Ezeket látta már?

Mit árul el számodra a fényképen szereplő ember?

2014.08.21. Módosítva: 2015.11.04.

Sokszor felkértek már a közösségi médiában, hogy embereket ábrázoló fotókat elemezzek. Legtöbbször nem lehetett tudni, a kép milyen közegben, milyen körülmények között készült. Általában ezeket kérdezték az érdeklődők: szeret, kedvel engem az illető? Úgy néz ki, hogy a képen lévők szakítottak egymással? Több van köztük, mint barátság? Mind között a kedvencem: hazudik az illető? Válaszom e kérdésekre mindig ez volt, nem tudom megmondani önnek…

Természetes, hogy a kép kontextusa, közege, a készítés körülményeinek ismerete nélkül nem lehet (megbízható) véleményt alkotni, mondani. Megtévesztő lehet sok minden, így voltaképpen 50%-os az esély, hogy egy fotó, arckép alapján eltaláljuk az illető "jellemzőit".

Mit árul el számodra a fényképen szereplő ember?

Talán a filmek, a tévé is felelős ezért, pl. a sorozatok szereplőiről él bennünk egy kialakult kép, de ezek persze előre beállított arcok, vonások. Sokkal valószínűbb, hogy egy nem beállított, spontán kép többet eIárul valakiről, és arról, hogy két ember valójában hogyan érez egymás iránt.

A fénykép félrevezető lehet, mit gondol, mit érez, mire vágyik, mit szeretne tenni az illető, ha a fénykép, a környezet beállított, "szcenírozott". Azt sem tudjuk, mi történt a fotózás előtt, vagy közvetlenül utána.

Ha mégis arra vállalkozna valaki, hogy fotó, arckép alapján próbál valakit elemezni, 10 tanács, mire érdemes figyelni ilyenkor.

A kontextus, közeg: Mikor és hol készült a fotó, ki fotózott (ismerős, ismeretlen), mi történt az illetővel a fotó készítése idején, és azután?

Nyilvános, vagy privát esemény volt, hányan voltak jelen körülbelül? Hírességek, politikusok, művészek stb. fotói általában mindig előre jól megrendezett körülmények között zajlanak.

Tudott róla az illető, hogy fotózzák, vagy lesifotó készült róla? Ez már önmagában is óriási különbség...

Mi történt a fotózás előtt? Másképpen: a fotón látható arckifejezés 5-10-20 perccel korábban történt eseményekre reagál? Az ember ezeket nem tudja palástolni, és akár még órák múlva is az arcára kiül egy-egy esemény utóhatása nonverbális érzelemként. Így azt a kérdést is fel kell tennünk, stressz vagy öröm érte az illetőt a fotózás előtt?

Ha a kép alanya félénk, vagy befelé forduló, ellenállt-e annak hogy valaki lefényképezze? Ismerek olyan embereket, akik pl. állandóan mosolyognak (ez persze csak felvett szokás), de ahogy fényképezik őket, egyből megmerevednek a vonásaik, nem szeretik a fotózást.

Szereti-e az illető, hogy fotózzák, hozzá van-e szokva ehhez? Ez azért is fontos, mert politikusoknál pl. jól megfigyelhető a "maszkszerű" arc, amit tökéletesen elrejti, mit gondol az illető...

Ha úgy látjuk a fotón, hogy az illető kényelmetlenül érzi magát, vagy távolságtartó, gondolkozzunk el azon, mi lehet az oka ennek. Csak a fotózás ténye miatt, a fotós személye zavarja, vagy azok, akikkel együtt szerepel a képen? A való életben nagyon idegesítő lehet pl. a családi fotósok örökös "terelgető" hadművelete, álljanak ide, álljanak oda, mosolyogjanak stb., ez egyes embereket meglehetősen zavarhat.

A hétköznapi viselkedés megjelenései a képeken is igen jellemzőek. A mosoly, a kéztartás, a fejbillentés mind-mind jelezheti, hogy az illető kellemesen érzi magát, az egymás mellett állók csípőinek érintkezése szintén, a kéz csak ujjvéggel érintése, az ökölbeszorított kéz távolságtartásra utal, az álló helyzetben keresztezett lábak komfortérzetet jeleznek, és még lehetne sorolni, mi minden olvasható leg csak ezekből a jelekből. Érzékelhető, kedvelik, szeretik egymást (a fotóssal, vagy a másik szereplővel) vagy az illető/k kellemetlenül érzik magukat.

A lesifotózás, és annak észrevétele, nagyon idegesítő lehet, főleg a celebek esetén, senki sem szereti, ha egész nap a lakása, háza körül őgyelegnek egy hatásosan elkapott sajtófotó kedvéért.

Néhány szó az újabban elharapózott szelfi /selfie őrületről. Az önfotózási hullám a közösségi médiában terjedt el villámgyorsan, számos hátránya van. Ezek általában rossz minőségű, kis felbontású, zavaró elemeket is tartalmazó képek. Több arc, igen közelről, és a test többi része levágódik a képről... Érdemes tudni, hogy egyes testrészek jelenléte sokkal többet elárul az igazi érzelmekről, mint az arc önmagában (lásd még testbeszéd).

Ne feledjük: ha egy fényképet nézünk-látunk, ez az időből kiragadott pillanat, ami egyáltalán nem biztos, hogy annak valódi tartalmára reagál. A kép alanya lehet, hogy épp a környezetére reagál, vagy arra, mi történt vele az előző percekben, vagy ami várja, ha véget ért a fotózás, ki van még jelen a helyiségben, hogy érzi magát épp az adott pillanatban, de az arckifejezés valódi oka még ezek ismeretében is sokszor rejtve marad.

Ezért is legyünk mindig óvatosak egy embert ábrázoló fénykép elemzésekor, és sose lépjünk tovább annál, ami logikusan következik magából a fotóból. Legyünk óvatosak, főleg ha valaki azt kérdezi tőlünk: "szerinted hazudik az illető?"

http://www.psychologytoday.com/blog/spycatcher/201405/what-can-you-learn-about-someone-just-photo

Forrás: Psychology Today
Google Hírek ikon
Adja hozzá a Híreket a Google hírfolyamához