„A látás megmentője” beszél a kutatásairól a BME-n
A látás visszaállítása optogenetikai módszerekkel címmel tart előadást május 30-án a BME-n Roska Botond professzor.
A világhírű matematikus-neurobiológus a bázeli Institute of Molecular and Clinical Ophthalmology Basel (IOB) igazgatója és a Friedrich Miescher Orvosi Kutatóintézet neurobiológiai kutatócsoportjának vezetője.
Roska Botond az az ELTE-n és a Semmelweis Egyetemen szerzett diplomát, majd a Kaliforniai Egyetemen, Berkeley-ben folytatott doktori tanulmányokat az emlősök retinájának elektrofiziológiája témakörében. A PhD megszerzése után Svájcban kezdett dolgozni, interdiszciplináris kutatócsoportot alapított a látórendszer komplex vizsgálatára.
A látás helyreállítására irányuló genetikai kísérletei nyomán 2020-ban megkapta az egyik legjelentősebb európai tudományos elismerést, a hamburgi Körber Alapítvány Körber Európai Tudományos Díját, melyet minden évben egyetlen európai tudósnak adományoznak. 2022-ben a Magyar Tudományos Akadémia külső tagjává választották, tavaly pedig „a látás megmentéséért és vak emberek látásának helyreállításáért” az orvosi Wolf-díjjal tüntették ki.
Az előadás 14 órakor kezdődik a Műegyetem Q épületének (Magyar tudósok körútja 2.) Simonyi Károly előadótermében. A belépés ingyenes, de regisztrálni kell ezen a linken.
Kövesse az Egészségkalauz cikkeit a Google Hírek-ben , a Facebook-on, az Instagramon vagy a X-en, Tiktok-on is!