Ezeket látta már?

COPD-kalauz: kell-e antibiotikumot adni?

Gyógyszerterápia
2010. augusztus 06. 11:04
Módosítva: 2016. április 07. 12:17

A hirtelen bekövetkező súlyos állapotrosszabbodás ( exacerbáció) miatt kórházi kezelésre szoruló COPD-s betegeknél életmentő lehet az antibiotikus kezelés.

Alapvetően a COPD-s betegnek nincs szüksége folyamatos antibiotikus kezelésre.

tudo-280x200-d000006375a796d537421

Forrás: MTI


Amerikai kutatók csaknem 85.000 olyan beteg adatait elemezték, akik COPD exacerbációja miatt szorultak kórházi kezelésre az Egyesült Államok több mint 400 kórházában. A páciensek közel négyötöde (79%) kapott antibiotikumot legalább 2 napon át.

Az antibiotikumok a baktériumok által okozott fertőzésekben segíthetnek a kórokozók elpusztításában, hiszen a vírusok vagy gombák ellen hatástalanok. A COPD-s beteg hirtelen állapotromlása esetén a köpet mennyiségének hirtelen és jelentős mértékben való megnövekedése, illetve a köpet gennyessé (sárgás-zöldessé) válása utalhat bakteriális fertőzésre. Az exacerbációk jelentős részét vírusok okozzák, a baktériumok által okozott fertőzéstől azonban az első napokban olykor lehetetlen elkülöníteni.

A COPD akut exacerbációja

Az emiatt kórházi kezelésre szoruló betegeknél az antibiotikum adása csökkentette annak a valószínűségét, hogy a pácienst légzési elégtelenség miatt mesterségesen kelljen lélegeztetni. A korai antibiotikum adás csökkentette a halálozási rátát, és csökkentette a visszaesések gyakoriságát is.

Ugyanakkor az antibiotikumot kapó betegeknél – ahogy az várható is volt – gyakrabban jelentkeztek az antibiotikumokra jellemző nemkívánatos események, mint amilyen a hasmenés, vagy a normál bélflóra kiirtása miatt nagyjából minden ötszázadik betegnél (0,2%) megjelenő Clostridium difficile fertőzés, amely kimondottan súlyos hasmenéses panaszokkal jár.

Új módszer a fertőzés kimutatására

Debreceni kutatók a napokban ismertették több száz betegre vonatkozó kutatási eredményeiket a Magyar Tüdőgyógyász Társaság soproni kongresszusán éppen a COPD akut exacerbációit illetően. Dr. Brugós László a debreceni Tüdőklinika orvosa a Tüdőbeteg.hu kérdésére elmondta, hogy a súlyos bakteriális fertőzések kimutatására kifejlesztett egyik vizsgáló módszerrel, a prokalcitonin szintjének a meghatározásával a COPD-s betegeknél nem lehetett biztosan kimutatni, hogy az exacerbáció hátterében baktérium fertőzés állt-e.

A prokalcitonin szintjének az emelkedése a súlyos, szeptikus állapottal járó tüdőgyulladásokban viszont markánsan jelezte a baktérium fertőzés meglétét, gyors csökkenése pedig a kezelés hatékonyságát.

Mivel az antibiotikum adásának a késleltetése súlyos esetben a beteg életébe is kerülhet, ezért a COPD akut exacerbációinak kezelésében a rutinszerű antibiotikus kezelésnek helye van, arra viszont nincs szükség, hogy a COPD-s beteg rendszeresen vagy folyamatosan antibiotikumot szedjen.

Kövesse az Egészségkalauz cikkeit a Google Hírek-ben , a Facebook-on, az Instagramon vagy a X-en, Tiktok-on is!

Forrás: Napidoktor
# antibiotikum # diagnózis # krónikus obstruktív tüdőbetegség # légúti betegség # terápia

TÜNETKERESŐ

pulzus ikon

Milyen betegségre utalhatnak a tünetei?

keresés

Keresés, pl. fejfájás

Írja be a keresőmezőbe a tünetet vagy kattintson a testmodellen arra a testrészre, ahol a tüneteket észleli.

emberi test ábra

Mi a tünetkereső?

Ingyenes tünetellenőrző, ami percek alatt segíthet beazonosítani a problémáját!

Adja hozzá a Híreket a Google hírfolyamához
Tünetkereső illusztráció Tünetkereső Orvos válaszol illusztráció Orvos válaszol Gyógyszerkereső illusztráció Gyógyszerkereső Kalkulátorok illusztráció Kalkulátorok

Extra ajánló

Értesüljön legújabb híreinkről hírlevelünkből

Legnépszerűbb

egészségkalauz logo

TÜNETKERESŐ

pulzus ikon

Milyen betegségre utalhatnak a tünetei?

keresés

Keresés, pl. fejfájás

Keresés