Ezeket látta már?

Prevenciós honlap a nemi betegségek visszaszorítására

2015.12.03. Módosítva: 2015.12.03.

A szexuális úton terjedő fertőzések számának csökkentését tűzte ki célul a Bőr-, Nemikórtani és Bőronkológiai Klinikán működő Országos STD (Sexually Transmitted Diseases, azaz szexuális úton terjedő betegségek) Centrum és Diagnosztikai Központ által idén szeptemberben létrehozott biztonsagosszex.hu.



A honlap legfőbb küldetése a fiatalok, a rizikócsoportba tartozók és a szexuális betegséggel élők tájékoztatása, a prevenció, valamint egy új, online kontaktuskutatási rendszer alkalmazása.

Az interneten sok valótlan információ, tévhit kering a szexuális betegségekről, ezért is volt szükség egy olyan online felület létrehozására, ahol ellenőrzött, hiteles információk jelennek meg – mondta el Dr. Tamási Béla, a klinika orvosa, a biztonsagosszex.hu szerkesztője. A honlapon nemcsak a betegségek megelőzéséről vagy azok kezeléséről lehet olvasni, de a szűrővizsgálatokat is bemutatják a szakemberek. Azoknak igyekeznek segíteni, akiknek kérdéseik vannak a szexuális úton terjedő betegségekről, de nem tudnak kihez fordulni.

A biztonsagosszex.hu kiemelt célja a prevenció mellett a Magyarországon eddig példa nélküli online partnerértesítési rendszer bevezetése a szexuális úton terjedő betegséggel fertőzött páciensek részére. A nyugat-európai és amerikai példák alapján meghonosított módszer tudományos folyóiratokban megjelent elemzések szerint a hagyományos kontaktuskutatásnál sokkal eredményesebb – mondta el Dr. Tamási Béla. Az anonim, biztonságos rendszeren keresztül a szexuális úton terjedő betegséggel diagnosztizált páciensek értesíthetik korábbi partnerüket, aki ezután egy szűrővizsgálaton esik át. A kontaktuskutatás is a megelőzést szolgálja, mert így fény derülhet a rejtett fertőzésekre, ezáltal megszakítható a terjesztési lánc.

Magyarországon évről évre nő a friss HIV fertőzöttek száma, a többi között erre is felhívják a figyelmeta december 1-jei HIV/AIDS világnapon. A felvilágosító- és szűrőprogramok kiemelten fontosaka fertőzés megfékezésében.

Az STD betegségeknek nagyon komoly népegészségügyi jelentősége van, több közülük meddőséghez vezethet, komoly szövődményekkel járhatnak – hangsúlyozta Dr. Tamási Béla. Ezért is van kiemelt jelentősége a prevenciónak, az ismeretterjesztésnek, a tünetek felismerésének, és a késői szövődmények megelőzésének. A szakemberek minden aktív szexuális életet élőnek javasolják a legalább évente kétszeri STD- és HIV-szűrés elvégzését.

Forrás: Semmelweis Hírek
Google Hírek ikon
Adja hozzá a Híreket a Google hírfolyamához