Hirdetés

Vigyázzon, tényleg májkárosító a meghűlésre bevett paracetamol

#paracetamol #májkárosodás #gyógyszer
2018.11.09. Módosítva: 2018.11.10.
Hirdetés

Ön is bevesz Neo-Citrant Panadollal? Ne tegye! A náthás időszakban használt szerek nagy része paracetamolt tartalmaz, ami az előírt mennyiségen felül májkárosító hatású is lehet. Mire kell vigyázni?



A meghűléses, náthás időszakban sokan fordulnak vény nélkül kapható porokhoz, cukorkákhoz, fájdalomcsillapítókhoz. Nem véletlenül: a paracetamol ugyanis az egyik leggyakrabban alkalmazott vény nélkül kapható fájdalom- és lázcsillapító hatóanyag, (nem gyógyszer, hanem hatóanyag!). Nem árt azonban az óvatosság!

Hirdetés

A paracetamol sokat emlegetett májkárosító (mellék)hatása nem "urban legend" vagy a betegtájékoztatókban csupán biztonságossági megfontolásokból felsorolt potenciális kockázatok egyike. A paracetamol nem előírásszerű alkalmazása, túladagolása tényleges kockázatot jelent: az akut gyógyszer-túladagolással összefüggő májtranszplantáció hátterében még ma is csaknem kizárólag a paracetamol (túladagolása) áll.

A paracetamol hatásos fájdalom- és lázcsillapító: ennyi az adagja

A paracetamol (acetaminofén) igazoltan hatásos láz- és fájdalomcsillapító, ami az előírásszerű adagolás betartása esetén csak kevés mellékhatással rendelkezik. Fejfájás, fogfájás, menstruációval járó fájdalom, náthához vagy influenzához köthető fej- és toroktáji fájdalom esetén egyaránt alkalmazható a hatóanyag. A paracetamol számos márkanév alatt, különféle gyógyszerformákban érhető el Magyarországon: tabletták, kapszulák oldatkészítésre szolgáló porok, kúpok is találhatók köztük.

Napi 4 szem gyógyszer a tolerálható adag

A felnőtteknek szánt készítmények 1-1 adagja általában 500-1000 mg paracetamolt tartalmaz. A biztonságossági szempontokat szem előtt tartva felnőtteknél a napi maximálisan bevehető dózis 4000 mg,- készítménytől függően ez napi 4-8 adag gyógyszer bevételét jelenti, ennek a mennyiségnek a túllépése szigorúan tilos!

Nem a paracetamol az egyedüli májkárosító hatóanyag

Mintegy 600 vegyület és gyógyszer esetén májkárosító hatással kell számolni. Ezek közé tartozik a paracetamol is. Esetenként a károsodás májtranszplantációt tehet szükségessé vagy halálos kimenetelű lehet.

Májkárosodás elsősorban a paracetamol túladagolása esetén alakulhat ki. Ismertek továbbá olyan tényezők, amik a paracetamol toxicitását fokozhatják. Itt említhető az alkoholizmus, a fennálló májbetegségek, a cukorbetegség, genetikai hibák, bizonyos egyidejűleg szedett egyéb gyógyszerek vagy idősebb életkor. Ezen tényezők fennállása esetén már kisebb paracetamol adagok bevétele is súlyos májkárosodással járhat.

A májkárosodás kivédésének van ellenszere. A paracetamol okozta májkárosodás acetil-cisztein azonnali adagolásával megelőzhető lehet; mindez azonban csak kórházi, klinikai ellátás és szoros monitorozás mellett lehetséges.

Öngyilkosság is elkövethető paracetamollal

A paracetamol-tartalmú gyógyszerek vény nélkül megvásárolhatósága sokak számára a biztonságosságot is jelenti - tévesen. Hazánkban évente 30-50 paracetamolmérgezéses eset fordul elő. A véletlen túladagolás tipikusan időseknél, illetve csecsemő- és kisgyermekkorban fordul elő. Emellett, a paracetamol az öngyilkossági kísérletek során is alkalmazott eszköz. A hazai esetleírások szerint 9 g és 45 g paracetamol okozta halálos kimenetelű öngyilkossági kísérlet is ismert.

Kiderült, ki az év gyógyszerésze, és melyik a magyarok kedvenc patikája- kattintson tovább!

1. táblázat

A paracetamol előírásszerű adagolása, biztonságosan alkalmazható dózisai


Életkor

Egyszeri maximum dózis paracetamol (mg)

Napi maximum dózis paracetamol (mg)

13 év fölött

1000

4000

6 – 12 év

500

2000

1 – 5 év

240

960

Így kerülheti el a paracetamol okozta májkárosodást:

A paracetamol-tartalmú gyógyszereknél lényeges a betegtájékoztatóban megadott dozírozási séma követése.

Tudni kell, hogy milyen állapotok (pl. májbetegség, alkoholizmus) fennállása esetén ellenjavallt a paracetamol alkalmazása.

Paracetamolt többféle, különféle márkanéven forgalomba került gyógyszer tartalmaz, amik együttes szedése fokozza a túladagolás és a májkárosodás kockázatát. Például: felnőtteknél a napi 4000 mg (= 4 g) paracetamol-mennyiség könnyen túlléphető abban az esetben, ha egyidejűleg kétféle paracetamol-tartalmú gyógyszert szed a beteg (például tablettát is és porból készített oldatot is), mindegyiket napi 3000-3000 mg-os, azaz összesen 6000 mg-os dózisokban. Bár mindkét paracetamolos szert előírásszerűen szedi a beteg, az összesített dózis már túllépi a napi limitet, és fennáll a májkárosodás kockázata.

Paracetamol okozta mérgezések esetleges fellépésével csak a napi maximális dózisok (felnőtteknél napi maximum 4000 mg) többszörösének (általában legalább háromszorosának) a bevételekor lehet számolni. Ilyen mértékű túladagolás leginkább szándékosan következik be. Észszerű öngyógyszereléssel, a kezelőorvos és a gyógyszerész tanácsainak betartásával a paracetamolnak helye van a házi patikákban.

Dr. Budai Marianna PhD.

szakgyógyszerész

Paracetamol-tartalmú Magyarországon forgalmazott gyógyszerek

BEN-U-RON 40 mg/ml szirup

BEN-U-RON 500 mg tabletta

BÉRES FEBRILIN 250 mg tabletta

BÉRES FEBRILIN 750 mg tabletta

BÉRES TRINELL PRO filmtabletta

COLDREX citrom ízű por belsőleges oldathoz

COLDREX feketeribizli ízű por belsőleges oldathoz

COLDREX JUNIOR por belsőleges oldathoz

COLDREX JUNIOR szirup

COLDREX MAXGRIP citrom ízű por belsőleges oldathoz

COLDREX MAXGRIP mentol és erdei gyümölcs ízű por belsőleges oldathoz

COLDREX méz és citrom ízű por belsőleges oldathoz

COLDREX SIMPLE filmtabletta

COLDREX tabletta

CURIDOL 37,5 mg/325 mg filmtabletta

DOLORAMOL 1000 mg filmtabletta

DOLORAMOL 24 mg/ml belsőleges oldat

DOLORAMOL 500 mg filmtabletta

DOLUXIO COMBI 500 mg/12,2 mg por belsőleges oldathoz

DORETA 37,5 mg/325 mg filmtabletta

DORETA 75 mg/650 mg filmtabletta

DORETA SR 75 mg/650 mg retard tabletta

FLUNATHAN SANDOZ 1000 mg/12,2 mg por belsőleges oldathoz

FLUNATHAN SANDOZ 500 mg/12,2 mg por belsőleges oldathoz

GRIPPOSTAD C kemény kapszula

GRIPPOSTAD HOT DRINK 600 mg por belsőleges oldathoz

LOLIGRIP 500 mg/200 mg/25 mg por belsőleges oldathoz

MEXALEN 125 mg végbélkúp csecsemőknek

MEXALEN 250 mg végbélkúp kisgyermekeknek

MIRALGIN tabletta

NEO CITRAN belsőleges por felnőtteknek

NEO CITRAN Cold and Sinus por belsőleges oldathoz

NEO CITRAN MAX köptetővel por belsőleges oldathoz

NEO CITRAN MEGFÁZÁSRA ÉS KÖHÖGÉSRE kemény kapszula

PANADOL 1 g filmtabletta

PANADOL 24 mg/ml eper ízű belsőleges szuszpenzió gyermekeknek

PANADOL 500 mg filmtabletta

PANADOL BABY 24 mg/ml belsőleges szuszpenzió

PANADOL RAPID 500 mg filmtabletta

PANADOL RAPID EXTRA 500 mg/65 mg filmtabletta

PARACETAMOL ACTAVIS 10 mg/ml oldatos infúzió

PARACETAMOL KABI 10 mg/ml oldatos infúzió

PARACETAMOL SANDOZ 500 mg tabletta

PARAMAX COMP 500 mg/65 mg tabletta

PARAMAX FORTE 1 g tabletta

PARAMAX JUNIOR 250 mg tabletta

PARAMAX RAPID 500 mg tabletta

PARCODIN 500 mg/30 mg tabletta

RUBOPHEN 500 mg tabletta

RUBOPHEN COLD DUO kemény kapszula

RUBOPHEN COLD filmtabletta

RUBOPHEN THERMO 650 mg/10 mg cseresznye ízű granulátum belsőleges oldathoz

RUBOPHEN THERMO 650 mg/10 mg granulátum belsőleges oldathoz

RUBOPHEN THERMO CUKORMENTES 500 mg/10 mg citromízű granulátum belsőleges oldathoz

RUBOPHEN THERMOPLUS por belsőleges oldathoz

SARIDON tabletta

SYMPTOMED WICK Citrom ízű por belsőleges oldathoz

Tabletta antidolorica FoNo VII. Naturland

Tabletta antidolorica FoNo VII. Parma

TALVOSILEN FORTE 500 mg/30 mg kemény kapszula

TEVA-HOTMAX 500 mg/12,2 mg por belsőleges oldathoz

TEVA-MEXALEN 500 mg tabletta

TRAMCET 37,5 mg/325 mg tabletta

WICK TRIACTIN citromízű por belsőleges oldathoz

ZALDIAR 37,5 mg/325 mg filmtabletta

ZALDIAR 37,5 mg/325 mg pezsgőtabletta

Forrás: Egészségkalauz Gyógyszerkereső

Felhasznált irodalom

[1] Davern, T.J., Drug-induced liver disease (Review). Clinics Liver Disease 16, 231-245. 2012.

[2] Ferner, R.E., Dear, J.W., Bateman, D.N. Management of paracetamol poisoning. BMJ 342:d2218; 2011

[3] Hazai, E., Monostory, K., Bakos, Á., Zacher, G., Vereczkey, L. Ismét a paracetamolról. Orvosi Hetilap 142, 345-349. 2001.

[4] Daly, F.F.S., Fountain, J.S. et al. Guidelines for the management of paracetamol poisoning in Australia and New Zealand – explanation and elaboration. A consensus statement from clinical toxocologists consulting to the Australasian poisons information centres. MJA 188, 296-301. 2008.

[5] www.patient.co.uk/doctor/paracetamol-poisoning; 2014-04-11

[6] Alander, S.W., Dowd, M.D., Bratton, S.L., Kearns, G.L. Pediatric acetaminophen overdose: risk factors associated with hepatocellular injury. Arch. Pediat. Adolesc. Med. 154, 346-350. 2000.

[7] Paracetamol overdose: new guidance on treatment with intravenous acetylcysteine; www.mhra.gov.uk; 2014-04-11

Forrás: EgészségKalauz
Hirdetés