Ezeket látta már?

Vastagbélrák esetén milyen kemoterápiás kezeléseket alkalmazhatnak?

Betegségek
2024. április 05. 06:04
Vastagbélrák onkológia citotoxikus citosztatikus kezelés kemoterápia

Mi a citotoxikus és a citosztatikus kezelés közti különbség?

A citotoxikus (sejtekre mérgező hatású) hatóanyagokkal a cél a gyors sejthalál kiváltása, a minél gyorsabb tumorcsökkenés (regresszió) elérése. A citotoxikus gyógyszerek nem képesek válogatni (szelektálni) a sejtek között, ezért az egészséges sejtekre is hatnak, s mellékhatásokat okoznak. A citotoxikus szerek hatásosságát az adja, hogy a ráksejteknek gyorsabb az anyagcseréje, mint a normál sejteknek, ezért érzékenyebbek a sejtmérgekre, így a kezelés hatására nagyobb károsodás éri a daganatos sejteket, mint az egészséges sejteket.

A citosztatikus kezelések (citosztatikumok) a gyorsan osztódó ráksejtek szaporodását gátolják. Elsődlegesen nem a tumorsejtek elpusztítására törekednek, hanem azok osztódást serkentő jelátviteli rendszerét blokkolják, ezzel vetnek gátat a terjedésnek.

A citosztatikum kifejezést gyakran használják a kemoterápia szinonimájaként, ám a kemoterápiás kezelések általában kombinációs terápiák, amelyek keretében citotoxikus és citosztatikus hatóanyagot egyaránt kap a beteg, hogy a gyógyszerek kiegészítsék, felerősítsék egymás hatását, több ponton támadják a daganatsejteket.

Vastagbéldaganatos és végbéldaganatos betegeknél citotoxikus és citosztatikus kemoterápiás kezeléseket alkalmazhatnak a daganat megkisebbítésére műtét előtt (neoadjuváns kezelés), a műtéttel daganatmentessé tett betegeknél az operációt követően a kiújulási kockázatok mérséklésére (adjuváns kezelés), illetve áttétes betegeknél a célzott onkológiai gyógyszerek hatásának felerősítése érdekében.

A citotoxikus és citosztatikus vegyületek a gyorsan osztódó egészséges sejteket is károsítják. Ilyen sejtek például a vörös- és fehérvérsejtek, a szájban és az emésztőrendszer más részeiben lévő nyálkahártya sejtek, de a hajhagymák sejtjei is. A károsodás következményeként vérszegénység, fertőzésveszélyt hordozó neutropénia (a fehérvérsejtek számának drasztikus csökkenése), étvágytalanság, hányinger, hányás, hasmenés, székrekedés vagy hajhullás alakulhat ki. A kemoterápia adagolásánál mindig meg kell találni azt az egyensúlyt, amivel a legnagyobb tumorcsökkenés érhető el úgy, hogy a mellékhatások a beteg számára – ha nehézségekkel és átmeneti gyötrődéssel is – elviselhető szinten maradjanak.

<KÖVETKEZŐ CIKK>

Hogyan végzik az endoszkópos vizsgálatot? Mit kell tudni előtte?



EGÉSZSÉGKALAUZ DOSSZIÉ

Kövesse az Egészségkalauz cikkeit a Google Hírek-ben , a Facebook-on, az Instagramon vagy a X-en, Tiktok-on is!

Forrás: Rákgyógyítás
# vastagbélrák # daganat # rák # citotoxikus kezelés # rák ellen # kemoterápia

TÜNETKERESŐ

pulzus ikon

Milyen betegségre utalhatnak a tünetei?

keresés

Keresés, pl. fejfájás

Írja be a keresőmezőbe a tünetet vagy kattintson a testmodellen arra a testrészre, ahol a tüneteket észleli.

emberi test ábra

Mi a tünetkereső?

Ingyenes tünetellenőrző, ami percek alatt segíthet beazonosítani a problémáját!

Adja hozzá a Híreket a Google hírfolyamához
Tünetkereső illusztráció Tünetkereső Orvos válaszol illusztráció Orvos válaszol Gyógyszerkereső illusztráció Gyógyszerkereső Kalkulátorok illusztráció Kalkulátorok

Extra ajánló

Értesüljön legújabb híreinkről hírlevelünkből

Legnépszerűbb

egészségkalauz logo

TÜNETKERESŐ

pulzus ikon

Milyen betegségre utalhatnak a tünetei?

keresés

Keresés, pl. fejfájás

Keresés