Ezeket látta már?

Hungarocell-faló szuperférgeket találtak a tudósok - megmenthetik a Földet

Egeszsegkalauz
2022. június 10. 08:49
szuperférgek, újrahasznosítás, hungaroszell, polisztirol, kutatás

A szuperférgek nemcsak hogy túlélték a kiadós polisztirol diétát, de még egy kis súlyt is felszedtek magukra tőle.

Csomagolóanyagok, eldobható evőeszközök, CD-tokok: ezek a polisztirolok a műanyagok legelterjedtebb formái közé tartoznak, az újrahasznosításuk viszont nem egyszerű. Túlnyomó többségük hulladéklerakókba kerül, olykor az óceánokba jut, ahol veszélyezteti a tengeri élővilágot.

Az ausztrál Queenslandi Egyetem tudósai most felfedezték, hogy a szuperférgek – a Zophobas morio sötétbogarak lárvái – szívesen étkeznek ilyen anyaggal. Könnyen lehet, hogy speciális bélenzimeik jelentik majd a kulcsot az újrahasznosításhoz.

Chris Rinke, a Microbial Genomics című folyóiratban megjelent tanulmány vezetője elmondta, hogy korábbi tanulmányokban az apró viaszférgekkel, lisztférgekkel már jó eredményeket értek el a "műanyag evés" terén. Most viszont úgy néz ki, a szuperférgekben sokkal nagyobb potenciál lehet.

A szuperférgek akár öt centiméteresre is megnőnek, több helyen tenyésztik is őket, hiszen kiváló táplálékforrás a hüllők, madarak, vagy akár emberek számára is, például Thaiföldön és Mexikóban.

Rinke és csapata három hétig különböző táplálékkal etette a szuperférgeket, egyik részük polisztirolhabot, közismert nevén hungarocellt, másik részük korpát kapott, a kontroll csoport pedig nem kapott táplálékot.

Így lehet fenntartható életet élni a járvány után >>

"Kiderült, a szuperférgek nemcsak hogy túlélnek egy polisztirol diétát, de jól is érzik magukat. Még egy kis súlyt is felszedtek az éhezéskontroll csoporthoz képest, ami arra utal, hogy a férgek energiához juthatnak a polisztirol evéséből" - mondta.

A polisztirolból tenyésztett szuperférgek rendben befejezték életciklusukat, bábokká, majd teljesen kifejlett kifejlett bogarakká váltak, ám a tesztek kimutatták, hogy a bélrendszerükben a mikrobiális sokféleség elveszett. Ezek az eredmények arra utalnak, hogy az élethez ugyan elegendő, de nem tápláló étrend számukra a polisztirol, és hosszabb távon előnytelen hatással van az egészségükre.

A csapat célja azonban nem is az, hogy férgekkel etessék meg a műanyagot: a metagenomika nevű technika segítségével azt a mikrobiális bélközösséget szeretnék kielemzni, amely megmutatja, hogy a szuperfétgek mely génkódolt enzimei vesznek részt a műanyag lebontásában, amelyet aztán nagy mennyiségben reprodukálhatnak.

Ezeket olvasta már?

Kövesse az Egészségkalauz cikkeit a Google Hírek-ben , a Facebook-on, az Instagramon vagy a X-en, Tiktok-on is!

Forrás: microbiologyresearch
# szuperférgek # újrahasznosítás # hungarocell # polisztirol # kutatás # polisztirolhab # fenntarthatóság

TÜNETKERESŐ

pulzus ikon

Milyen betegségre utalhatnak a tünetei?

keresés

Keresés, pl. fejfájás

Írja be a keresőmezőbe a tünetet vagy kattintson a testmodellen arra a testrészre, ahol a tüneteket észleli.

emberi test ábra

Mi a tünetkereső?

Ingyenes tünetellenőrző, ami percek alatt segíthet beazonosítani a problémáját!

Adja hozzá a Híreket a Google hírfolyamához
Tünetkereső illusztráció Tünetkereső Orvos válaszol illusztráció Orvos válaszol Gyógyszerkereső illusztráció Gyógyszerkereső Kalkulátorok illusztráció Kalkulátorok

Extra ajánló

Értesüljön legújabb híreinkről hírlevelünkből

Legnépszerűbb

egészségkalauz logo

TÜNETKERESŐ

pulzus ikon

Milyen betegségre utalhatnak a tünetei?

keresés

Keresés, pl. fejfájás

Keresés