18+

Felnőtt tartalom

Elmúlt már 18 éves? Ezen az oldalon felnőtt tartalom található!

Ezeket látta már?

Toxikus sokkot okozhat, ha így használja a menstruációs tampont

Betegségek
2024. május 21. 12:49
toxikus sokk szindróma, TSS tampon, menstruáció

Nem mindegy, milyen gyakran cseréli ki a tampont!

Tinédzserkorban sok édesanya előre figyelmezteti a nővé érett kislányát, hogy vigyázzon a tamponokkal, mert egy idő után toxikus sokk szindrómát (TSS) okozhat. Ez a hiedelem generációról generációra száll és egyesek már úgy gondolják, hogy még egy órán át túl sokáig tartó bent hagyás is életveszélyes állapotot okozhat. De mit mondanak erről a szakemberek?

Mi az a TSS?

A toxikus sokk szindróma (TSS) a bakteriális fertőzések ritka, de nagyon veszélyes szövődménye. A toxikus sokk szindrómát általában a Staphylococcus aureus vagy Streptococcus baktérium egyes típusai okozzák. Ezek a kórokozók alapvetően az emberi bőrön, az orrban és a szájban is megtalálhatók, ám panaszt csak akkor okoznak, ha mélyebbre jutnak a bőr rétegeiben, illetve a szervezetben. Bárkit érinthet, de gyakoribb orbánc és bakteriális fertőzések következményeként, sebészi beavatkozást követően, illetve tamponhasználó nők esetében. A toxikus sokk szindróma tünetei hirtelen jelentkeznek, és nagyon gyorsan súlyosbodnak.

Járányszerűen terjedt

Az 1970-es évek végén/az 1980-as évek elején a TSS-esetek járványszerűen terjedtek, a jelentések szerint az Egyesült Államokban közel 2500 ember esetében diganosztizálták a szindrómát.

A TSS tünetei a következők:

  • napégéshez hasonló, hámló kiütések a végtagokon,
  • hirtelen fellépő magas láz (40 °C vagy magasabb),
  • zavartság
  • hirtelen magas láz
  • influenzaszerű tünetek (fejfájás, hidegrázás, kimerültség, torokfájás, köhögés)
  • kivörösödött szem, nyelv, torok
  • hányás vagy hasmenés
  • fejfájás
  • rohamok
  • izomfájdalom
  • alacsony vérnyomás

Az 1980-as években megbetegedett több ezer ember közül 90 százalékuk menstruált, és 99 százalékuk használt tampont. Azonban nem maguk a tamponok okozták a TSS-t, hanem a rajtuk elburjánzott baktériumok (jellemzően Staphylococcus aureus vagy Streptococcus pyogenes ) által termelt toxinok voltak jelen és növekedtek a tamponokon. Ezek a toxinok kontrollálhatatlan immunválaszt váltanak ki, amely szövetkárosodáshoz és potenciálisan halálhoz vezet.

De miért kaptak hirtelen TSS-t a menstruáló emberek az 1980-as években?

A tamponok már jó ideje léteznek. Az első szabadalmaztatott tampont 1931- ben állították elő és a második világháború idején váltak népszerűvé, amikor az nők gyakrabban használták őket a munkahelyeken, a praktikumuk miatt.

Ezek a tamponok pamutból és műselyemből készültek. A baj azonban akkor jött, amikor az egyik márka nedvszívóbbá akarta tenni a tampont.

Ekkor jelentek meg a Rely tamponok. Ez a márka a tipikus pamut helyett préselt poliészter gyöngyöket használt, ami kiváló nedvszívó képességgel bír – súlyuk közel 20-szorosát bírták el a vérben!

Sajnos ez remek élőhelynek bizonyult a baktériumok számára, mivel meleg, nedves környezetet biztosítanak. Az ultra-abszorpciós funkciónak az a további hátránya is volt, hogy kis vágásokat okoz a tampon behelyezése vagy eltávolításakor. Egyesek számára fájdalmas volt eltávolítani őket, mivel olyan jól felszívódtak, hogy hozzátapadtak a hüvely falához. Egy másik gondolat az, hogy ezek az ultra-abszorpciós tamponok oxigént is bocsátottak a környezetbe, ami nagyszerű ökoszisztémát biztosított ezeknek a baktériumoknak a növekedéséhez.

Ez volt a katasztrófa receptje, mivel a tamponon szaporodó opportunista baktériumok be tudtak jutni a véráramba, és tovább rontott a helyzeten, hogy a nők a tampon nedvszívó tulajdonságai miatt az ajánlottnál tovább hagyták felhelyezve.

A cég gyorsan visszahívta a termékeket, amint rájöttek, hogy mi történik. De a TSS esetei továbbra is előfordultak, és a tudósok felismerték, hogy a szindróma a tamponok nagy nedvszívó képességének köszönhető.

Jelenleg az Egyesült Államokban és Európában a tampongyártók nem használják a korai TSS esetekhez kapcsolódó anyagokat. Valójában az Élelmiszer- és Gyógyszerügyi Hatóság ( FDA ) megköveteli a gyártóktól, hogy minden dobozon pontos címkézést alkalmazzanak a szabványos abszorpciós mérésekhez, és az FDA-nak minden tampont biztonsági értékelést kell végeznie, mielőtt forgalomba kerül.

Milyen gyakran kell tampont cserélni?

Manapság valóban nagyon ritka a TSS, és vannak ajánlások a kockázatok minimalizálására. Ezek a következők :

  1. 1 A sebeket és égési sérüléseket gyorsan kezelje, és fertőzés jelei esetén forduljon orvoshoz.
  2. 2 Gyakran cserélje ki a tampont (4-8 óránként).
  3. 3 A tampon behelyezése után mosson kezet.
  4. 4 Ne használjon tampont, ha nincs menstruációja.
  5. 5 Használja a lehető legalacsonyabb nedvszívó képességű tampont.
  6. 6 Egyszerre csak egy tampont legyen a hüvelyben.

A tampont használó emberek a leginkább kitéve a TSS kockázatának?

Meg kell jegyezni, hogy ez a betegség nem kizárólag a tampont használókra jellemző . Jelenleg az Egyesült Államokban a TSS 0,8-3,4/100 000-es gyakorisággal fordul elő – a legtöbb eset egyáltalán nem kapcsolódik a menstruációhoz.

Mit tegyek, ha TSS tüneteket tapasztalok magamon?

A toxikus sokk szindróma súlyos állapot, ezért a fenti tünetek észlelésekor orvoshoz kell fordulni – még akkor is, ha ezek a tünetek más betegségre is utalhatnak. Ha a tüneteket észleli, mielőbb keresse fel a legközelebbi sürgősségi betegellátó osztályt, vagy hívja a 112-t, és kérjen mentőt!

A toxikus sokk szindróma kezelése

Ha a tünetekkel érintett személy tampont visel, azt azonnal el kell távolítani. Az esetleges tamponhasználatot, a friss égési vagy bőrsérülést, bőrfertőzést (pl. kelést) is meg kell említeni, mutatni az orvosnak, aki – amennyiben a tünetek és a beszámoló alapján toxikus sokk szindrómára gyanakszik – azonnal kórházi kezelést rendel el.

A betegséget antibiotikumokkal és a szervezet érintett funkcióinak támogatásával kezelik, az eset súlyosságától függően intenzív osztályon. Időben megkezdett kezeléssel a betegség szövődménymentesen leküzdhető.

A TSS kezelés része lehet:

  • antibiotikumterápia,
  • oxigénterápia,
  • folyadékpótlás,
  • vérnyomás-szabályozó gyógyszerek alkalmazása,
  • dialízis veseelégtelenség esetén.

Súlyos esetekben szükségessé válhat az elhalt szövetek műtéti eltávolítása vagy az érintett terület amputálása. A kezelések hatása általában néhány nap után érezhető, ám a gyógyulás több hétig is eltarthat.

Olvasta már?

<KÖVETKEZŐ CIKK>

Krónikus derékfájás: ha nem hat a fájdalomcsillapító, ezt próbálja ki



EGÉSZSÉGKALAUZ DOSSZIÉ

Kövesse az Egészségkalauz cikkeit a Google Hírek-ben , a Facebook-on, az Instagramon vagy a X-en, Tiktok-on is!

Forrás: IFLScience
# toxikus sokk szindróma # TSS # tampon # menstruáció # Kutatás

TÜNETKERESŐ

pulzus ikon

Milyen betegségre utalhatnak a tünetei?

keresés

Keresés, pl. fejfájás

Írja be a keresőmezőbe a tünetet vagy kattintson a testmodellen arra a testrészre, ahol a tüneteket észleli.

emberi test ábra

Mi a tünetkereső?

Ingyenes tünetellenőrző, ami percek alatt segíthet beazonosítani a problémáját!

Adja hozzá a Híreket a Google hírfolyamához
Tünetkereső illusztráció Tünetkereső Orvos válaszol illusztráció Orvos válaszol Gyógyszerkereső illusztráció Gyógyszerkereső Kalkulátorok illusztráció Kalkulátorok

Extra ajánló

Értesüljön legújabb híreinkről hírlevelünkből

Legnépszerűbb

egészségkalauz logo

TÜNETKERESŐ

pulzus ikon

Milyen betegségre utalhatnak a tünetei?

keresés

Keresés, pl. fejfájás

Keresés