Ezeket látta már?

Legyőzni a gyógyíthatatlant: ennyivel már közelebb juttott a tudomány az ALS megértéséhez

Hírek
2025. július 25. 14:14
ALS gyógyítás kutatás

Egy, a Debreceni Egyetem Gyógyszerésztudományi Karán végzett kutatásnak köszönhetően néhány lépéssel közelebb került a tudomány az ALS nevű, jelenleg még nem gyógyítható idegrendszeri betegség legyőzéséhez. A kór felderítését és gyógyítását célzó kutatásért a Gróf Tisza István Debreceni Egyetemért Alapítvány Publikációs Díjat adományozott az ezzel foglalkozóknak.

Az amiotrófiás laterálszklerózis (ALS) egy progresszív neurodegeneratív betegség, amely az agy és a gerincvelő mozgató idegsejtjeit érinti. A kór az izmok fokozatos gyengüléséhez, sorvadásához vezet, ami kezdetben légzési nehézségekhez, nyelési problémákhoz, mozgásképtelenséghez, akár a beteg halálához is vezethet.

A gyógyíthatatlan ALS kialakulásának molekuláris oka összetett és nem teljesen ismert. A betegség diagnosztizálása ráadásul jelentős kihívást jelent, mivel tünetei sok más kórhoz hasonlóak.

A Debreceni Egyetem (DE) Gyógyszerésztudományi Kar (GYTK) Molekuláris és Nanogyógyszerészeti Tanszékén működő Lendület Genomszerkezet és Rekombináció Kutatócsoport a közelmúltban ALS betegből vett vérmintákon végzett úgynevezett integratív epigenomikai vizsgálatot.

- A DNS-variánsok és mutációk vizsgálatához klinikai exom-szekvenálást, a kromoszómális R-hurok eloszlás értékeléséhez DNS-RNS hibrid immunprecipitációs szekvenálást, a DNS-metilációs változások vizsgálatához pedig biszulfit-szekvenálást használtunk. Ezeket az adatkészleteket kombináltuk, hogy létrehozzuk a vizsgált ALS-esetekhez kapcsolódó genetikai és epigenetikai változások multiomikai adattárát – ismertette a kutatást vezető Székvölgyi Lóránt, az MTA doktora, a DE GYTK docense.

A szakember hozzátette: az adattár alkalmas arra, hogy új összefüggéseket tárjon fel az egyes betegeken belül és a teljes betegcsoportban. Az itt leírt molekuláris jellemzők várhatóan az ALS további mechanisztikus vizsgálataihoz vezetnek, fényt derítve a mögöttes genetikai és epigenetikai okokra, és elősegítve az új terápiák kifejlesztését a betegség leküzdésére.

A kutatás eredményeit összefoglaló angol nyelvű tanulmány teljes egészében itt érhető el.

Kövesse az Egészségkalauz cikkeit a Google Hírek-ben , a Facebook-on, az Instagramon vagy a X-en, Tiktok-on is!

Forrás: Debreceni Egyetem
# ALS # amiotrófiás laterálszklerózis # Kutatás # adattár

TÜNETKERESŐ

pulzus ikon

Milyen betegségre utalhatnak a tünetei?

keresés

Keresés, pl. fejfájás

Írja be a keresőmezőbe a tünetet vagy kattintson a testmodellen arra a testrészre, ahol a tüneteket észleli.

emberi test ábra

Mi a tünetkereső?

Ingyenes tünetellenőrző, ami percek alatt segíthet beazonosítani a problémáját!

Adja hozzá a Híreket a Google hírfolyamához
Tünetkereső illusztráció Tünetkereső Orvos válaszol illusztráció Orvos válaszol Gyógyszerkereső illusztráció Gyógyszerkereső Kalkulátorok illusztráció Kalkulátorok

Extra ajánló

Értesüljön legújabb híreinkről hírlevelünkből

Legnépszerűbb

egészségkalauz logo

TÜNETKERESŐ

pulzus ikon

Milyen betegségre utalhatnak a tünetei?

keresés

Keresés, pl. fejfájás

Keresés