placeholder

Terápia: csontok és ízületek fertőzései, és kezelésük

Átlagos gondolkodásunknak meglepő, hogy a csontokat és ízületeinket és érheti, érintheti fertőző megbetegedés (oszteomielitisz). A csontrendszer normál állapotban ellenáll a fertőzéseknek, de egy sérülés, műtét, idegentest jelenléte, vagy pl. egy protézis beültetése már elegendő lehet, hogy megbontsa a csontrendszer belső egyensúlyát, integritását. Hajlamosíthat erre a művesekezelés vagy az intravénás (i.v.) kábítószerhasználat is.

placeholder

Kétséges a D-vitamin csontvédő hatása egészségeseken?

Kétségbe vonta a D-vitamin csontvédő hatását egészséges emberek esetében egy új, átfogó új-zélandi kutatás. Az Aucklandi Egyetem kutatói 23 korábbi tanulmány több mint négyezer résztvevővel felvett adatait elemezték - tudósított a BBC hírszolgálata a The Lancet című orvosi hetilapban megjelent kutatásról. Minden elemzett tanulmány a D-vitamin étrend-kiegészítő egészséges felnőttek csontsűrűségére gyakorolt hatását vizsgálta.

placeholder

Fogyókúra - egészséges csontok - tejtermékek

Egy friss tanulmányból az derül ki, hogy a rendszeres testmozgással kombinált több, főként tejtermékekből származó fehérjét tartalmazó, kalória- és szénhidrátszegény étrend gyakorolja a legjobb hatást a csontok egészségére a túlsúlyos és elhízott nők esetében.

placeholder

D-vitaminnal, nemcsak a csontokért!

Nem fejlődnek épségben azoknak a gyerekeknek az ütőerei, akiknek nem jut elégséges D-vitamin a szervezetébe. A meglepő és újszerű eredményt az Amerikai Kardiológus Társaság idei kongresszusán ismertették Kansas City Gyermekklinikájának orvosai.

placeholder

Őssejtterápiával -a csonttörések gyógyulásáért!

Az inzulinszerű növekedési faktorral (IGF) kombinált őssejterápia segítheti a csonttörések gyógyulását, ezt mutatták állatkísérletes vizsgálatok eredményei.

placeholder

Osteomyelosclerosis

Ismeretlen eredetű, a csontvelőt érintő súlyos megbetegedés. Jelenleg még nem gyógyítható, ám a terápia sokat javíthat a beteg életminőségén. Aránylag ritka betegség, a betegek nagy része 55-60 év feletti, kissé gyakoribb a férfiak körében. Általában lappangva kezdődik, a tünetek lassan alakulnak ki. Osteomyelosclerosis esetén a csontvelő elkötőszövetesedik (fibrózis), a vérképző őssejtek helyét pedig rostos szövet foglalja el, így azok kiszorulnak a helyükről. Vérsejtekre azonban szüksége van a szervezetnek, ezért azok termelését a lép és a máj veszi át. Ezen szervek ennek következtében óriási méretűvé nőnek, és - mivel a vér sejtes elemei normális esetben nem itt termelődnek - a máj illetve a lép nem is tudja ezt a funkciót tökéletesen ellátni, a vörösvérsejtek, vérlemezkék és fehérvérsejtek száma pedig lecsökken.