Ezeket látta már?

Antibiotikum-rezisztencia: több ember halálát okozza, mint a koronavírus

Gyógyszerterápia
2022. január 24. 10:47
gyógyszer, antibiotikum, megfázás, influenza, nátha

Az antibiotikum-rezisztencia - azaz, amikor nem hat az antibiotikum - veszélyeire már évekkel ezelőtt felhívták a figyelmet a szakmai szervezetek. Ennek ellenére a probléma jelen van.

Az antibiotikum-rezisztencia súlyát szemlélteti az, hogy az antibiotikumok hatását kikerülő baktériumok több ember életét követelik évente, mint amennyi áldozat a koronavírus-pandémiához köthető. Évente közel 5 millió ember hal meg világszerte antibiotikumrezisztenciához köthetően, ez több, mint amennyit a Covid-19 követel.

Mi az antibiotikum-rezisztencia?

A baktériumok, csakúgy, mint a gombák vagy a vírusok próbálnak menekülni az ellenük intézett gyógyszeres támadások elől. Ezt úgy kivitelezik, hogy különféle módszereket fejlesztenek ki, amik lehetővé teszik azt, hogy rájuk ne hassanak az ellenük bevetett gyógyszerek: megváltoztatják a sejtfaluk áteresztőképességét, elbontják a gyógyszermolekulákat, stb. A jelenség az antibiotikum-rezisztencia, vagyis az antibiotikumokkal szembeni ellenállóképesség.

Számos baktérium, így a Streptococcus pneumoniae, a Staphylococcus aureus, a Klebsiella pneumoniae, illetve az Escherichia coli vonatkozásában is leírták a széles körű rezisztenciát a jelenleg alkalmazott antibiotikumokkal szemben. Mindez azt jelenti, hogy az előbbi kórokozók által okozott tüdőgyulladás, húgyúti fertőzés vagy bőrfertőzés több esetben nem kezelhető sikeresen a jelenleg rendelkezésre álló antibiotikumokkal, mivel azokat hiába adják, azokra nem reagálnak a fertőzések, nem gyógyulnak meg a betegek. A következmény szepszis és elhalálozás.

Évente közel 5 millió haláleset antibiotikum-rezisztenciához köthetően

Világszerte évente 1,2 millió ember veszíti életét közvetlenül antibiotikum-rezisztencia miatt, míg éves szinten 4,95 millió ember halála hozható közvetlen vagy közvetett módon kapcsolatba az antibiotikumrezisztenciával. A fertőzések egy része kórházi fertőzés, másik része otthon szerzett/kezelt fertőzés, amire nincs hatásos gyógyszer.

Az összehasonlítás kedvéért: HIV/AIDS következtében évente 680000 fő hal meg világszerte, maláriában 627000 ember veszíti életét minden évben. Az új típusú koronavírus fertőzés (Covid-19) következtében eddig, 2 év alatt, közel 5,59 millió fő veszítette életét világszerte, ami éves szinten 2,8 millió halálesetet takar.

Az antibiotikum-rezisztencia problémája nem korlátozódik a fejlődő országokra, noha tény, hogy ott markánsabban jelentkezik. Míg a fejlődő országokban az antibiotikum-rezisztencia miatt évi 100000 főre 22-24 haláleset jut, addig a fejlett országokban az arány 13 eset 100000 főre vonatkoztatva.

Ha nem lesz hatásos antibiotikum, kockázatosak lesznek a műtétek, kezelések

A helyzetet érthetően összegzi az USA Betegségmegelőzési és Járványügyi Központjának igazgatója, Dr. Thomas Frieden:

Minél többet foglalkozunk a rezisztenciával, annál jobban aggódunk. Egyes betegek számára már kiürült a gyógyszeres szekrény, az út végére érünk az antibiotikumokkal, hacsak nem lépünk sürgősen.

Előfordulhat, hogy néhány év elteltével - hatásos antibiotikumok híján - igen kockázatos lesz szervátültetéseket végezni, daganatos betegeket gyógykezelni, mert ezek a beavatkozások és terápiák olyan mértékben legyengítik az immunrendszert, hogy az képtelen lesz a fertőzésekkel szemben védekezni.

Kivitelezhetetlenné válhatnak a csípő- vagy térdprotézisműtétek, a szívbillentyű beültetések, életveszélyesek lehetnek a szív-, tüdő- és hasi műtétek, jelentős részben halálos kimenetelűek lehetnek a tüdőgyulladások. Mintha visszautaznánk az időben a középkorba.

Mit lehet tenni az antibiotikum-rezisztencia ellen?

A szakemberek azon dolgoznak, hogy az antibiotikum-rezisztencia problémáját megoldják:

  • A rezisztens baktériumok legyőzéséhez globálisan csökkenteni kellene az antibiotikum-használatot, ami lassítaná a rezisztencia kialakulását, így a jelenleg még hatásos antibiotikumok tovább maradhatnának hatásosak.
  • Egy antibiotikum-terápia során, amikor a kórokozó baktériumok elpusztítása a cél, a szervezetben élő hasznos baktériumok is áldozatul eshetnek. Ha a bélbaktériumok elpusztulnak, a bélflóra egyensúlya felborul, és a jótékony baktériumok helyét a veszélyes, rezisztens törzsek foglalhatják el. Ennek ismeretében különösen értékelendők azok a gyógyszerfejlesztési törekvések, amik a bélflórát óvó, a kórokozókat szelektíven elpusztító antibiotikumok kutatását célozzák.
  • Ösztönözni kell a gyógyszercégeket, hogy új hatásmechanizmusú antibiotikumokat fejlesszenek.
  • Alkalmas fertőtlenítőszerekkel, amik a kórházakban, orvosi rendelőkben, utazások alkalmával vagy akár otthon is alkalmazhatók, a bakteriális fertőzések kialakulása megelőzhető lehet. Olyan fertőtlenítőszerek használatára kell törekedni, amik a baktériumok ellen hatásos fegyvernek bizonyulnak, ugyanakkor az emberi szervezetre nézve egészségügyi kockázatot nem jelentenek.

Olvasson tovább! Tesztelje tudását az antibiotikumokró!

Mit tehet Ön az antibiotikum-rezisztencia ellen?

  • Az antibiotikumok csak és kizárólag baktériumok okozta fertőzések kezelésére szolgálnak. Ebből következik, hogy vírusok és gombák ellen hatástalanok. Fölösleges, és veszélyes tehát a legenyhébb nátha esetén is antibiotikum szedésére gondolni, vagy arra kérni az orvost, hogy írjon fel antibiotikumot. Kerülendő a korábbról megmaradt antibiotikum saját elképzelés alapján történő használata/adagolása.
  • Minden esetben az előírt módon és előírt ideig kell szedni az antibiotikumokat,- ez utóbbi lehet 5, 7 vagy 10 nap. Nem szabad korábban abbahagyni az antibiotikum-szedést akkor sem, ha már egy-két nap gyógyszerszedést követően javul a beteg állapota.
  • Összefoglalva: antibiotikumot csak orvosi utasításra, és kizárólag előírásszerűen szabad alkalmazni!

Dr. Budai Marianna PhD.

szakgyógyszerész

Forrás

https://www.thelancet.com/journals/lancet/article/PIIS0140-6736(21)02724-0/fulltext

Kövesse az Egészségkalauz cikkeit a Google Hírek-ben , a Facebook-on, az Instagramon vagy a X-en, Tiktok-on is!

Forrás: EgészségKalauz
# koronavírus # covid # antibiotikum # gyógyszer

TÜNETKERESŐ

pulzus ikon

Milyen betegségre utalhatnak a tünetei?

keresés

Keresés, pl. fejfájás

Írja be a keresőmezőbe a tünetet vagy kattintson a testmodellen arra a testrészre, ahol a tüneteket észleli.

emberi test ábra

Mi a tünetkereső?

Ingyenes tünetellenőrző, ami percek alatt segíthet beazonosítani a problémáját!

Adja hozzá a Híreket a Google hírfolyamához
Tünetkereső illusztráció Tünetkereső Orvos válaszol illusztráció Orvos válaszol Gyógyszerkereső illusztráció Gyógyszerkereső Kalkulátorok illusztráció Kalkulátorok

Extra ajánló

Értesüljön legújabb híreinkről hírlevelünkből

Legnépszerűbb

egészségkalauz logo

TÜNETKERESŐ

pulzus ikon

Milyen betegségre utalhatnak a tünetei?

keresés

Keresés, pl. fejfájás

Keresés