

keresés

Keresés, pl. fejfájás

Keresés