Ezeket látta már?

Kullancs kiszedése: hagyja a gyufás trükköt, nem működik

Betegségek
2021. június 02. 13:49
kullancs eltávolítás gyufával

Nagyon sok a kullancs, és ismét terjed a közösségi médiában egy félrevezető kullancseltávolító módszer, amely szerint elég nedves gyufával körbedörgölni a bőrbe fúródott kullancsot, ettől az "rámászik" a gyufára. Bárcsak így lenne, de sajnos a módszer nem működik, senki se dőljön be neki!

A poszt szövege, amely körbejár az interneten, így szól:

"Mindenki okkal félti gyermekét a kullancs, mint köztigazda terjesztette súlyos betegségtől, a Lyme-kórtól, agyvelőgyulladástól… Engedjétek meg, hogy egy biztonságos kullancs eltávolítási technikát megosszak veletek. A belénk fúródott kullancsot minden erőszak nélkül egy szál gyufával könnyedén eltávolíthatjuk!

Nyálazzuk meg a gyufa fejét, majd közvetlenül a kullancs teste mellett lassan körözzünk, mintha kenegetnénk. A kullancs néhány másodperc múlva átmászik a gyufára, mert nagyon szereti a nedves foszfor illatát, képes elhagyni miatta „önként” testünket!

Lehet, hogy ez nem a tudományos, szakszerű, műszerekkel történő eltávolítás, de a lehető legegyszerűbb és mindig sikeres. Így nem kell attól félnünk, hogy a kullancs potrohát rosszul rögzítve, szöveteinkbe fecskendezze a kórokozókat tartalmazó nyálát, sőt a kullancs feje sem marad bennünk! Ez a módi Őrségben jó paraszti tapasztalat útján terjedő módszer, nem értem, hogy a média még nem csapott le rá!" - írja a szerző, de rosszul tudja, mert a média már korábban lecsapott rá és megcáfolta ezt a módszert.

De nemcsak a média cáfolta meg, hanem a poszthoz kommentben hozzászólók is.

Mit mondanak a szakértők?

Az urbanlegends.hu korábban kikérte a Magyar Kullancsszövetség Közhasznú Egyesület elnökének véleményét a témával kapcsolatban. Akkor azt írták: a szakirodalomban egyáltalán nem találni információkat a kullancsok foszforimádatáról, ez a furcsa eljárás pedig nem értékelhető sikeres és szerencsés megoldásnak.Márcsak azért sem, mert a legtöbb mai biztonsági gyufa fejében már nincs foszfor, sokkal inkább a doboz oldalán lévő dörzsfelületen találhatjuk meg ezt az anyagot.

Hogyan szedjük ki a kullancsot?

Ahogyan mi is többször megírtuk például itt a kullancsot nem szabad semmivel bekenni, nyomogatni, tekergetni, mert a Lyme-kórokozót tartalmazó gyomornedveit ilyenkor könnyen beöklendezheti a bőr alá. Lehetőleg csipesszel a rovar fejénél megfogva húzzuk ki úgy, hogy a bőrünkön kis sátor keletkezzen,ne akarjuk kitépni! Így elkerülhetjük, hogy a kullancs feje beszakajon.

kullancs eltávolítása

kullancs eltávolítása

Forrás: shutterstock.com


A kiszedett kullancsot tegyük egy fiolába és ha tehetjük, küldjük el laborvizsgálatra, így deríthetjük ki biztonsággal és időben, hogy esetleg megfertőződtünk-e a Lyme-kórral.

Kövesse az Egészségkalauz cikkeit a Google Hírek-ben , a Facebook-on, az Instagramon vagy a X-en, Tiktok-on is!

Forrás: egeszsegkalauz.hu
# kullancs eltávolítása gyufával # kullancs kiszedése # Lyme-kór # piros folt kullancs csípés után

TÜNETKERESŐ

pulzus ikon

Milyen betegségre utalhatnak a tünetei?

keresés

Keresés, pl. fejfájás

Írja be a keresőmezőbe a tünetet vagy kattintson a testmodellen arra a testrészre, ahol a tüneteket észleli.

emberi test ábra

Mi a tünetkereső?

Ingyenes tünetellenőrző, ami percek alatt segíthet beazonosítani a problémáját!

Adja hozzá a Híreket a Google hírfolyamához
Tünetkereső illusztráció Tünetkereső Orvos válaszol illusztráció Orvos válaszol Gyógyszerkereső illusztráció Gyógyszerkereső Kalkulátorok illusztráció Kalkulátorok

Extra ajánló

Értesüljön legújabb híreinkről hírlevelünkből

Legnépszerűbb

egészségkalauz logo

TÜNETKERESŐ

pulzus ikon

Milyen betegségre utalhatnak a tünetei?

keresés

Keresés, pl. fejfájás

Keresés