Ezeket látta már?

Mint a jégcsap... mi állhat a frigiditás hátterében?

Betegségek
2011. november 17. 11:17
Módosítva: 2015. november 04. 13:49

Melyek lehetnek a frigiditás leggyakoribb okai? E szó kapcsán sok tévhit kering a köztudatban és a legtöbben mély hallgatásba menekülnek, ha ez a téma kerül szóba, mondván: ...olyan kínos! Vajon tisztában vagyunk a szó valódi jelentésével és azzal, mitől lesz valaki frigid?

A frigiditás tulajdonképpen egy gyűjtőfogalom, mely magába foglalja például a szexuális vágy hiányát vagy csökkenését, a szexuális ingerekre való érzéketlenséget és az orgazmus teljes hiányát is. Frigiditás felléphet férfiaknál és nőknél egyaránt, azonban felmérések szerint a hölgyeknél sokkal gyakoribb probléma, ezért is kapcsoljuk rögtön a "gyengébbik nemhez" a frigiditás fogalmát, s ezért foglalkozunk mi is a témával női oldalról.

noilabak-d000011A8a35e2eb45e49

Forrás: Napidoktor


Hogyan alakul ki a frigiditás?

A frigiditás két csoportba sorolható. Létezik az úgynevezett elsődleges, és a másodlagos frigiditás. Mi a különbség? Az előbbi a nemi élet kezdetétől jelen van, míg utóbbi csak később, az örömteli szexuális élet után alakul ki.

Emellett beszélhetünk "álfrigiditásról" is, amely akkor jelentkezik, ha a hölgy a csikló izgatásával eljutna a csúcsra, erre az izgatásra azonban valamiért nem kerül sor. A hüvelyi orgazmus pedig - a görcsös próbálkozások ellenére (vagy inkább amiatt) - nem jelentkezik.

Ezek után kész a diagnózis: "Biztos frigid vagyok." Innen már csak néhány sikertelen próbálkozás és negatív élmény választja el a nőt a valódi frigiditástól, hiszen a kudarcok után már nem vágyik a szexre. A frigiditásnak különböző szintjei, úgymond "súlyossági" fokozatai vannak.

A legenyhébb esetben a szex még örömet jelent az egyénnek, ritkán még az orgazmust is eléri, de hosszú szexuális reakcióidő a jellemző. A következő szinten már nem jelentkezik orgazmus, az egyén nem táplál negatív érzéseket sem a nemi élettel, sem partnerével kapcsolatban. A harmadik szint már súlyosabb, hiszen az orgazmushiány mellett megjelennek a negatív érzelmek is, míg végül az utolsó szinten a partner és a szex teljes elutasítása jelentkezik.

Mi lehet az oka a frigiditásnak?

A frigiditás okai sokrétűek, szó lehet szomatikus (testi) és pszichikai okról egyaránt. Szomatikus okok lehetnek például a neurológiai és nőgyógyászati problémák, valamint a hormonzavar is. A pszichés okok közé tartozik minden gátlás, félelem (pl. terhességtől), otthonról hozott lelki sérülések, illetve gondot okozhat az is, ha valaki nem képes átadni magát a partnerének szex közben, és túlságosan magára koncentrál.

Természetesen a kapcsolaton belüli konfliktusok is kihatnak a szexuális életre, ez tipikusan a másodlagos frigiditás forrása. Gyakran előfordul ugyanis, hogy a nő élt már át orgazmust életében, de a kapcsolaton belüli feszültség frigiditáshoz vezetett.

Mindezek mellett fontos még megemlíteni a szituatív okokat is, mint például az állandó rettegés, hogy valaki benyit, vagy meghallja, illetve az intimitáshoz szükséges feltételek hiánya. Szerencsére a frigiditás gyógyítható, ezért nem szabad kétségbe esni, ha valaki észreveszi magán a tüneteket!

Minél előbb tudatosul, hogy valami nincs rendben, annál előbb és könnyebben orvosolható. Enyhébb esetekben elegendő különböző trükkök bevetése a hálóban, illetve több kommunikáció a partnerrel. Komolyabb esetekben gyógyszeres kezelésre lehet szükség, de a legsúlyosabb esetekben is többnyire pszichoterápiával gyógyítható a frigiditás.

Kövesse az Egészségkalauz cikkeit a Google Hírek-ben , a Facebook-on, az Instagramon vagy a X-en, Tiktok-on is!

Forrás: Napidoktor
# pszichés betegségek # szexuális zavarok

TÜNETKERESŐ

pulzus ikon

Milyen betegségre utalhatnak a tünetei?

keresés

Keresés, pl. fejfájás

Írja be a keresőmezőbe a tünetet vagy kattintson a testmodellen arra a testrészre, ahol a tüneteket észleli.

emberi test ábra

Mi a tünetkereső?

Ingyenes tünetellenőrző, ami percek alatt segíthet beazonosítani a problémáját!

Adja hozzá a Híreket a Google hírfolyamához
Tünetkereső illusztráció Tünetkereső Orvos válaszol illusztráció Orvos válaszol Gyógyszerkereső illusztráció Gyógyszerkereső Kalkulátorok illusztráció Kalkulátorok

Extra ajánló

Értesüljön legújabb híreinkről hírlevelünkből

Legnépszerűbb

egészségkalauz logo

TÜNETKERESŐ

pulzus ikon

Milyen betegségre utalhatnak a tünetei?

keresés

Keresés, pl. fejfájás

Keresés