Mitől büdös a kutya? És mit tehet, hogy ne legyen az
Ezek a leggyakoribb orvosi okok, amelyek miatt a kutyáknak kellemetlen lehet a szaguk.
A kutya természetes illatát minden gazdi jól ismeri – még akkor is, ha néha kissé „túl közelről” érződik. Azonban amikor a szag már zavaróvá, állandóvá vagy kifejezetten kellemetlenné válik, ideje utánajárni a miérteknek. A kutyaszag ugyanis nemcsak higiéniai kérdés, hiszen akár valamilyen egészségügyi probléma jele is lehet. A Reader’s Digest és az AKC – American Kennel Club szakértői cikkei alapján bemutatjuk, mik a leggyakoribb okai a kutyák kellemetlen szagának – és mit tehet ellene gazdiként.
Természetes „kutyaszag”: mikor normális?
A kutya bőre – akárcsak az emberé – egyedi mikrobiommal rendelkezik: baktériumok, élesztőgombák, zsírok és verejték egyensúlya alakítja ki a kutya egyedi illatát. Ez a természetes baktérium- és élesztőgomba-flóra önmagában nem ártalmas – sőt, segít megvédeni a bőrt a fertőzésektől. Nedves környezetben (eső, fürdés után) azoban ezek a mikroorganizmusok illékony vegyületeket bocsátanak ki, amit „kutyaszagként” érzékelünk. Ez teljesen normális – de ha a szag zavaróvá vagy tartóssá válik, már nem az.
A kutyaszag leggyakoribb kiváltó okai
Szagtalan kutyák nem léteznek, de számos olyan fajta van, amelynek sokkal kevésbé intenzív a természetes illata. A rendszeres takarítás otthon mindenesetre elengedhetetlen a kutyaszagok megszüntetésében.
1. Bűzmirigy-problémák
A végbéltájékon található bűzmirigyek feladata a területjelölés – de ha eltömődnek vagy gyulladás alakul ki bennük, szúrós, halszagú váladék keletkezik. Ez gyakori szagforrás, amit állatorvosi beavatkozással lehet orvosolni.
2. Fülgyulladás
A hosszú fülű fajták, mint a spánielek, különösen hajlamosak a fülgyulladásra, amelyből édeskés, szúrós szag áradhat. Gyakran váladékkal, fejrázással, vakarózással jár.
3. Szájhigiéniai problémák
A fogkő, ínygyulladás vagy akár daganat is eredményezhet kellemetlen szájszagot. Ha a fogak és az íny egészségtelenek, a szájüregi baktériumok folyamatosan bűzt termelnek.
4. Bőrproblémák
Gombás, bakteriális fertőzések, seborrhea, allergiás reakciók vagy atópiás bőrgyulladás is okozhatnak avas, dohos vagy édeskés szagot, különösen redős bőrű fajtáknál (pl. bulldogok, shar-peik).
5. Táplálkozási problémák
Az emésztési zavarok, puffadás vagy a rossz minőségű táp is előidézheti, hogy a kutya szőre, lehelete vagy végbéltájéka kellemetlenül szagoljon.
Mi más lehet még a baj?
Hormonális zavarok
Pajzsmirigy-alulműködés esetén megváltozik a bőr állaga – zsírosabb, ragacsosabb lesz –, ez szagképző baktériumok elszaporodását eredményezi.
Elhízás
Az elhízott kutyáknál a bőrrétegek között jobban megül az izzadtság, nehezebben szellőzik a bőrük – ez melegágya a fertőzéseknek és a szagnak.
Légúti fertőzések
A hosszú ideig fennálló orrváladék, mellkasi váladék, vagy eldugult orrjáratok szintén kellemetlen szagforrássá válhatnak, különösen ha a kutya nem tudja rendesen kitisztítani.
Idegen test vagy daganat a szájban
Néha egy megbúvó ételmaradék, fadarabka, vagy akár daganat is lehet az oka az elhúzódó szájszagnak.
Mit tehet Ön gazdiként?
- Rendszeres fürdetés (állatpatikában kapható, bőrtípusnak megfelelő samponnal)
- Fogápolás: heti 2–3 fogmosás, fogápoló rágók
- Fültisztítás: főként hosszú fülű kutyáknál, havonta-kéthetente
- Állatorvosi kontroll: tartós vagy újonnan jelentkező szag esetén
- Minőségi táp: jól emészthető, adalékanyagoktól mentes, fajtának megfelelő eledel
- Súlykontroll: megfelelő testmozgás és porciózott etetés
Ezeknél a tünetekre semmiképp se legyintsen
Ha a szag:
- újkeletű,
- váladékkal, vakarózással vagy gyulladással jár,
- a kutya viselkedése is megváltozik (étvágytalanság, levertség),
akkor mielőbb keresse fel állatorvosát.
A kutyaszag nem feltétlenül „hiba” – de ha kellemetlenné válik, figyelmeztető jel is lehet. Egy jól gondozott kutya nemcsak egészséges, hanem jó illatú is – vagy legalábbis nem büdös. És ez a kettő kéz a mancsban jár.
Mitől lehet büdös a kutya szája?
- 1 A kutya szájában lévő ételmaradék és baktériumok lepedékké, majd fogkővé alakulnak. Ez ínygyulladáshoz (gingivitis) vezethet, amelynek egyik első tünete a kellemetlen szájszag. Mit tehet? Rendszeres fogmosás kutyafogkrémmel, fogápoló rágók és évenkénti fogkő-eltávolítás állatorvosnál a probléma megszüntethető.
- 2 A kutya rágás közben csontszilánkot, faágat vagy szőrt is nyelhet, ami beszorulhat a fogak közé, az ínybe vagy a szájpadláshoz. Ez gyorsan gyulladáshoz és gennyesedéshez vezet, ami erős bűzt okoz. Mikor gyanakodjon? Ha a kutya egyoldalúan rág, nyalogatja a száját, vagy nem engedi, hogy belenézzen a szájába.
- 3 A szájban kialakuló daganatok, sebek vagy fekélyek is lehetnek a tartós, kellemetlen szájszag okai. Ezek gyakran véres, édeskés szagot árasztanak, és sokáig rejtve maradhatnak. Mi a teendő? Ha a szájszag nem múlik fogtisztítás után sem, mindenképp szükség van állatorvosi vizsgálatra.
- 4 Az erősen szagos, zsíros, emberi ételmaradék vagy alacsony minőségű táp is előidézheti a kellemetlen szagot. Egyes kutyák hajlamosabbak az emésztési zavarokra is, ami szintén érezhető lehet a szájukon keresztül. Mit válasszon? Színezék- és adalékmentes, jól emészthető, prémium minőségű tápot.
- 5 A rossz szájszag néha komolyabb szervi betegségek első tünete lehet: Veseelégtelenség esetén a szájszag vizeletszerű. Cukorbeteg kutyáknál acetonos, édeskés lehet a lehelet. Májproblémáknál kénes, rothadó szagot is érezhet. Ilyenkor a szájszag mellett más tünetek is jelentkeznek: bágyadtság, étvágytalanság, fokozott vízivás vagy hányás.
Csúnya betegségeket kaphat el a kutyájától, macskájától, aki erre nem fordít gondot
Kövesse az Egészségkalauz cikkeit a Google Hírek-ben , a Facebook-on, az Instagramon vagy a X-en, Tiktok-on is!