Ezeket látta már?

Koronavírus oltás után fertőzés - így kerülhetjük el

Betegségek
2021. április 23. 05:40
covid, koronavírus, köhögés

Mutatjuk, mire kell ügyelni az első COVID-19 elleni oltás után.

Hamis biztonságérzetet adhat, ha bedőlünk annak a tévhitnek, hogy a koronavírus elleni első védőoltás azonnal akkora védelmet ad, hogy gond nélkül visszatérhetünk vele a járvány előtti életünkhöz!

Idő kell a védettség kialakulásához

A jelenleg hazánkban is elérhető vakcinák mindegyikéből két dózis szükséges, hogy a koronavírus elleni megfelelő védettség kialakuljon. Bár az első adag is nyújt valamennyi védelmet a fertőződés és a súlyos tünetekkel járó betegség ellen, a „teljes” védettséget csak akkor kapjuk meg, ha mindkét védőoltást megkaptuk. Az első védőoltás beadatása után is oda kell figyelni a járvány lassítását és a fertőződés elkerülését célzó szabályokra.

A védettség nem azonnal a vakcináció után alakul ki, a szakemberek szerint erre legalább 10-14 napra van szükség. Az első adag védőoltás pedig még csak részleges védelmet ad, csökkenti a COVID-19 tüneteinek, szövődményeinek súlyosságát. Vagyis, a két védőoltás között, majd a második dózis utáni két hétben érdemes legalább annyira odafigyelni az egészségünkre, a fertőződés elleni szabályok betartására, mint korábban.

Továbbra is rendkívül fontos a rendszeres, alapos kézmosás, az orrot és szájat eltakaró maszk viselése, a távolságtartás, és az egészséges, az immunrendszert megfelelő „formában” tartó életmód (rendszeres testmozgás, sok zöldség és gyümölcs, pihentető alvás stb.)

Fertőződés vagy az oltás mellékhatása?

Jól ismert tény, hogy a koronavírus elleni védőoltásoknak lehetnek mellékhatásai. Ezek egyénenként és oltástípusonként nagyon eltérő formában jelentkezhetnek! Van, aki csak enyhe izomfájdalmat tapasztal meg, mások viszont napokig rosszul vannak és magas lázuk van. A védőoltás lehetséges mellékhatásai és a COVID-19 tünetei között lehetnek átfedések, előfordulhat például:

  • gyengeség, fáradékonyság
  • fejfájás, izomfájdalmak
  • láz és hidegrázás
  • hányinger és hányás

Mivel, mint már említettük, az első védőoltás-dózis után a védettség nem teljes, így előfordulhat, hogy valaki azután betegszik meg, hogy beoltották. A szakemberek szerint annak nagyobb a valószínűsége, hogy közvetlenül az oltás előtt vagy után fertőződik meg valaki – az előbbi esetben az elvégzett teszt még nem mutatja ki a fertőződést, míg az utóbbinál még nem alakult ki a szervezetben a megfelelő immunreakció.

Hogyan különböztethetjük meg, hogy a tüneteink a védőoltásnak „köszönhetőek”, vagy koronavírus-fertőzés áll a háttérben?

A védőoltás mellékhatásaiként kialakuló egyes tünetek, például a fájdalom, gyakran csak az injekció helyére koncentrálódnak, és a legtöbb esetben 24-48 órán belül el is múlnak. A tapasztalatok szerint a vakcináció mellékhatásai között nincs ott a száraz köhögés, a légszomj, a nehézlégzés, illetve a szag- és ízérzékelés elvesztése – ezek mind COVID-19-re utalhatnak!

Ha a tüneteink a vakcinációt követő 3-4 napon is megmaradnak, esetleg biztosan tudjuk, hogy ki voltunk téve a fertőződés lehetőségének, mindenképpen forduljunk orvoshoz, és a lehető leggyorsabban végeztessünk koronavírus-tesztet!

Ez is érdekelheti:

Megfertőződtem, megkaphatom így a második oltást?

Annak is szükséges lehet a második dózis, aki a két oltás között betegszik meg. Bár az igaz, hogy a koronavírus-fertőzésből való gyógyulás természetes immunitást ad, azt azonban még nem tudjuk pontosan, meddig is tart-e ez a védettség.

A második oltást azonban csak a teljes gyógyulást és a negatív tesztet követően javasolt beadni! Természetesen, azt, hogy pontosan mikor kaphatjuk meg a második dózist, több dologtól is függ, ezért mindenképpen egyeztetni kell arról a kezelőorvosunkkal.

Kövesse az Egészségkalauz cikkeit a Google Hírek-ben , a Facebook-on, az Instagramon vagy a X-en, Tiktok-on is!

Forrás: EgészségKalauz
# koronavírus # oltás # vakcina # covid

TÜNETKERESŐ

pulzus ikon

Milyen betegségre utalhatnak a tünetei?

keresés

Keresés, pl. fejfájás

Írja be a keresőmezőbe a tünetet vagy kattintson a testmodellen arra a testrészre, ahol a tüneteket észleli.

emberi test ábra

Mi a tünetkereső?

Ingyenes tünetellenőrző, ami percek alatt segíthet beazonosítani a problémáját!

Adja hozzá a Híreket a Google hírfolyamához
Tünetkereső illusztráció Tünetkereső Orvos válaszol illusztráció Orvos válaszol Gyógyszerkereső illusztráció Gyógyszerkereső Kalkulátorok illusztráció Kalkulátorok

Extra ajánló

Értesüljön legújabb híreinkről hírlevelünkből

Legnépszerűbb

egészségkalauz logo

TÜNETKERESŐ

pulzus ikon

Milyen betegségre utalhatnak a tünetei?

keresés

Keresés, pl. fejfájás

Keresés