Ezeket látta már?

Vastagbélrák szűrés vérvizsgálattal? Ebben az esetben válthatja ki a kolonoszkópiát

Betegségek
2023. május 23. 11:04
vérteszt, vastagbélrák, daganat, szűrés

Kiváltható lehet a kellemetlen kolonoszkópia mint szűrővizsgálat, ha széles körben elterjednek a biomarker-tesztek.

A vastag- és végbélrák második helyen áll a daganatos halálozás listáján, a kórkép pedig már fiatalabb (50 év alatti) korban is egyre gyakoribbá válik.

Kevesen mennek vastagbélrákszűrésre

A betegség szűrése – az ajánlások ellenére – meglepően alacsony részvételi aránnyal zajlik, melynek hátterében elsősorban a szűrővizsgálatok kényelmetlensége, kellemetlensége áll. Egy újabb, egyszerű vérvétellel járó „kényelmes” vastagbélrák-szűrési eljárás kifejlesztését jelentette be nemrégiben az amerikai Guardant Health, Inc. precíziós onkológiai cég. A Shield elnevezésű vérteszt engedélyezésre vár az Egyesült Államokban, miután a cég benyújtotta kérelmét az FDA-hoz, az ország Élelmiszer- és Gyógyszerügyi Hivatalához.

A teszt egy hagyományos vérvételt követően a daganatokból származó DNS-ből – az úgynevezett keringő tumor-DNS-ből – mutatja ki a véráramban azokat a specifikus jellemzőket, amelyek a rák jelenlétére utalhatnak. A Shield vérteszttel több mint 20 ezer, átlagos kockázatú (45-84 év közötti) felnőtt körében végeztek vizsgálatot (ECLIPSE Study). A teszt 83 százalékos szenzitivitást (érzékenységet) mutatott 90 százalékos specificitás (megbízhatóság) mellett. Az engedély megszerzése egyben azt is lehetővé teszi, hogy idővel az amerikai egészségügyi rendszer, a Medicare támogassa a teszt vásárlását.

Ha a vérből származó biomarker-vizsgálat megkapja az FDA jóváhagyását, ez újabb alternatív lehetőséget jelent klinikusok és betegek számára egyaránt. Szűrésre ugyanis manapság már kiterjedten alkalmazott módszer a széklettesztek alkalmazása, mellyel a székletben kimutatható vér és a specifikus piruvát kináz (M2-PK) enzim hívja fel a tumorra a figyelmet. A vértesztek tovább javíthatják a vastagbéltumor szűrési arányát, mely ezáltal egyre szélesebb körben terjedhet el a populációban. Ha a tesztek jól teljesítenek, a kolonoszkópia mint szűrővizsgálat idővel nagyrészt meg is szűnhet – állítja dr. John M. Carethers, az Amerikai Gasztroenterológiai Társaság (AGA) elnöke.

Hatástalanabbá válnak az antibiotikumok, új gyógyszerre lenne szükség

Egyre nő a baktériumok ellenállóképessége, a fertőzések kezelése pedig mind nehezebb lesz. A gondokat csak növeli, hogy a baktériumok nem egyetlen, hanem számos antibiotikummal szemben válnak ellenállóvá, vagyis úgynevezett multidrog-rezisztens baktériumok alakulnak ki. Minderről Pál Csaba, a Szegedi Biológiai Kutatóközpont Biokémiai Intézetének tudományos tanácsadója számolt be akadémiai székfoglalójában.

Az Antibiotikumok és ellenálló baktériumok című, 2023 tavaszán tartott izgalmas előadásában kifejtette: az antibiotikum-rezisztenciáért elsősorban az indokolatlan túlhasználat a felelős, ám a hétköznapok során használt antibakteriális szerek is hozzájárulnak. Ilyen például a kozmetikai termékben előforduló triklozán, amelynek struktúrája és hatásmechanizmusa hasonló bizonyos antibiotikumokéhoz, ezáltal antibiotikum rezisztenciát okozhat.

Pál Csaba munkatársaival a 4 legjelentősebb kórokozónak tartott baktériumfajon tesztelt csaknem húsz, újonnan bevezetett vagy még fejlesztés alatt álló antibiotikumot. A kísérletek során arra jutottak, hogy a laboratóriumi evolúció során végbemenő mutációk révén a vizsgált fajok mindegyike ellenállóvá vált.

A baktériumok annyira ellenállók, hogy a gyakorlati gyógyszeres kezelés a maximálisan alkalmazható antibiotikum-dózis esetén is hatástalan marad – jelentette ki. Ráadásul a laboratóriumi körülmények között meglévő mutációk legalább egynegyede már jelen van a természetben előforduló baktériumokban is, ami a kutatók szerint részben azért lehetséges, mert az új fejlesztésű antibiotikumok kémiailag és hatásmechanizmusuk szempontjából nagyon hasonlóak azokhoz, amelyeket már évtizedek óta alkalmaznak a gyógyászatban. Ezeket az antibiotikumokat túl sokáig és túl intenzíven használtuk, a laboratóriumban létrejött mutánsváltozatok ezért találhatók meg a természetben, sőt a kórházakban is. A megoldást Pál Csaba abban látja, hogy olyan gyógyszert kell kifejleszteni, amely egyszerre képes áthatolni a baktérium sejtfalán, s ha bejutott a sejt belsejébe, el is tudja pusztítani az adott a sejtet.

<KÖVETKEZŐ CIKK>

Vastagbélrák: ezek a korai tünetek tumort jeleznek



EGÉSZSÉGKALAUZ DOSSZIÉ

Kövesse az Egészségkalauz cikkeit a Google Hírek-ben , a Facebook-on, az Instagramon vagy a X-en, Tiktok-on is!

Forrás: EgészségKalauz
# vastagbélrák # szűrés # daganat # vérvizsgálat

TÜNETKERESŐ

pulzus ikon

Milyen betegségre utalhatnak a tünetei?

keresés

Keresés, pl. fejfájás

Írja be a keresőmezőbe a tünetet vagy kattintson a testmodellen arra a testrészre, ahol a tüneteket észleli.

emberi test ábra

Mi a tünetkereső?

Ingyenes tünetellenőrző, ami percek alatt segíthet beazonosítani a problémáját!

Adja hozzá a Híreket a Google hírfolyamához
Tünetkereső illusztráció Tünetkereső Orvos válaszol illusztráció Orvos válaszol Gyógyszerkereső illusztráció Gyógyszerkereső Kalkulátorok illusztráció Kalkulátorok

Extra ajánló

Értesüljön legújabb híreinkről hírlevelünkből

Legnépszerűbb

egészségkalauz logo

TÜNETKERESŐ

pulzus ikon

Milyen betegségre utalhatnak a tünetei?

keresés

Keresés, pl. fejfájás

Keresés