Ezeket látta már?

Watson – és a klinikai döntéshozatal (új kor hajnalán?)

Egy szakértő szerint a jelenlegi orvosi tudás csak mintegy 20%-a evidencia alapú a betegségek diagnosztikáját és kezelését illetően. Mi ennek az eredménye? Minden ötödik diagnózis hibás vagy nem teljes, és amerikai (USA) adatok szerint minden évben kb. 1,5 millióra tehető a gyógyszeres kezelésekkel kapcsolatos hibák aránya. Az klinikai orvostudomány döntéshozatali tevékenysége egyre komplexebb, hogyan lehet tehát a mai körülmények között a leghatékonyabban dolgozni?

A klinikai döntések számára a kellő információ elérhető: orvosi szaklapok tömege ontja a felfedezésekkel, új kezelési eljárásokkal kapcsolatos közleményeket, nap mint nap. A klinikai esetleírások is számos támpontot adnak.

Watson – és a klinikai döntéshozatal (új kor hajnalán?)

A rendelkezésre álló igen nagy mennyiségű elektronikus betegadat is a tudás mély kútját jelentheti. Érvelhetnénk azzal, hogy ilyen mértékű és mennyiségű tudás/bázis mellett elkerülhetőbbek lennének a téves-hibás diagnózisok és kezelések.

A klinikai orvoslással, orvostudománnyal kapcsolatos információ kb. öt évente megduplázódik (!) a probléma az, hogy ezen adatok általában nem strukturáltak. Az orvosok számára elképzelhetetlen hogy minden szaklapot naprakészen elolvassanak, csak a legújabb közleményeket illetően is 81%-uk egy felmérésre azt válaszolta, hogy havonta mintegy – és nem több mint – 5 órájuk jut a szaklapok tanulmányozására.

A számítógép-használat ebben segíthet, de a jelenlegi rendszerek fejlődőképessége korlátozott. A szaklapi közlemények nyelvezete viszont "természetes", azaz nem strukturált, eredeti formájában adatbázisként nem alkalmazható. A nyelvezet implicit, pontos értelmezése ilyen módon nem megoldható. Az emberi nyelv elemeinek értelmezése sok tekintetben attól függ, milyen szövegkörnyezetben hangzik el egy mondat, állítás, és hogyan került diszkutálásra, tényszerűen, fikcióként vagy esetleg ezek kombinációi formájában.

Watson – és az egészségügyi kihívások

Watson, az IBM szuperszámítógépe természetes nyelvi készségeket alkalmaz, hipotéziseket, és klinikai evidenciákat tartalmaz, amelyek segítik a klinikai döntéshozatalt. Watson így diagnosztikus és terápiás döntéstámogatásra alkalmas. Az orvos a megfelelő tünetek, és egyéb adatok betáplálását követően felteszi kérdését a rendszernek. Watson az inputokat feldolgozza, azonosítja a kulcsfontosságú információkat. Orvosi terminológia alkalmazásával kiterjesztésre kerültek a gép nyelvi képességei.

Watson ezt követően végigkutatja a betegadatokat, az anamnézist, a jelenlegi kezelést, diagnosztikus tesztekkel kapcsolatos meglévő adatokat. Mindezen információ alapján hipotéziseket gyárt, és azokat elemzi. Az elemző munka során Watson tanulmányozza a terápiás irányelveket, az elektronikus beteglapok adatait, az orvosok és nővérek feljegyzéseit, a kutatási, klinikai vizsgálati adatokat, a vonatkozó szaklapi cikkeket, és (amennyiben vannak) a beteg szubjektív beszámolóit is.

Watson mindezt követően megadja a lehetséges diagnózisok listáját, azzal a megjegyzéssel, hogy melyik diagnózisnak mennyi a valószínűsége, megbízhatósága.

Lássunk egy példát Watson működésére, a daganatos betegségek ellátását illetően.

A Texasi Egyetem MD Anderson Cancer Center anyagából

Az egyetem daganatos betegségekkel foglalkozó központját a világ legjobbjai között tartják nyilván a kutatás, oktatás, megelőzés és kezelés terén egyaránt.

A texasi Houstonban lévő klinikán évente több mint 100 000 beteget látnak el. A klinikán óriási mennyiségű információ fut át az onkológiai tényekkel és adatokkal kapcsolatosan. Ezen adatok feldolgozása nagy kihívást jelent a szakemberek számára. Az értékes adatok számos esetben a kutatók és klinikusok feljegyzéseiben, vagy akár csak "fejében" maradnak, sok esetben így nem tudnak hasznosulni.

Sok esetben távoli intézetek távoli számítógépeiben tárolják az elektronikus betegadatokat, amelyeket a houstoni intézmény így nem tud felhasználni a klinikai döntések kialakításakor.

Ezért folyamodtak az IBM Watson elnevezésű szuperszámítógépének alkalmazásához. Az MD Anderson központban működő onkológiai döntési tanácsadó (Oncology Expert Advisor, OEA) Watson segítsége révén működik. Egyesíti magában az intézet kutatóinak és klinikai orvosainak tudásanyagát, és segít a diagnosztikus-terápiás döntések létrehozásában.

Mi várható e területen Watson működésétől?

Segíti az orvosokat az egyes betegek számára legalkalmasabb terápiás lehetőségek megtalálásában (személyre szabott kezelések).

Meggyorsíthatja a kutatási eredmények klinikai gyakorlatba való átültetését.

A klinikai evidenciák alapján betekintést enged az orvosok számára a különféle betegcsoportokon, kohorszokon nyert vizsgálati eredményekbe, azok hatásosságába.

Elsőként a leukémiákkal kapcsolatos döntéshozatalba került bevonásra Watson, ahol a kezelések kialakításával, megfigyelésével és finomhangolásával kapcsolatosan ad tanácsokat. Az OE

A sokkal átfogóbb képet tud nyújtani egy-egy betegről, komplex módon értelmezi a beteg adatait minden tekintetben. Fontos még, hogy az orvos számára esetleg rejtve maradt információkat is napvilágra hozza, ami segíthet a döntéshozatalban.

http://www-03.ibm.com/innovation/us/watson/watson_in_healthcare.shtml

Forrás: IBM
Google Hírek ikon
Adja hozzá a Híreket a Google hírfolyamához