Ezeket látta már?

Gyermekágyi depresszió... miért?

Vizsgálat
2010. június 25. 14:55
Módosítva: 2015. november 04. 13:49

Új magyarázat a gyermekágyi depresszióra- előrelépések a kezelésben is. A szülést követő héten a kismamák 70 százaléka tapasztal lehangoltságot. A többségnél gyorsan múlnak a tünetek, ám 13 százalékuk kezelést igénylő depressziótól szenved.

A szülés utáni, szakszóval posztpartum depresszió jelentős epizód a nők életében, amely négy héttel a szülést követően jelentkezik, mondhatni népegészségügyi probléma. Nehéz megérteni, hogy miért kerül maga alá röviddel a szülést követően a nők közel háromnegyede. Nagymértékű lehangoltság, gyors hangulatváltozások, izgatottság, álmatlanság, étvágytalanság és irritábilitás a leggyakoribb panaszok ebben az időszakban.

vajudas-terhes-no-280-d000008E8625b1083aa42

Forrás: EgészségKalauz


Eddig is ismert volt, hogy hátterében biológiai okok is vannak, feltételezték az ösztrogén nevű női nem hormon szintjének szerepét, közvetlenül a szülés utáni három-négy napban az ösztrogén szintek század-ezred részükre esnek vissza. A lipcsei Julia Sacher és a torontói Jeffrey H. Meyer közös kutatása most rámutatott, hogy a depresszió pontos oka a női agyban közvetlenül a szülés után megnövekvő ún. MAO-A (monoamino-oxidáz-A) enzim működés.

Az ösztrogénszintek csökkenésével arányos a MAO-A enzim-szint növekedése a kismamák agyában. Ezt az enzimet nagyobb mennyiségben találhatjuk meg az úgynevezett gliasejtekben (idegrendszeri támasztósejtek), illetve a monoamint termelő idegsejtekben. Az enzim szerepe, hogy lebontsa a különböző ingerület-átvivő anyagokat, neurotranszmittereket (serotonint,dopamint és norepinephrint). Ezek az anyagok az idegsejtek közötti információáramlásban játszanak szerepet, befolyásolják a kedélyállapotot. Ha szintjük alacsony, lehangoltnak érezzük magunkat, a későbbiekben pedig megnő a depresszió kockázata.

Sacher és Meyer PET-CT segítségével mérték radioaktív technikával jelölt MAO-A enzim szintjét nőkben. Kiderült, hogy az enzim 43 százalékkal aktívabb volt a frissen szült kismamák agyában, mint a kontroll csoportban, amelybe régen vagy nem szült nők tartoztak. Az enzimszint-növekedés az agy általuk megfigyelt összes területén megfigyelhető volt, a legmagasabb értéket a szülést követő ötödik napon mérték - a kedélyállapot ténylegesen is ekkor a legrosszabb.

Ennek alapján a kutatók új neurobiológiai modellt javasoltak a posztpartum depresszió értelmezésére, kezelésére. Meg lehet próbálni a megnövekedett MAO-A szint gyógyszeres csökkentését illetve az ingerületátvivő anyagok növelésével a kedélyállapotot javítása érdekében. Nagy nehézséget okot, hogy olyan gyógyszereket kell fejleszteni, amelyek mellett lehet szoptatni.

Sacher szerint "az eredmények biztatóak arra vonatkozóan, hogy a súlyos gyerekágyi lehangoltság megelőzhető. Ez egyben a szülést követő depresszió megelőzésében és kezelésében is segítség lesz majd". Kutatási eredményeiket az Archives of General Psychiatry május 26.-i számában tették közzé.

Kövesse az Egészségkalauz cikkeit a Google Hírek-ben , a Facebook-on, az Instagramon vagy a X-en, Tiktok-on is!

Forrás: Medipress
# diagnózis # női betegségek # pszichés betegségek # terhesség

TÜNETKERESŐ

pulzus ikon

Milyen betegségre utalhatnak a tünetei?

keresés

Keresés, pl. fejfájás

Írja be a keresőmezőbe a tünetet vagy kattintson a testmodellen arra a testrészre, ahol a tüneteket észleli.

emberi test ábra

Mi a tünetkereső?

Ingyenes tünetellenőrző, ami percek alatt segíthet beazonosítani a problémáját!

Adja hozzá a Híreket a Google hírfolyamához
Tünetkereső illusztráció Tünetkereső Orvos válaszol illusztráció Orvos válaszol Gyógyszerkereső illusztráció Gyógyszerkereső Kalkulátorok illusztráció Kalkulátorok

Extra ajánló

Értesüljön legújabb híreinkről hírlevelünkből

Legnépszerűbb

egészségkalauz logo

TÜNETKERESŐ

pulzus ikon

Milyen betegségre utalhatnak a tünetei?

keresés

Keresés, pl. fejfájás

Keresés