Életmentő lehet a gyerekmekeknek is: a dialízis
Magyarországon körülbelül 1 millió vesebeteg van, közülük több ezren még gyermekek, akiknek a nem megfelelő veseműködés miatt dialízis kezelésre van szükségük. Hogyan működik a gyermek dialízis, és hol érhető el a legmodernebb technika?
Magyarországon közel 1 millió ember szenved vesebetegségben, akik közül több ezren gyermekek. Az EDTA (European Dialysis and Transplant Associacion) adatai szerint évi 3-6 új gyereknél kezdenek vesepótló dialízis kezelést, amire akkor van szükség, ha a vese nem képes ellátni méregtelenítő funkcióját.
Hetente háromszor, akár egy hónapon keresztül kell ilyen vértisztító kezelésre járnia annak a gyereknek, akinek a szervezetében életveszélyes méreganyagok halmozódnak fel. "Egy-egy ilyen kezelés átlagosan 4 órát vesz igénybe, ennyi idő kell ahhoz, hogy a dialízisgéppel átmossák a gyermek vérét. A teljes gyógykezelés során 10-12 alkalomra lehet szükség, így egy átlagos testsúlyú gyerek esetében az áttisztított vér mennyisége akár a 40-50 litert is elérheti" – hangsúlyozta ki Dr. Szabó Attila, a Semmelweis Egyetem I. számú Gyermekgyógyászati Klinika igazgatója.
A 14. K&H gyógyvarázs műszerbeszerzési pályázatnak köszönhetően most az ország 13 mentőállomása és 10 kórházi osztálya gazdagodik új orvosi műszerekkel összesen 20 millió forint értékben, köztük a Semmelweis Egyetem Vese és Művese Osztálya is, ami egy új dialízisgépet szerezhet be.
A 23 nyertes közül 20 vidéki, 3 pedig budapesti intézmény, melyek közül 20 hátrányos helyzetű térségből származik vagy annak kis betegeit is ellátja. A nyertesek olyan modern eszközökkel gazdagodhattak, mint a betegőrző központ, a vénakereső vagy a véroxigénszint mérő. Ezekkel az új műszerekkel az orvosok, ápolók összesen több mint 66 ezer kis beteget láthatnak el évente.
Magyarországon közel 1 millió ember szenved vesebetegségben
Forrás: EgészségKalauz
"A K&H évtizedek óta aktív társadalmi szerepet vállal, melyben kiemelt figyelmet kap a vállalkozásösztönzés, a pénzügyi oktatás, a környezetvédelem és az egészség. K&H gyógyvarázs programunk keretében 2004 óta segítjük a magyar gyermekegészségügyet eszközbeszerzéssel. Az idei évben 14. alkalommal hirdettük meg K&H gyógyvarázs műszerbeszerzési pályázatunkat, melyre rekordszámú, összesen 125 pályázat érkezett az ország 78 településéről. A szakmai zsűri segítségével 13 nyertes pályázatot választottunk közülük, így összesen 10 kórházi osztály és 13 mentőállomás munkáját támogathatjuk, ezzel is elősegítve azt, hogy a kis betegek mihamarabb újra teljes életet élhessenek" – mondta Horváth Magyary Nóra a K&H Csoport kommunikációs igazgatója.
"A pályázatokból jól látszott, hogy gyakran van szükség olyan apróbbnak tűnő, de annál hasznosabb eszközökre, berendezésekre, mint a mentősöknél a gyermek sürgősségi táska vagy a gerinchordágy, a kórházi osztályoknál a vérnyomásmérő és véroxigénszintmérő vagy a vénaszkenner. A nagyobb műszerek között pedig gyakran találkozhattunk CTG készülékkel vagy a betegőrző monitorral. Jól látható, hogy ezek olyan mindennapos használatú eszközök, amelyeknél nagyon sokat számít a megbízható működés és a korszerű technika" – mondta Dr. Mészner Zsófia, az Országos Tisztifőorvosi Feladatokért Felelős Helyettes Államtitkári Titkárságának főosztályvezető helyettese, a K&H gyógyvarázs oszlopos zsűritagja.
A 2017-es K&H gyógyvarázs műszerbeszerzési pályázat nyertesei
Kövesse az Egészségkalauz cikkeit a Google Hírek-ben , a Facebook-on, az Instagramon vagy a X-en, Tiktok-on is!