Ezeket látta már?

Áttörés a rákkutatásban: megtalálták, mi lehet a rettegett népbetegség kialakulásának oka

Hírek
2024. február 23. 19:04
rákkutatás, emlőrák, krónikus stressz, kutatás

Egy olyan dolog befolyásolja az immunrendszert, amiről a legtöbben tudnak, de legyintenek rá.

A New York-i Cold Spring Harbor Laboratory kutatói felfedezték, hogy a krónikus stressz jelentősen növeli a rákos sejtek terjedését és növekedését, mivel elősegíti a neutrofilek által kibocsátott ragadós hálók kialakulását.

Ezek a hálók megkönnyítik a rákos sejtek szövetekbe való behatolását, miközben gyengítik az immunrendszer védekezőképességét - állítja a Daily Mail.

A Cold Spring Harbor Laboratory kutatói részletesen vizsgálták, hogy hogyan járul hozzá a krónikus stressz a rákos megbetegedések kialakulásához. Az emlőrákos laboratóriumi egerek vizsgálata során kimutatták, hogy a stressz hatására jelentősen megnőtt a rák továbbterjedésének kockázata. A neutrofilek nevű fehérvérsejtek kibocsátották a ragadós hálókat, amelyek elősegítették a rákos sejtek szövetekbe való behatolását.

A tanulmány nem állapította meg egyértelműen, hogy a stressz közvetlenül okozza a daganatok kialakulását, de rámutatott arra, hogy negatívan befolyásolja az immunrendszert. Kiemelte, hogy csökkenti bizonyos létfontosságú immunsejtek működését és elősegíti a tüdő környezetének olyan átalakulását, amely kedvezőbb a rákos sejtek szaporodásához.

A kutatócsoport intenzívebb tumornövekedést és terjedést figyelt meg a stresszes körülmények között tartott egereknél a tüdőben, összehasonlítva azokkal az egerekkel, amelyek nem voltak kitéve stressznek. A stresszt erős fénnyel vagy táplálékhiánnyal idézték elő.

A tanulmány rámutatott arra is, hogy a stresszhormonok, például a kortikoszteron, elősegítik a rákos sejtek terjedését és elváltozásait az egerek tüdejében. Emellett megfigyeltek egy fibronektin nevű fehérje nagyobb mennyiségű lerakódását, ami tovább segítheti a daganatos sejtek szaporodását.

A kutatók három tesztsorozat során megerősítették, hogy a stressz hatására kialakulnak a neutrofilek által kiadott DNS- és fehérje-hálók (NET-ek) a kísérleti egerekben. Ezeket a NET-eket normális körülmények között az immunrendszer a mikroorganizmusok elleni védekező mechanizmusaként használja.

A kutatók arra a következtetésre jutottak, hogy célzott gyógyszeres kezeléssel lehet lassítani vagy akár meg is lehet akadályozni a daganatos megbetegedéseket elősegítő környezeti változásokat. A kutatók szerint a jövőben a stresszkezelés kiemelten fontos lehet a rákmegelőzési stratégiában. A tanulmány eredményeit a Cancer Cell című folyóiratban tették közzé.

<KÖVETKEZŐ CIKK>

Így fedezhető fel időben az emlődaganat



EGÉSZSÉGKALAUZ DOSSZIÉ

Kövesse az Egészségkalauz cikkeit a Google Hírek-ben , a Facebook-on, az Instagramon vagy a X-en, Tiktok-on is!

Forrás: dailymail
# rákkutatás # emlőrák # krónikus stressz # Kutatás

TÜNETKERESŐ

pulzus ikon

Milyen betegségre utalhatnak a tünetei?

keresés

Keresés, pl. fejfájás

Írja be a keresőmezőbe a tünetet vagy kattintson a testmodellen arra a testrészre, ahol a tüneteket észleli.

emberi test ábra

Mi a tünetkereső?

Ingyenes tünetellenőrző, ami percek alatt segíthet beazonosítani a problémáját!

Adja hozzá a Híreket a Google hírfolyamához
Tünetkereső illusztráció Tünetkereső Orvos válaszol illusztráció Orvos válaszol Gyógyszerkereső illusztráció Gyógyszerkereső Kalkulátorok illusztráció Kalkulátorok

Extra ajánló

Értesüljön legújabb híreinkről hírlevelünkből

Legnépszerűbb

egészségkalauz logo

TÜNETKERESŐ

pulzus ikon

Milyen betegségre utalhatnak a tünetei?

keresés

Keresés, pl. fejfájás

Keresés