Felnőtt tartalom

Elmúlt már 18 éves? Ezen az oldalon felnőtt tartalom található! Igen Nem

Ezeket látta már?

Miért fáj a vizelés és a hasam, miután együtt voltam a párommal? Az orvos válaszol

szexuális úton terjedő fertőzés szűrés

Lehet összefüggés a problémám és az intim együttlét között?

A vakcinainfós orvosokhoz az alábbi kérdés érkezett:

"Egy számomra fontos kérdés miatt írok! Kb. 2 hete volt egy posztom amiben segítségüket kértem fajdalom, szúró, fájdalmas vizelés miatt. Tanácsukat megfogadva orvos vizelet teszt, (eredmény: véres vizelet, gyulladás) Kaptam antibiotikumot. Végig szedtem múlt hét csütörtökön vettem be az utolsót. El is múltak a panaszok. A jelenlegi ok viszont ami miatt írok, hogy szombaton együtt voltunk a párommal, vasárnap reggel tűpontosan időre megjött a menstruációm. Viszont tegnap délután óta megint érzem a tipikus tüneteket. (Alhasi fájdalom fájdalmas vizelés, fokozott vizeletürítés, stb) A kérdésem az lenne hogy, lehet összefüggés az én problémám és az intim együttlét között? Mi idézhette elő ezt újra? Most akkor megint minden előröl? ( HO, teszt, antibiotikum?)

Köszönöm ha tudnak nekem ebben segíteni!

37 éves többször szült nő vagyok. Alap betegség nincs."

Az orvos válasza:

"Üdv! Lehet összefüggés érdemes volna STI irányban is vizsgálni. (sexually transmitted infection, szexuális úton terjedő betegség)."

Mennyi idő alatt derül ki, hogy fertőzött-e?

A szexuális úton terjedő fertőzések (STI-k, Sexually Transmitted Infections) gyűjtőnév alá kb. 25-30-féle betegség tartozik, melyeket vírusok, baktériumok, gombák és protozoonok okoznak. Ezeknek gyakran nincs semmiféle tünete, a tesztelés az egyetlen módja annak, hogy biztosan megtudja, elkapta-e a fertőzést. A nemi úton terjedő betegségek ellátása a bőr-nemigyógyászok feladata, a szűrést pedig az ún. STI-tesztek segítségével végezzük. De bármennyire is ijesztő lehet a tudat, hogy nemi fertőzése lehet, az STI- teszt megfelelő időzítése rendkívül fontos. A túl korai vizsgálat ugyanis téves eredményekhez vezethet, míg a túl késői tesztelés veszélyezteti a saját és partner egészségét is.

Az STI kórokozóit a vérből vagy a fertőzés helyének területéről (végbél, húgycső, hüvely-és méhnyak, pénisz felszíne, szájüreg) vett minta segítségével mutatjuk ki. A vizsgálat körültekintő elvégzéséhez azonban elengedhetetlen, hogy a páciens őszintén válaszoljon szexuális életére, szokásaira és a lehetséges megfertőződés körülményeire vonatkozó szakorvosi kérdésekre. Azt az időintervallumot, amíg a fertőzés jelenléte még nem mutatható ki a szervezetben, ablakperiódusnak nevezzük. Az egyes STI-k esetében ez a következőképp alakul:

· Gonorrhea: 2-5 nap

· Szifilisz: 4-5 hét

· Chlamydia: 2 hét

· HPV: 4-5 hét

· HIV: 2-3 hét

· Hepatitis B: 2-10 hét

· Hepatitis C: 2-3 hónap

Olvasta már?

Kövesse az Egészségkalauz cikkeit a Google Hírek-ben, a Facebook-on, az Instagramon vagy a Twitter-en is!

<KÖVETKEZŐ CIKK>

Reggel kicsi, este nagy has: a puffadás hormonális okai

Mi a Tünetkereső? Ingyenes tünetellenőrző, ami percek alatt segíthet beazonosítani a problémáját!



EGÉSZSÉGKALAUZ DOSSZIÉ mappa

húgyúti fertőzés

Forrás: Vakcinainfó
Google Hírek ikon
Adja hozzá a Híreket a Google hírfolyamához