Ezeket látta már?

Ezért lehet életmentő a célzott hasnyálmirigyrák-szűrés!

Betegségek
2024. augusztus 21. 15:34
hasnyálmirigyrák daganat szűrés

A hasnyálmirigydaganat korábbi stádiumban történő felismerése hozzájárulhat a túlélési esélyek növeléséhez.

A hasnyálmirigy ductus adenokarcinóma 5 éves túlélési aránya alacsony, és gyakran csak a betegség későbbi szakaszában fedezik fel. Az általános lakosság számára nem ajánlott a szűrés, de azok számára, akiknél magas a kockázat – például családi halmozódás vagy genetikai hajlam miatt –, a rendszeres megfigyelés előnyös lehet.

Az 1998-ban indított hasnyálmirigyrák-szűrési program (CAPS, The Cancer of the Pancreas Screening) több mint két évtizede vizsgálja az ilyen célzott megfigyelés hatékonyságát, de továbbra is kérdéses, hogy ez valóban javítja-e a túlélési esélyeket. A jelenlegi elemzésben 26 magas kockázatú személyt vizsgáltak, akik a CAPS-programban vettek részt, és akiknél végül hasnyálmirigy ductus adenokarcinómát diagnosztizáltak. Ezek az egyének diagnózisuk előtt évente endoszkópos vagy MRI-vizsgálaton estek át.

Amanda L. Blackford (Johns Hopkins Medical Institutions, Baltimore) és munkatársai a JAMA Oncology-ban megjelent tanulmányukban ezt a 26 beteget összehasonlították 1504, a Surveillance, Epidemiology, and End Results (SEER) adatbázisból származó, hasnyálmirigy ductus adenokarcinómás kontrollpácienssel. A magas kockázatú egyének és a SEER kontrollbetegek életkora, neme és diagnózisának éve megegyezett. Az elsődleges vizsgált szempontok a daganat stádiuma a diagnózis idején, a teljes túlélés és a hasnyálmirigyrák-specifikus halálozás voltak.

A vizsgálat eredményei

Míg az amerikai lakosság mindössze 10,3%-ánál diagnosztizáltak korai (I.) stádiumú hasnyálmirigyrákot, addig a magas kockázatú egyének körében ez az arány jelentősen magasabb, 38,5% volt. A II. stádiumú betegséget az amerikai lakosság 25,1%-ánál, a magas kockázatú egyének 30,8%-ánál állapították meg.

A daganat medián mérete a diagnózis idején kisebb volt a magas kockázatú egyéneknél, mint a kontrollbetegeknél, és szignifikánsan kevesebb magas kockázatú egyénnél találtak távoli áttétet a diagnózis idején (M1 stádium), mint a kontrollbetegeknél.

Összességében a magas kockázatú egyének átlagosan 4,5 évvel tovább éltek – medián 61,7 hónapot – mint a kontrollbetegek, akiknél a túlélés mediánja 8 hónap volt. A 20 magas kockázatú, szűréssel felfedezett rákos betegnél a medián teljes túlélés még hosszabb, 144 hónap volt. Az 5 éves túlélési arány szignifikánsan jobb volt a magas kockázatú csoportban (50%), mint a kontrollcsoportban (9%). Öt év elteltével a magas kockázatú egyének esetében jelentősen alacsonyabb volt a hasnyálmirigyrákban való elhalálozás valószínűsége.

A magas kockázatú egyének megfigyelése lehetővé teszi a kisebb méretű, korai (I.) stádiumú daganatok gyakoribb felismerését, ezáltal jelentősen növeli a hosszú távú túlélés esélyét, mint az általános, szűrésen át nem esett betegeknél. Ezek az eredmények arra utalnak, hogy a hasnyálmirigyrák szempontjából magas kockázatú egyének célzott megfigyelése javíthatja a klinikai kimeneteleket.

A vizsgálat egyik fő korlátozása, hogy nem tartalmazott kontrollcsoportot szűrésen át nem esett, magas kockázatú egyénekből.

<KÖVETKEZŐ CIKK>

Hasnyálmirigyrák: vizsgálatok, amikkel már korán diagnosztizálható



EGÉSZSÉGKALAUZ DOSSZIÉ

Kövesse az Egészségkalauz cikkeit a Google Hírek-ben , a Facebook-on, az Instagramon vagy a X-en, Tiktok-on is!

Forrás: otszonline
# hasnyálmirigyrák # Diagnosztika # képalkotó vizsgálat # Daganatos betegségek

TÜNETKERESŐ

pulzus ikon

Milyen betegségre utalhatnak a tünetei?

keresés

Keresés, pl. fejfájás

Írja be a keresőmezőbe a tünetet vagy kattintson a testmodellen arra a testrészre, ahol a tüneteket észleli.

emberi test ábra

Mi a tünetkereső?

Ingyenes tünetellenőrző, ami percek alatt segíthet beazonosítani a problémáját!

Adja hozzá a Híreket a Google hírfolyamához
Tünetkereső illusztráció Tünetkereső Orvos válaszol illusztráció Orvos válaszol Gyógyszerkereső illusztráció Gyógyszerkereső Kalkulátorok illusztráció Kalkulátorok

Extra ajánló

Értesüljön legújabb híreinkről hírlevelünkből

Legnépszerűbb

egészségkalauz logo

TÜNETKERESŐ

pulzus ikon

Milyen betegségre utalhatnak a tünetei?

keresés

Keresés, pl. fejfájás

Keresés