Ezeket látta már?

Ezek lehetnek a kezeletlen skarlát szövődményei

Betegségek
2024. április 18. 20:04
skarlát szövődményei málnanyelv antibiotikum középfülgyulladás

Az antibiotikumok alkalmazása előtt veszélyes gyermekbetegség volt, de ma is komolyan kell venni, mert súlyos szövődményei is lehetnek.

A skarlát (régi nevén vörheny) baktériumok, leggyakrabban a Streptococcus pyogenes által okozott fertőző betegség, többnyire kisgyermekeket érint. A skarlát megbetegedést a közegészségügyi-járványügyi szolgálatnak be kell jelenteni. A lezajlott betegség nem feltétlenül alakít ki védettséget, az élet során többször is előfordulhat.

A skarlát okai

A skarlát kórokozói a Lancefield-csoport A-hoz tartozó streptococcus baktériumok, az esetek többségében a Streptococcus pyogenes, amely erythrogen toxint, azaz bőrirritációt, kiütést okozó anyagot termel. Erősen fertőzőképes, nem ritkán olyanok is továbbadják a fertőzést, akik maguk nem betegszenek meg, csak hordozói a kórokozóknak. A fertőzés a légutak váladékával, cseppfertőzéssel és közvetlen érintkezéssel terjed, szájon át, de a kórokozók a bőr sérülésein keresztül is behatolhatnak a szervezetbe. Óvodás- és kisiskolás gyermekek betegszenek meg leggyakrabban skarlátban, de felnőttkorban is előfordul. Csecsemőkorban az anyai eredetű ellenanyagok miatt ritka.

A skarlát tünetei

Néhány napos lappangási idő után jelentkeznek a tünetek: fejfájás, hidegrázás, émelygés, hasi fájdalom, hányás, magas láz, fájdalmas nyelés, torokfájdalom. A gyulladt, vörös, duzzadt, majd fehér lepedékes mandulákon gennyes tüszők is megjelenhetnek. A nyelven is fehér lepedék jelenik meg, később az ízlelőbimbók vörösen kiemelkednek, ez az ún. „málnanyelv”. A nyaki nyirokcsomók is duzzadtak, fájdalmasak. A skarlát bőrtüneteket, apró, sűrű élénkvörös pontokból álló kiütéseket is okoz, elsősorban a hajlatokban, de az egész testre kiterjedhetnek, többnyire az arc kivételével. A bőr érdes tapintású lesz, a kiütések helyén néhány nap múlva hámlás kezdődik.

A skarlát kezelése

A skarlát antibakteriális szerekkel, penicillinnel, antibiotikumokkal kezelik. Ez egy-két nap alatt hatásosan enyhíti a betegséget, de a szövődmények elkerülése érdekében tíz napig folytatni kell az antibiotikus kezelést. Tüneti kezelésként láz- és fájdalomcsillapításra, a mandulák és a garat gyulladásos tüneteinek helyi kezelésére, például a duzzanatot csökkentő, a nyelést megkönnyítő gargarizálásra lehet szükség. Ajánlatos sok folyadékot fogyasztani. A skarlát ellen védőoltás nincs, többször el lehet kapni, bár a korábbi streptococcusos fertőzések biztosíthatnak bizonyos fokú védettséget. A beteget a kezelés során legalább öt napig elkülönítik.

A skarlát lehetséges szövődményei

Fontos a megbetegedés korai felismerése és az időben elkezdett antibiotikum kezelés, mivel a későn elkezdett kezelés számos szövődmény kialakulásához vezethet.

A skarlát szövődménye gennyes középfülgyulladás, vesegyulladás, reumás ízületi megbetegedés, szívizomgyulladás illetve szepszis is lehet, de az antibiotikumos kezelés mellett ezek egyre ritkábban fordulnak elő.

Kezeletlen esetben a baktérium átterjedhet:

  • mandulákra,
  • bőrre,
  • vesére,
  • vérbe,
  • tüdőre,
  • középfülre.

Szövődményként kialakulhat:

  • glomerulonefritis (vesegyulladás),
  • rheumás láz,
  • szívizomgyulladás,
  • ízületi gyulladás,
  • tüdőgyulladás,
  • tályogképződés a mandulák körül,
  • toxikus sokk szindróma,
  • gennyes középfül gyulladás,
  • agyhártyagyulladás.

A skarlát diagnosztizálása

A háziorvos a jellegzetes torok elváltozást és bőrtüneteket megtekintve következtethet a diagnózisra. Kevésbé egyértelmű esetben a torokváladék vizsgálatát rendelheti el.

Ilyenkor egy apró pálcával, melynek a végén vatta található, óvatosan áttörlik a garatképleteket, majd ebből laboratóriumban kitenyészthetik a baktériumot.

Skarlátra utalhat, ha a Streptococcus antigének kimutatására szolgáló gyors teszt pozitív.

<KÖVETKEZŐ CIKK>

Lerakódás, dudor, elszíneződés a nyelven: ezeket a betegségeket jelzik!

EGÉSZSÉGKALAUZ DOSSZIÉ

Kövesse az Egészségkalauz cikkeit a Google Hírek-ben , a Facebook-on, az Instagramon vagy a X-en, Tiktok-on is!

Forrás: EgészségKalauz
# fertőző betegségek # bakteriális fertőzés # gyerekbetegség # skarlát # antibiotikum

TÜNETKERESŐ

pulzus ikon

Milyen betegségre utalhatnak a tünetei?

keresés

Keresés, pl. fejfájás

Írja be a keresőmezőbe a tünetet vagy kattintson a testmodellen arra a testrészre, ahol a tüneteket észleli.

emberi test ábra

Mi a tünetkereső?

Ingyenes tünetellenőrző, ami percek alatt segíthet beazonosítani a problémáját!

Adja hozzá a Híreket a Google hírfolyamához
Tünetkereső illusztráció Tünetkereső Orvos válaszol illusztráció Orvos válaszol Gyógyszerkereső illusztráció Gyógyszerkereső Kalkulátorok illusztráció Kalkulátorok

Extra ajánló

Értesüljön legújabb híreinkről hírlevelünkből

Legnépszerűbb

egészségkalauz logo

TÜNETKERESŐ

pulzus ikon

Milyen betegségre utalhatnak a tünetei?

keresés

Keresés, pl. fejfájás

Keresés