Ezeket látta már?

A terhesség megszakítása tartós hormonváltozáshoz is vezethet

A családtervezés az ember életének egyik legfontosabb mozzanata, ám vannak, akik úgy estek teherbe, hogy érzelmileg, vagy anyagilag nem tudtak felkészülni a kis jövevény fogadására Ilyenkor sokan élnek azzal a lehetőséggel, hogy elvetetik a magzatot, ám ez komoly gondokat is okozhat. Nem csak arról van szó, hogy lelkileg nehéz feldolgozni egy ilyen döntést, hanem ahogyan azt dr. Bérczy Judit főorvos, a Budai Endokrinközpont endokrinológusa elmondja, akár a hormonrendszerben is tartós változásokat vonhat maga után.

Lelkileg is nagyon megterhelő

A terhesség megszakítása tartós hormonváltozáshoz is vezethet

"Az élet megszakítása komoly lelki terhet ró az emberre. Az így létrejött hatalmas negatív stressz okozta hormonreakciók már fizikális szinten elindíthatnak működési zavart a női hormonrendszerben. Kialakulhat tartósan magas prolaktin szint, mely akár daganatos elváltozást is eredményezhet az agyalapi mirigyben (hipofízisben).

A menstruációs ciklus tartósan felborulhat, mivel elmarad az érdemi tüszőérés, repedés, ez pedig a későbbiekben teherbeesési gondokat okozhat. Természetesen magának a beavatkozásnak is vannak veszélyei: sérülhet a méh, esetenként begyulladhat a hashártya, sok késői szövődménnyel a kismedencei régióban. Rendkívül ritkán még a méh eltávolítása is bekövetkezhet.

A leggyakoribb szövődmény a beavatkozás kapcsán kialakuló, majd idültté is vállható gyulladás, ami alhasi panaszokat és komoly fájdalmat okozhat. Ezenkívül előfordulhatnak összenövések, melyek lezárhatják a petevezetőket, ami szintén meddőséghez vezethet, illetve nagyobb lehet a méhen kívüli terhesség kialakulásának esélye is, ráadásul a spontán vetélések is gyakoribbak azoknál, akik terhesség megszakításon esetek át."

A lehetséges gondok nem érnek véget a kórházat elhagyva

A terhesség megszakításának szövődményei akkor is jelentkezhetnek, amikor a hölgyeknek már sikerült feldolgozniuk a traumát, és úgy döntenek, ők is és a helyzet is megérett arra, hogy babát vállaljanak. Dr. Bérczy Judit főorvos, a Budai Endokrinközpont endokrinológusa felhívja a figyelmet a később előjövő problémákra is:

"Szövődmények a következő terhesség alatt is jelentkezhetnek, például a méhszáj elégtelenség, mely koraszüléssel járhat, bár előfordulása a ma alkalmazott, korszerű módszerek mellett szerencsére ritka."

A helyzet egyes esetekben még rosszabb lehet

Azok a nők, akik PCOS-el küzdenek, tudják, hogy a teherbeesés hosszas folyamat is lehet, így még nagyobb kockázatot vállalnak, ha mégis úgy döntenek, nincs itt az ideje a babának.

"Az előzőkben vázoltak még hatványozottabban jelentenek veszélyt azon hölgyek számára, akik PCOS-ben szenvednek. Sajnos, az ilyenkor nem vállalt gyermek egy későbbi terhesség esélyét minimálisra csökkenti, ami ennél a betegségnél amúgy sem olyan egyszerű." – mondja a szakember.

Forrás: Budai Endokrinközpont

Forrás: Sajtóközlemény
Google Hírek ikon
Adja hozzá a Híreket a Google hírfolyamához