Ezeket látta már?

Rájöttek, milyen ételszínezékek, adalékok károsíthatják a beleket

milyen ételszínezékek, adalékok károsíthatják a beleket

Gyakran használt élelmiszer-összetevők lehetnek előnytelen hatással ránk. Ez a két nanorészecske a hibás.

Az ételszínezékek és a csomósodást gátló anyagok potenciálisan károsíthatják a bélrendszert – figyelmeztetett a Rizikometer, mely az élelmiszeripari trendeket és kockázatokat vizsgálja. Hivatkozva a New Food cikkére, rámutattak, hogy ezek az összetevők fém-oxid nanorészecskéket tartalmazhatnak, ami problémát jelenthet.

Az új kutatás szerint az élelmiszer-színezékekben és csomósodást gátló anyagokban lévő nanorészecskék „károsíthatják az emberi bélrendszer egyes részeit”.

A Cornell és a Binghamton Egyetem tudósai szerint

  1. a titán-dioxid
  2. és a szilícium-dioxid

az a két nanorészecske, amelyeket általában élelmiszerfestékekben használnak, s amelyek „negatívan befolyásolhatja a bélműködést”.

„Negatív hatással vannak a kulcsfontosságú emésztést és felszívódást elősegítő fehérjékre” – mondta el Elad Tako, a Cornell élelmiszertudományi docense.

A kutatás elvégzéséhez a tudósok az ember számára megfelelő dózisú titán-dioxidot és szilícium-dioxidot használtak laboratóriumuk in vivo rendszerben, amely „az emberi testéhez nagyon hasonló egészségügyi választ képes produkálni”.

Ezt követően a kutatók csirketojásokba fecskendezték a nanorészecskéket. Amikor a csirkék kikeltek, a tudósok változást észleltek a funkcionális, morfológiai és mikrobiális biomarkerekben a vérben, a nyombélben és a vakbélben is.

„Napi rendszerességgel fogyasztjuk ezeket a nanorészecskéket” – magyarázta Tako. „Nem igazán tudjuk, mennyit fogyasztunk, és nem igazán ismerjük ennek a fogyasztásnak a hosszú távú hatásait. Most sikerült bemutatnunk néhány ilyen hatást, ami kulcsfontosságú a gyomor-bélrendszer egészségének és fejlődésének megértéséhez."

A tudósok az eredmények ellenére sem követelik e nanorészecskék élelmiszerfestékekben való felhasználásának betiltását.

„Egyelőre az volt a cél, hogy felhívjuk rá a figyelmet, s hogy legyenünk tisztában a helyzettel. Mi csupán megnyitjuk az ajtót a viták előtt.” - mondta Tako. „A tudomány dolga és felelőssége, hogy további vizsgálatokat végezzen ezügyben. ”

Kövesse az Egészségkalauz cikkeit a Google Hírek-ben, a Facebook-on, az Instagramon vagy a Twitter-en is!

<KÖVETKEZŐ CIKK>

Rákkezelés: ez a baj az immunterápiával! Magyar kutatók már 17 éve szóltak

Mi a Tünetkereső? Ingyenes tünetellenőrző, ami percek alatt segíthet beazonosítani a problémáját!



EGÉSZSÉGKALAUZ DOSSZIÉ mappa

kutatás

Forrás: EgészségKalauz
Google Hírek ikon
Adja hozzá a Híreket a Google hírfolyamához