Allergiás vagyok a kontrasztanyagra, hogy menjek így MR-re? Az orvos válaszol
Több hónapja tartó fülzúgás és enyhe szédülés miatt májusban az fül-orr-gégész szakorvos kontrasztanyagos koponya MR-re adott beutalót.
A vakcinainfós orvosokhoz az alábbi kérdés érkezett:
"Tisztelt Doktorok!
49 éves nő vagyok (kezelt betegségeim: pajzsmirigy alulműködés, IR, magas vérnyomás) több hónapja tartó fülzúgás és enyhe szédülés miatt májusban az orr-fül-gégész szakorvos koponya MR-re adott beutalót. A Raditec-hez sikerült viszonylag korai időpontot kapnom (aug.22) MR vizsgálatra.
Korábban (min. 20 éve) is volt már MR vizsgálatom és akkor sajnos kiütött a kezemen a kontrasztanyag. Azt mondták, hogy allergiás vagyok rá.
Nagyon szeretnék pontos diagnózist kapni, de félek is kicsit emiatt a vizsgálattól, ezért megkérdeztem tőlük, hogy ilyenkor mi a teendő.
Azt a választ kaptam, hogy ilyen esetben már nem adnak kontrasztanyagot, talán egy kórházban megpróbálnák, de az sem biztos.
A kérdésem az, hogy mennyire érdemes elmennem a vizsgálatra, mennyire lesz pontos? Illetve, hogy érdemes-e akkor inkább kórházi körülmények között (csak így akkor egy jóval-jóval) későbbi időpontban elmenni és megpróbálni a kontrasztanyagos vizsgálatot?
Segítségüket előre is köszönöm!"
Az orvos válasza:
"Kontrasztanyag adása nélkül is meg lehet csinálni a vizsgálatot, bar vannak olyan eltérések aminek a megítélésére alkalmasabb a kontrasztos MR. Mivel az MR nem jár ártalmas sugárzással, így ha szükséges ismételhető is a vizsgálat. Illetve vannak olyan audiologiai vizsgálatok pl. BERA, melynek segítségével szinten kereshetünk retroauricularis eltéréseket. Azt gondolom menjen el a nativ MR-re és annak eredményével beszélje meg a következő lépést a kezelőorvosával."
Kövesse az Egészségkalauz cikkeit a Google Hírek-ben, a Facebook-on, az Instagramon vagy a Twitter-en, Tiktok-on is!