Ezeket látta már?

Védőoltás: ha fertőzés után kapjuk meg, 50-szer nagyobb védettséget adhat

Betegségek
2021. június 11. 06:30
oltás, védőoltás, vakcina, koronavírus, covid

Ha koronavírus fertőzés után kapjuk meg a védőoltást, a védelem akár az 50-szeresére is növekedhet azokéhoz viszonyítva, akik nem oltatták magukat, de voltak betegek.

A legújabb amerikai kutatások szerint a fertőzés utáni oltás sokkal nagyobb védelmet ad, mint maga a fertőzésen való átesés vakcina nélkül.

Fertőzés után védőoltás: a mutációk ellen is védhet

Tavalyi koronavírus fertőzötteket vizsgáltak, és azt találták, hogy a csontvelőben még mindig jelen vannak olyan sejteket, amelyek emlékeznek a vírusra, és szükség esetén képesek antitesteket termelni ellenük. Sőt, az immunrendszer memória B-sejtjei legalább 12 hónapig biztosan megmaradnak a szervezetben.

Scott Hensley, az amerikai Pennsylvaniai Egyetem immunológusa elmondta, hogy a Covid fertőzésen való átesés és azt követően a védőoltás után az immunrendszer hosszú ideig képes lesz reagálni a kórokozó újabb támadására. Hasonlóan látja a helyzetet Michel Nussenzweig, az amerikai Rockefeller Egyetem immunológusa is, aki szerint így még a mutációk ellen is védettek lehetünk - írja a HVG

Ehhez képest az, aki csak átesett a betegségen, de nem oltatta magát, és az, aki oltatta magát, de nem volt beteg, nem számíthat ennyire erős védelemre.

50-szer nagyobb lehet a védelem, ha betegség után oltatjuk be magunkat

Amikor a szervezet először találkozik a fertőzéssel, a B-sejtek gyorsan szaporodnak, és nagy mennyiségben termelnek antitesteket. Miután a betolakodót sikerült legyőzniük, egy részük a csontvelőben raktározódik el, és mérsékelt mennyiségű antitestet termel.

A washingtoni St. Louis-i Egyetem kutatói a koronavírus miatt termelődő B-sejteket vizsgálták. Úgy találták, hogy az antitestjeik mennyisége a fertőzés után 4 hónappal gyorsan, majd lassuló ütemben csökkentek. A kutatók 7 hónappal a fertőzés után is vettek mintát 19 embertől, és közülük 15-nek volt értékelhető mennyiségű B-sejtje, a többieknek nem. Ennyi idő elteltével már már szükség van védőoltásra.

A másik kutatócsoport megvizsgálta azokat, akik amellett, hogy felépültek a fertőzésből, megkapták a Moderna vagy a Pfizer oltásokat is. Úgy találták, hogy a Covid-19 semlegesítésére szolgáló antitestek a fertőzés utáni 6–12 hónap között változatlan számban voltak jelen a szervezetben. A memória B-sejtek tovább fejlődtek, és a különböző variánsok ellen is védelmet nyújtottak. A kutatás szerint az, hogy a fertőzés után valaki védőoltást is kapott, a szervezet ellenálló képességét nagyjából 50-szeresére növelte.

Vagyis, ha fertőzés után adatjuk be az oltást, sokkal hosszabb ideig tarthat a védelem.

Ez is érdekelheti:

Kövesse az Egészségkalauz cikkeit a Google Hírek-ben , a Facebook-on, az Instagramon vagy a X-en, Tiktok-on is!

Forrás: EgészségKalauz
# koronavírus-fertőzés # oltás fertőzés után # vakcina # oltás

TÜNETKERESŐ

pulzus ikon

Milyen betegségre utalhatnak a tünetei?

keresés

Keresés, pl. fejfájás

Írja be a keresőmezőbe a tünetet vagy kattintson a testmodellen arra a testrészre, ahol a tüneteket észleli.

emberi test ábra

Mi a tünetkereső?

Ingyenes tünetellenőrző, ami percek alatt segíthet beazonosítani a problémáját!

Adja hozzá a Híreket a Google hírfolyamához
Tünetkereső illusztráció Tünetkereső Orvos válaszol illusztráció Orvos válaszol Gyógyszerkereső illusztráció Gyógyszerkereső Kalkulátorok illusztráció Kalkulátorok

Extra ajánló

Értesüljön legújabb híreinkről hírlevelünkből

Legnépszerűbb

egészségkalauz logo

TÜNETKERESŐ

pulzus ikon

Milyen betegségre utalhatnak a tünetei?

keresés

Keresés, pl. fejfájás

Keresés