Ezeket látta már?

Szponzorált tartalom

Ismerje fel időben a méhnyakrákot! Ezek a korai jelek

Extra ajánló
2025. március 06. 13:03
Fotó: Shutterstock

A méhnyakrák a nők egyik leggyakoribb daganatos megbetegedése világszerte, és évente több százezer életet követel. Magyarországon is komoly egészségügyi problémát jelent, azonban korai felismeréssel és megfelelő kezeléssel megelőzhető és gyógyítható a betegség.

Ha a méhnyakrákot időben felismerik, a gyógyulási esélyek nagymértékben megnőnek. Mivel azonban korai stádiumban legtöbbször nem észlelhetők tünetek, óriási jelentősége van a rendszeres nőgyógyászati vizsgálatoknak, az egészséges életmódnak és a HPV (humán papillomavírus) elleni védőoltásnak. Mutatjuk, miért.

A méhnyakrák kialakulásának okai

A méhnyakrák legfőbb oka a HPV-fertőzés, amely az esetek több mint 90%-ában felelős a kóros elváltozások kialakulásáért. A vírusnak több típusa létezik, közülük néhány alacsony kockázatú (például a nemi szemölcsökért felelős törzsek), míg mások – például a HPV-16 és HPV-18 – magas kockázatúak, és hosszú távon daganatos megbetegedést okozhatnak.

A HPV-fertőzés megelőzésében kiemelt szerepe van a védőoltásnak, a rendszeres nőgyógyászati vizsgálatoknak, és mivel szexuális úton terjed, a biztonságos szexuális életnek. A HPV-fertőzés azonban önmagában még nem jelent automatikusan méhnyakrákot! A szervezet immunrendszere – megfelelő támogatás mellett és enyhébb fokú méhnyaki elváltozások esetén – 2 éven belül képes lehet önállóan legyőzni a fertőzést, ha azonban a vírus ennél hosszabb ideig, tartósan jelen van a méhnyak sejtjeiben, az idővel kóros állapotot idézhet elő.

A méhnyakrák korai jelei

A HPV-fertőzés, illetve a méhnyakrák a korai stádiumában gyakran nem okoz tüneteket, ezért a rendszeres szűrővizsgálatok kulcsszerepet játszanak a betegség megelőzésében. Ha a daganatos sejtek már jelen vannak a méhnyak nyálkahártyájában, az alábbi tünetek jelentkezhetnek.

  • Szokatlan hüvelyi vérzés. Ide tartozik a menstruációk közötti vérzés, a szexuális együttlét utáni vérzés, illetve a menopauza utáni vérzés.
  • Megváltozott hüvelyi folyás. Kellemetlen szagú, szokatlan állagú vagy színű folyás is utalhat kóros elváltozásra.
  • Fájdalmas szexuális együttlét. Ha a közösülés fájdalmat okoz, az jelezhet méhnyaki problémákat.
  • Kismedencei fájdalom. Állandó vagy visszatérő fájdalom a has alsó részén, amely nem köthető egyértelműen a menstruációhoz.
  • Vizeletürítési panaszok. Ha a daganat már előrehaladottabb, nyomást gyakorolhat a húgyhólyagra, ami fájdalmas vagy nehézkes vizeletürítéshez vezethet.

Mit tehetünk, ha észleljük a tüneteket?

A fenti tünetek észlelésekor haladéktalanul orvoshoz kell fordulni, aki elvégzi a szükséges vizsgálatokat.

  • Citológiai szűrés. Ennek során a nőgyógyász által a méhnyakról vett kenetből állapítják meg, hogy van-e, illetve, hogy milyen eredetű és fokú a sejtelváltozás.
  • HPV-teszt. Itt is kenetből végzett vizsgálattal mutatják ki, hogy a vírus jelen van-e a szervezetben, illetve mely típusa okozza a méhnyaki elváltozásokat.

Kóros vagy bizonytalan kenetértéket követően egy bizonyos várakozási idő (ez általában 3 vagy 6 hónap) után újabb kenetvétellel a fenti teszteket meg kell ismételni. Pozitív tesztek esetén műszeres vizsgálatok következhetnek.

  • Kolposzkópia. A méhnyak és a méhszáj részletesebb állapotfelmérése egy speciális mikroszkópos vizsgálattal.
  • Biopszia. Ha a fentiek alapján gyanús elváltozás észlelhető, a méhnyaki tájékról szövettani mintát vesznek, amelyet laboratóriumban elemeznek. A szövettani diagnózis értéke adja meg, hogy a rendellenes sejtek a méhnyak nyálkahártyájának mekkora részét és milyen mélyen érintik.

A méhnyakrák megelőzése

A méhnyakrák és az ezt megelőző HPV-fertőzés elkerülésében, illetve leküzdésében nagyon fontos az egyéni felelősség és a tudatos életmód.

  1. 1 HPV elleni védőoltás. Az úgynevezett elsődleges (primer) megelőzési lehetőség a HPV-vakcina, amely biztonságos és hatékony védelmet nyújt a legveszélyesebb HPV-törzsek ellen. Az oltás már fiatal korban is beadható – Magyarországon a 13 éves, 7. osztályos korosztálynak ingyenes –, de később is érdemes élni vele.
  2. 2 Rendszeres nőgyógyászati szűrés. A rendszeres, éves – HPV-fertőzés esetén gyakoribb – nőgyógyászati szűrés a másodlagos (szekunder) megelőzési módszer a megbetegedés korai stádiumának felismeréséhez. A HPV-teszt nem része a normál citológiai vizsgálatnak, ám 30 év felett javasolt ezt is rendszeresen elvégeztetni.
  3. 3 Biztonságos szexuális élet. Mivel a HPV-fertőzés szexuális úton terjed, az óvszer használata csökkenti a fertőzés kockázatát, bár nem nyújt teljes védelmet. Nagyobb veszélynek vannak kitéve azok, akik gyakrabban váltogatják a partnereiket.
  4. 4 Egészséges életmód. Az erős immunrendszer fontos szerepet játszik a HPV-fertőzés legyőzésében, a vírus kitisztulásában a szervezetből. A dohányzás mellőzése, a megfelelő táplálkozás, a rendszeres testmozgás és a stresszmentes életmód hozzájárul a szervezet természetes védekező rendszerének hatékony működéséhez.
  5. 5 Tájékozódás és tudatosság. Minél többet tudunk a betegséggel kapcsolatban, annál könnyebben ismerhetjük fel a korai jeleket, és annál többet tehetünk a megelőzésért és saját gyógyulásunkért. Tájékozódjunk hiteles és megbízható forrásból!

Kövesse az Egészségkalauz cikkeit a Google Hírek-ben , a Facebook-on, az Instagramon vagy a X-en, Tiktok-on is!

Forrás: EgészségKalauz
# Harc a HPV ellen # HPV # nőgyógyászati szűrés # Colpofix # Colpofix hüvelyi gélspray

TÜNETKERESŐ

pulzus ikon

Milyen betegségre utalhatnak a tünetei?

keresés

Keresés, pl. fejfájás

Írja be a keresőmezőbe a tünetet vagy kattintson a testmodellen arra a testrészre, ahol a tüneteket észleli.

emberi test ábra

Mi a tünetkereső?

Ingyenes tünetellenőrző, ami percek alatt segíthet beazonosítani a problémáját!

Adja hozzá a Híreket a Google hírfolyamához
Tünetkereső illusztráció Tünetkereső Orvos válaszol illusztráció Orvos válaszol Gyógyszerkereső illusztráció Gyógyszerkereső Kalkulátorok illusztráció Kalkulátorok

Extra ajánló

Értesüljön legújabb híreinkről hírlevelünkből

Legnépszerűbb

egészségkalauz logo

TÜNETKERESŐ

pulzus ikon

Milyen betegségre utalhatnak a tünetei?

keresés

Keresés, pl. fejfájás

Keresés