Ezeket látta már?

Mell önvizsgálat 6 lépésben: így végezze el otthon

Betegségek
2024. március 15. 15:04
Mell önvizsgálat mellrák daganat diagnózis

A mellek önvizsgálata fontos lépés az emlőrák diagnosztizálásában. Különösen azoknak célszerű ezt rendszeresen elvégezni, akik a magasabb kockázatú csoportokba tartoznak.

Sokat hallhatunk az önvizsgálat fontosságáról, azonban arról már kevesebbet, hogy pontosan miként is kell végezni. Ebben nyújtunk most segítséget.

1. Válasszunk megfelelő időpontot!

A menstruációs ciklussal összefüggő hormonális változások a mellekre is hatással vannak. Ez befolyásolja, hogy éppen milyen a mellünk, mennyire feszes, duzzadt vagy érzékeny. Célszerű éppen ezért mindig ugyanazon a napon, általában a menzesz utáni 8-10 napon végezni a vizsgálatot, hogy az esetleges eltéréseket könnyebben észrevegyük. A menstruációs ciklus vége utáni napok azért is megfelelőek, mert ilyenkor a mell általában kevésbé érzékeny. Ha már nem menstruál valaki, akkor olyan dátumot érdemes választani, amire könnyen emlékszünk, például minden hónap elsejét.

2. Hasonlítsuk össze a melleket!

Vegyük le a blúzunkat és a melltartónkat, és alaposan nézzük meg a melleket a tükörben. Hasonlítsuk össze a két mell nagyságát, formáját, helyzetét. Bár senkinek nem tökéletesen szimmetrikus a két melle, a túl nagy eltérések mindenképpen további vizsgálatokat igényelhetnek. Ne csak szemből, de oldalról is nézzük meg a melleket, és a vizsgálatot úgy is végezzük el, hogy a magasba, a fejünk fölé emeljük a karunkat.

3. Tapintsuk meg a melleket!

Feküdjünk le a hátunkra, és az ujjbegyeinkkel tapintsuk át a melleket (célszerű a mellbimbótól kifelé haladni, egészen a hónaljig). Keressünk a normálistól eltérő göböket, csomókat, cisztákat, de azt is nézzük meg, hogy a bőrünk nem változott-e meg.

4. Vizsgáljuk meg a mellbimbókat!

A mellbimbókat se hagyjuk ki a vizsgálatból. Óvatosan nyomjuk őket össze, hogy ellenőrizzük, nem ürül-e belőlük váladék.

5. Ismételjük meg a vizsgálatot zuhanyozás, fürdés közben!

A meleg, szappanos víz segítségével könnyebb lehet kitapintani az esetleges eltéréseket, mert így jobban csúszik az ujjunk a bőrön.

6. Kövessük nyomon az esetleges változásokat!

A kisebb-nagyobb eltéréseket célszerű feljegyezni egy naplóban, jegyzetfüzetben. Így ugyanis hónapról hónapra követhetjük, hogyan változnak ezek. A közkeletű vélekedéssel ellentétben nemcsak a növekedés, de a méretbeli csökkenés is változásnak számít!

<KÖVETKEZŐ CIKK>

Rákos elváltozás a mellben: ha ilyennek találja a formáját, menjen orvoshoz!



EGÉSZSÉGKALAUZ DOSSZIÉ

Kövesse az Egészségkalauz cikkeit a Google Hírek-ben , a Facebook-on, az Instagramon vagy a X-en, Tiktok-on is!

Forrás: Shutterstock
# mellrák # önvizsgálat # emlőrák # daganat # rák # diagnózis

TÜNETKERESŐ

pulzus ikon

Milyen betegségre utalhatnak a tünetei?

keresés

Keresés, pl. fejfájás

Írja be a keresőmezőbe a tünetet vagy kattintson a testmodellen arra a testrészre, ahol a tüneteket észleli.

emberi test ábra

Mi a tünetkereső?

Ingyenes tünetellenőrző, ami percek alatt segíthet beazonosítani a problémáját!

Adja hozzá a Híreket a Google hírfolyamához
Tünetkereső illusztráció Tünetkereső Orvos válaszol illusztráció Orvos válaszol Gyógyszerkereső illusztráció Gyógyszerkereső Kalkulátorok illusztráció Kalkulátorok

Extra ajánló

Értesüljön legújabb híreinkről hírlevelünkből

Legnépszerűbb

egészségkalauz logo

TÜNETKERESŐ

pulzus ikon

Milyen betegségre utalhatnak a tünetei?

keresés

Keresés, pl. fejfájás

Keresés