Ezeket látta már?

Mitől büdös a kutya? És mit tehet, hogy ne legyen az

Betegség
2025. május 23. 14:44
mitől büdös a kutya

Ezek a leggyakoribb orvosi okok, amelyek miatt a kutyáknak kellemetlen lehet a szaguk.

A kutya természetes illatát minden gazdi jól ismeri – még akkor is, ha néha kissé „túl közelről” érződik. Azonban amikor a szag már zavaróvá, állandóvá vagy kifejezetten kellemetlenné válik, ideje utánajárni a miérteknek. A kutyaszag ugyanis nemcsak higiéniai kérdés, hiszen akár valamilyen egészségügyi probléma jele is lehet. A Reader’s Digest és az AKC – American Kennel Club szakértői cikkei alapján bemutatjuk, mik a leggyakoribb okai a kutyák kellemetlen szagának – és mit tehet ellene gazdiként.

Természetes „kutyaszag”: mikor normális?

A kutya bőre – akárcsak az emberé – egyedi mikrobiommal rendelkezik: baktériumok, élesztőgombák, zsírok és verejték egyensúlya alakítja ki a kutya egyedi illatát. Ez a természetes baktérium- és élesztőgomba-flóra önmagában nem ártalmas – sőt, segít megvédeni a bőrt a fertőzésektől. Nedves környezetben (eső, fürdés után) azoban ezek a mikroorganizmusok illékony vegyületeket bocsátanak ki, amit „kutyaszagként” érzékelünk. Ez teljesen normális – de ha a szag zavaróvá vagy tartóssá válik, már nem az.

A kutyaszag leggyakoribb kiváltó okai

Szagtalan kutyák nem léteznek, de számos olyan fajta van, amelynek sokkal kevésbé intenzív a természetes illata. A rendszeres takarítás otthon mindenesetre elengedhetetlen a kutyaszagok megszüntetésében.

1. Bűzmirigy-problémák

A végbéltájékon található bűzmirigyek feladata a területjelölés – de ha eltömődnek vagy gyulladás alakul ki bennük, szúrós, halszagú váladék keletkezik. Ez gyakori szagforrás, amit állatorvosi beavatkozással lehet orvosolni.

2. Fülgyulladás

A hosszú fülű fajták, mint a spánielek, különösen hajlamosak a fülgyulladásra, amelyből édeskés, szúrós szag áradhat. Gyakran váladékkal, fejrázással, vakarózással jár.

3. Szájhigiéniai problémák

A fogkő, ínygyulladás vagy akár daganat is eredményezhet kellemetlen szájszagot. Ha a fogak és az íny egészségtelenek, a szájüregi baktériumok folyamatosan bűzt termelnek.

4. Bőrproblémák

Gombás, bakteriális fertőzések, seborrhea, allergiás reakciók vagy atópiás bőrgyulladás is okozhatnak avas, dohos vagy édeskés szagot, különösen redős bőrű fajtáknál (pl. bulldogok, shar-peik).

5. Táplálkozási problémák

Az emésztési zavarok, puffadás vagy a rossz minőségű táp is előidézheti, hogy a kutya szőre, lehelete vagy végbéltájéka kellemetlenül szagoljon.

Mi más lehet még a baj?

Hormonális zavarok

Pajzsmirigy-alulműködés esetén megváltozik a bőr állaga – zsírosabb, ragacsosabb lesz –, ez szagképző baktériumok elszaporodását eredményezi.

Elhízás

Az elhízott kutyáknál a bőrrétegek között jobban megül az izzadtság, nehezebben szellőzik a bőrük – ez melegágya a fertőzéseknek és a szagnak.

Légúti fertőzések

A hosszú ideig fennálló orrváladék, mellkasi váladék, vagy eldugult orrjáratok szintén kellemetlen szagforrássá válhatnak, különösen ha a kutya nem tudja rendesen kitisztítani.

Idegen test vagy daganat a szájban

Néha egy megbúvó ételmaradék, fadarabka, vagy akár daganat is lehet az oka az elhúzódó szájszagnak.

Mit tehet Ön gazdiként?

  • Rendszeres fürdetés (állatpatikában kapható, bőrtípusnak megfelelő samponnal)
  • Fogápolás: heti 2–3 fogmosás, fogápoló rágók
  • Fültisztítás: főként hosszú fülű kutyáknál, havonta-kéthetente
  • Állatorvosi kontroll: tartós vagy újonnan jelentkező szag esetén
  • Minőségi táp: jól emészthető, adalékanyagoktól mentes, fajtának megfelelő eledel
  • Súlykontroll: megfelelő testmozgás és porciózott etetés

Ezeknél a tünetekre semmiképp se legyintsen

Ha a szag:

  • újkeletű,
  • váladékkal, vakarózással vagy gyulladással jár,
  • a kutya viselkedése is megváltozik (étvágytalanság, levertség),

akkor mielőbb keresse fel állatorvosát.

A kutyaszag nem feltétlenül „hiba” – de ha kellemetlenné válik, figyelmeztető jel is lehet. Egy jól gondozott kutya nemcsak egészséges, hanem jó illatú is – vagy legalábbis nem büdös. És ez a kettő kéz a mancsban jár.

Mitől lehet büdös a kutya szája?

  1. 1 A kutya szájában lévő ételmaradék és baktériumok lepedékké, majd fogkővé alakulnak. Ez ínygyulladáshoz (gingivitis) vezethet, amelynek egyik első tünete a kellemetlen szájszag. Mit tehet? Rendszeres fogmosás kutyafogkrémmel, fogápoló rágók és évenkénti fogkő-eltávolítás állatorvosnál a probléma megszüntethető.
  2. 2 A kutya rágás közben csontszilánkot, faágat vagy szőrt is nyelhet, ami beszorulhat a fogak közé, az ínybe vagy a szájpadláshoz. Ez gyorsan gyulladáshoz és gennyesedéshez vezet, ami erős bűzt okoz. Mikor gyanakodjon? Ha a kutya egyoldalúan rág, nyalogatja a száját, vagy nem engedi, hogy belenézzen a szájába.
  3. 3 A szájban kialakuló daganatok, sebek vagy fekélyek is lehetnek a tartós, kellemetlen szájszag okai. Ezek gyakran véres, édeskés szagot árasztanak, és sokáig rejtve maradhatnak. Mi a teendő? Ha a szájszag nem múlik fogtisztítás után sem, mindenképp szükség van állatorvosi vizsgálatra.
  4. 4 Az erősen szagos, zsíros, emberi ételmaradék vagy alacsony minőségű táp is előidézheti a kellemetlen szagot. Egyes kutyák hajlamosabbak az emésztési zavarokra is, ami szintén érezhető lehet a szájukon keresztül. Mit válasszon? Színezék- és adalékmentes, jól emészthető, prémium minőségű tápot.
  5. 5 A rossz szájszag néha komolyabb szervi betegségek első tünete lehet: Veseelégtelenség esetén a szájszag vizeletszerű. Cukorbeteg kutyáknál acetonos, édeskés lehet a lehelet. Májproblémáknál kénes, rothadó szagot is érezhet. Ilyenkor a szájszag mellett más tünetek is jelentkeznek: bágyadtság, étvágytalanság, fokozott vízivás vagy hányás.
Csúnya betegségeket kaphat el a kutyájától, macskájától, aki erre nem fordít gondot
Figyelmébe ajánljuk

Csúnya betegségeket kaphat el a kutyájától, macskájától, aki erre nem fordít gondot

Kövesse az Egészségkalauz cikkeit a Google Hírek-ben , a Facebook-on, az Instagramon vagy a X-en, Tiktok-on is!

Forrás: EgészségKalauz
# büdös # kutya # kutyaszag # bűzmirigy

TÜNETKERESŐ

pulzus ikon

Milyen betegségre utalhatnak a tünetei?

keresés

Keresés, pl. fejfájás

Írja be a keresőmezőbe a tünetet vagy kattintson a testmodellen arra a testrészre, ahol a tüneteket észleli.

emberi test ábra

Mi a tünetkereső?

Ingyenes tünetellenőrző, ami percek alatt segíthet beazonosítani a problémáját!

Adja hozzá a Híreket a Google hírfolyamához
Tünetkereső illusztráció Tünetkereső Orvos válaszol illusztráció Orvos válaszol Gyógyszerkereső illusztráció Gyógyszerkereső Kalkulátorok illusztráció Kalkulátorok

Extra ajánló

Értesüljön legújabb híreinkről hírlevelünkből

Legnépszerűbb

egészségkalauz logo

TÜNETKERESŐ

pulzus ikon

Milyen betegségre utalhatnak a tünetei?

keresés

Keresés, pl. fejfájás

Keresés