Ezeket látta már?

Friss koronavírus hírek ma

Tudományos áttörés: így válthat ki gyulladást a covid

Betegségek
2022. április 10. 09:20
tüdőrák, covid, koronavírus, szövődmény, tüdőfibriózis

Kutatók azt vizsgálták, hogyan okoz gyulladást a koronavírus. Érdekes eredményekre jutottak.

A világjárvány kezdete óta tudjuk, hogy a covid okozta gyulladás légzési nehézségeket és egyéb szervi károsodásokat okoz. A Nature cikke szerint a kutatók korábban nehezen tudták meghatározni, mi váltja ki a gyulladást. A legújabb tanulmányok kétféle fehérvérsejttípust, a tüdőben lévő makrofágokat és a vérben lévő monocitákat említik, mint az állapot lehetséges kiváltóit. A vírus képes megfertőzni az immunsejteket és szaporodik is azokban - írja az Infostart.

Haldokló sejtek

Judy Lieberman, a massachusettsi Bostoni Gyermekkórház immunológusa és kollégái covidos emberek vérmintáit vizsgálták amelyekből kiderült, hogy a monociták (a szervezetben a betolakodókat kereső, azokra hamar reagáló immunsejtek) mintegy 6 százalékát érintette a gyulladással összefüggő, piroptózisnak nevezett sejthalál. Ez az arány a kutatók szerint furcsa, mert a szervezetből az esetek többségében gyorsan távoznak az elhalt sejtek.

A vizsgálat során a kutatók azt találták, hogy a haldokló sejteket a koronavírus fertőzte meg. A covid feltehetően aktiválta az inflammaszómákat, vagyis azokat a nagy molekulákat, amelyek gyulladásos válaszok sorozatát indítják el, ami a sejtek elhalásához vezet.

A kutatók megvizsgálták, a covidban elhunytak tüdejében lévő makrofágokat is. A makrofágok gyűjtik össze a sejtszememetet, ezért eddig nehéz volt kimutatni, hogy ezek a sejtek megfertőzödtek-e a koronavírussal vagy csak felszívták a covidhoz köthető törmeléket.

Az eredményekből kiderült, hogy a makrofágok körülbelül 25 százalékánál aktiválódott az inflammaszóma, és ezek egy része valóban megfertőződött a koronavírussal. Más fertőzött tüdősejteknél, többek között a hámsejteknél, nem mutattak hasonló választ.

Ezek a gyógyszerek segíthetnek

Egy másik tanulmányban Esen Sefik, a New Haven-i Yale Egyetem Orvosi Karának immunológusa és kollégái is hasonló eredményekre jutottak, miszerint a covid meg tudja fertőzni a tüdőben lévő makrofágokat, és szaporodni is tud bennük. A tudósok egereken végeztek különböző kísérleteket. A covidos egereknek az inflammaszómákat blokkoló gyógyszereket adtak, amelynek hatására az állatoknál nem léptek fel súlyos légzési nehézségek.

Tüdőembólia, trombózis: covid után ennyi ideig alakulhat ki nagyobb eséllyel - olvasson tovább!

Ez arra utal, hogy a fertőzött makrofágok szerepet játszanak a súlyos koronavírus-fertőzésben szenvedő embereknél megfigyelt tüdőgyulladásban.

Kövesse az Egészségkalauz cikkeit a Google Hírek-ben , a Facebook-on, az Instagramon vagy a X-en, Tiktok-on is!

Forrás: infostart.hu
# koronavírus # covid # tüdőgyulladás # gyulladás

TÜNETKERESŐ

pulzus ikon

Milyen betegségre utalhatnak a tünetei?

keresés

Keresés, pl. fejfájás

Írja be a keresőmezőbe a tünetet vagy kattintson a testmodellen arra a testrészre, ahol a tüneteket észleli.

emberi test ábra

Mi a tünetkereső?

Ingyenes tünetellenőrző, ami percek alatt segíthet beazonosítani a problémáját!

Adja hozzá a Híreket a Google hírfolyamához
Tünetkereső illusztráció Tünetkereső Orvos válaszol illusztráció Orvos válaszol Gyógyszerkereső illusztráció Gyógyszerkereső Kalkulátorok illusztráció Kalkulátorok

Extra ajánló

Értesüljön legújabb híreinkről hírlevelünkből

Legnépszerűbb

egészségkalauz logo

TÜNETKERESŐ

pulzus ikon

Milyen betegségre utalhatnak a tünetei?

keresés

Keresés, pl. fejfájás

Keresés