Ezeket látta már?

Gyakran csípi meg a szúnyog? Ezt az egyszerű trükköt érdemes bevetnie

szúnyog, bogár, rovar csípés

Kutatók azt vizsgálták, milyen illat riaszthatja el a szúnyogokat.

Dobson Szabolcs gyógyszerengedélyeztetési szakértő csoportjában egy új tanulmányra hívta fel a figyelmet.

"Egy új kutatás elemezte a szappanillat, a test egyedi szagjellemzői és a szúnyogok vonzereje közötti Bermuda háromszöget.

Az eredmények szerint egyes szappanok a test illatával keveredve fokozták a szúnyogok érdeklődését. Viszont a kókusz illatú szappanok voltak a leghatékonyabbak a szúnyogok elriasztásában. A kutatók tovább szeretnék vizsgálni, miért vonzzák a szúnyogokat a szappanban lévő bizonyos vegyi anyagok" - emelte ki posztjában a Dobson, majd hozzátette, hogy a szakértők azonban megjegyzik, hogy egyetlen szappan sem olyan hatékony, mint egy megfelelő szúnyogriasztó.

Szúnyogcsípés után viszketés: mit lehet tenni?

Ha már valakit megcsípett a szúnyog, akkor is lehet csillapítania viszketést. Dobson Szabolcs egy korábbi bejegyzésében írt arról, hogy hatásos-e a szúnyogcsípés utáni kínzó viszketés enyhítésére a levocetirizin nevű allergia elleni szer:

"A levocetirizin hatóságilag engedélyezett javallata felnőtteknél és 6 éves, illetve idősebb gyermekeknél az alábbi: allergiás nátha/rinitisz (beleértve az év bizonyos szakában rendszeresen visszatérő allergiás náthát is), valamint csalánkiütés (urtikária). Vagyis rovar-, ezen belül szúnyogcsípésre engedélyezett javallata nincs.

Mindazonáltal klinikai vizsgálatok történtek ezzel a gyógyszerrel. Egy 2006-ban közölt tanulmányban 5 mg levocetirizint (ami egyébként a cetirizin nevű hatóanyag a lineárisan polarizált fényt balra forgató optikai izomerje) hasonlítottak össze placebóval 30 olyan felnőtt önkéntesen (27 nő, 3 férfi, életkortartomány 19-64 év, átlegéletkor 37,5 év), akik fokozottan érzékenyek voltak a szúnyogcsípésre.

A résztvevők 4 napon át szedtek napi 1x5 mg levocetirizint vagy placebót reggel 8 órakor; a 3. napon 12-15 óra között valamikor az alkarjukra ráraktak két szúnyogot (Aedes aegypti), akik habozás nélkül meg is csípték őket. A kutatók 28 személyen 15 perc múlva, míg 8 személyen 24 óra múlva is figyelték a csípés méretét és a viszketés erősségét. A levocetirizin hatására a csípés mérete 60%-kal, míg a viszketés erőssége 62%-kal csökkent a placebóhoz képest. A cetirizin a csípés iránti érzékenységgel arányosan volt hatásos (vagyis a legérzékenyebbeknél a leghatásosabb). Ezen felül még 24 óra múlva is tartott a hatása: a bőrkiemelkedés átmérőjét 71%-kal, a viszketését 56%-kal csökkentette. A levocetirizin csoportból 5 esetben, a placebo-csoportban 1 esetben jelentkezett mellékhatásként enyhe álmosság.

https://www.cell.com/.../fulltext/S2589-0042(23)00744-7...

Olvasta már?

Ilyen bogarak élhetnek a párnájában

Kövesse az Egészségkalauz cikkeit a Google Hírek-ben, a Facebook-on, az Instagramon vagy a Twitter-en is!

<KÖVETKEZŐ CIKK>

Mi a Tünetkereső? Ingyenes tünetellenőrző, ami percek alatt segíthet beazonosítani a problémáját!



EGÉSZSÉGKALAUZ DOSSZIÉ mappa

#rovarcsípés


Forrás: Egészségügyi szakirodalmi tallózó
Google Hírek ikon
Adja hozzá a Híreket a Google hírfolyamához